Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Okulary przeciwsłoneczne

Wymiana informacji o rzeczach przydatnych podczas trekingu i w podróży.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Adler » 27 cze 2014, o 18:52

Ważnym atrybutem podczas wyjazdów turystycznych/wędrówek górskich zarówno w lecie, jak i w zimie są ...okulary przeciwsłoneczne.

Tańsze: "Uvex", "Arctica", "Blizzard" i te z wyższej półki (technologicznie/cenowo): "Julbo", "Oakley" - to tylko niektóre przykłady znanych marek.

Zacytuję ciekawy poradnik eksperta z Intersportu:
Okulary przeciwsłoneczne podzielono na kilka kategorii ze względu na ilość przepuszczanego przez nie światła widzialnego:

0 - 80 - 100%
1 - 43 - 80%
2 - 18 - 43%
3 - 8 - 18%
4 - 3 - 8% (nie nadają się do jazdy samochodem)

Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny odcinać również 100% promieniowania UV i nawet jeśli nie jest to zaznaczone osobną naklejką to w przypadku renomowanych producentów, jak np. Julbo, nie musimy się o to martwić.

Z powyższego zestawienia wynika, że jeżeli w sklepie zobaczymy okulary z naklejką np. „Cat.3”, będzie to oznaczało że ich szkła przepuszczają od 8 do 18% światła widzialnego i będą już dobrze nadawały się np. do aktywności w wysokich górach przy pełnym nasłonecznieniu i dużej ilości światła odbitego. Z kolei okulary o kategoriach niskich (0 i 1) sprawdzą się w trudnych warunkach oświetleniowych, przy pochmurnej pogodzie. Najczęściej te niskie kategorie mają żółtawe lub pomarańczowe zabarwienie, w celu zwiększenia jakości widzenia np. w trakcie jazdy samochodem czy poruszania się po śniegu ale w pochmurny dzień. Kategoria 4 to tzw. okulary lodowcowe i do tego właśnie są przeznaczone. Będziesz mógł chodzić w nich cały dzień po śniegu w słoneczny dzień i twoje oczy nie odczują tego w poważny sposób. Ale nie tylko, bo jest jeszcze przynajmniej jedna sytuacja kiedy przydają się mocno ściemniające okulary – kiedy idziesz w górach i przykrywają cię mleczne chmury albo ogarnia cię mgła, a słońce w dalszym ciągu mocno świeci. Widoczność spada niemalże do zera a ty żałujesz że nie masz oczu kota żeby zwężyć je w szparki. Taki stan pogody nazywamy „whiteout”, stanowi on poważne zagrożenie dla wędrowca, gdyż powoduje utratę punktów odniesienia oraz nagłe oślepienie.

Czasem na okularach możesz zauważyć naklejkę z napisem „polarized”. Szkła polaryzacyjne przepuszczają tylko wiązkę światła spolaryzowaną w określonej płaszczyźnie. Dzięki temu odbicia promieni świetlnych od tafli wody, połaci śniegu czy szyb samochodowych są widoczne jedynie jako plamki światła, nie prowadząc do oślepienia. Czysto i wyraźnie widzimy obserwowany obiekt. Okulary polaryzacyjne są idealne dla wędkarzy, kierowców, żeglarzy i tych wszystkich, którzy w trakcie uprawiania sportu są narażeni na oślepiające światło słoneczne.

Istotnym dodatkiem do okularów jest ściereczka do czyszczenia oraz futerał ochronny. Szczególnie w przypadku futerału warto pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu, np. przed przypadkowym zgnieceniem.
źródło: intersport.pl

W tym temacie o okularach przeciwsłonecznych i Waszych doświadczeniach w tym zakresie. ;)

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Lubel » 27 cze 2014, o 21:20

Moje doświadczenie to okularki z bema w Poznaniu za parę złotych, 3 lata służą.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: amber » 28 cze 2014, o 07:54

No właśnie okulary. Od dłuższego czasu planuje ich zakup, ale jakoś nie mogę się do nich przekonać. Może poszukam coś w markach, które proponujesz.

Awatar użytkownika
Remi
User
Posty: 558
Rejestracja: 21 maja 2013, o 22:41
Lokalizacja: Bielsko Biała

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Remi » 28 cze 2014, o 18:58

Ja mam dwie pary okularów z firmy Arctica. Bardzo fajne. Sprawdzają się w warunkach górskich i w codziennym użytkowaniu. Choć pojawiły się u mnie w sklepie okulary z Uvexa i trochę mnie kusi.... ;/

Z dobrych firm mogę polecić jeszcze Brendę.

Raczej trzeba uważać z okularami kupowanymi na bazarach czy jakiś stoiskach ;)

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Lubel » 28 cze 2014, o 19:20

A jakie tanie okulary przeciwsłoneczne znacie?Takie do max. 5 - 6 zł.

Awatar użytkownika
Remi
User
Posty: 558
Rejestracja: 21 maja 2013, o 22:41
Lokalizacja: Bielsko Biała

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Remi » 28 cze 2014, o 19:29

Takie to chyba są no name. <lol> i w sumie nie wiadomo czy takie okulary mają filtry UV (już nie mówię o UVA, UVB czy UV+) o polaryzacji nie wspominając :D

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: yaretzky » 28 cze 2014, o 21:13

Lubel pisze:A jakie tanie okulary przeciwsłoneczne znacie?Takie do max. 5 - 6 zł
Chyba widziałem takie "rarytasy" w Biedronce... Firma - "szwagier i spółka"... <okok>
Remi pisze:w sumie nie wiadomo czy takie okulary mają filtry UV (już nie mówię o UVA, UVB czy UV+) o polaryzacji nie wspominając :D
Myślę, że ich producenci nawet nie zrozumieliby o czym piszesz... :>
Możliwe też, że te po 5 zł mają filtr "U" a te po 6 zeta filtr "V"... <lol>

A tak poważniej, to chyba wolałbym przymrużyć oczy niż ryzykować ich ochronę takimi "filtrami"... <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Lubel » 29 cze 2014, o 10:42

A co proponujecie? Może być wszystko oprócz wysyłki przez neta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Adler » 29 cze 2014, o 10:44

Lubel pisze:A co proponujecie?
Popatrz na modele marki Blizzard lub Uvex.
To koszt rzędu ok. 50-100zł.
Znajdziesz je w sklepach outdoorowych lub typowo narciarskich.
Zwróć uwagę na cytowany przeze mnie poradnik (praktyczne porady).

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Lubel » 29 cze 2014, o 10:46

Ale coś dokładniej, jakieś fotki albo coś? Wasza rekomendacja na tym zależy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Adler » 20 lip 2017, o 00:13

Odkurzam temat, bo coś w nim ruszyło. ;)
Do podanych marek dorzucę markę Polaroid. Nie są to co prawda typowe turystyczne/górskie okulary, ale niewątpliwie można je wykorzystać również w trakcie wycieczek lub na co dzień. Dlaczego akurat te?
Mają polaryzację Polaroid, co powoduje, że promienie słońca nie oślepiają nas tak jak przy okularach bez polaryzacji, a my widzimy wszystko np. w jasnym, wyraźnym brązie, mimo, że kolor szkieł z zewnątrz jest np. morsko-niebieski (w tej kwestii różne warianty kolorystyczne). Mnie osobiście podobają się w nich też solidne, matowe oprawki.

Przykład:


Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: tango » 21 lip 2017, o 00:20

Ja mam właśnie okulary Polaroid, dałem za nie jakieś 18 lat temu około 200 PLN.
Jednak ich nie lubię, bo w ogóle nie lubię okularów. Jakichkolwiek!

Ale w zimie czy też w lecie na wodzie po prostu trzeba...

PS. Co do okularów za kilka-kilkanaście złotych z bazaru czy hipermarketu to się dziwię ludziom, że tak nie szanują własnego wzroku, żeby takie badziewie kupować i używać.

Awatar użytkownika
travelerka
User
Posty: 1
Rejestracja: 16 lip 2019, o 13:08

Re: Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: travelerka » 16 lip 2019, o 13:21

Nie rozumiem ludzi, który kupują takie drogie okulary, chyba że chodzi o jakiś szczególny design. Niemniej dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i pełnym filtrem UV można mieć już za około 50 zł, nap marki PolarZone. Sama mam już dwie pary, jedne kocie oczy i jedne pilotki.

ODPOWIEDZ