Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kórnik, Rogalin

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
arti5c
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 lis 2010, o 16:07
Lokalizacja: Sochaczew

Kórnik, Rogalin

Post autor: arti5c » 18 lis 2010, o 13:57

Poznań jak Poznań, ale w okolicy jest dużo ciekawych atrakcji zaczynając od miejsc zaliczanych do Szlaku Piastowskiego, a kończąc np. na Rogalinie i Kórniku.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 4 lut 2011, o 12:40

kuba_osw pisze:zamki w Kórniku ("biała dama")
Byłem z grupą i powiem, że bez rewelacji :-/
Zdecydowanie większe wrażenie zrobił na mnie kompleks pałacowo-ogrodowy w Rogalinie ze słynnymi starymi dębami.
kuba_osw pisze:Cytadela, jezioro Maltańskie, Targi Poznańskie, Zamek Cesarski
Potwierdzam. Godne zobaczenia!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dar1930

Post autor: Dar1930 » 5 lut 2011, o 03:22

Piękne są te dęby rogalińskie szczególnie jeżeli czytało się w dzieciństwie( zresztą wielokrotnie do niej wracałem ,ostatnie raz 2 lata temu ) książkę Arkadego Fiedlera ,,Moj ojciec i dęby ,, nikt tak pięknie nie potrafił ich opisać ,Polecam gorąco odwiedzić te miejsca i przeczytać książkę .Pozdrawiam

birra

Re: Kórnik, Rogalin

Post autor: birra » 3 wrz 2012, o 21:30

Będąc w Rogalinie warto wybrać się do pobliskiego Puszczykowa skąd pochodzi A. Fiedler. tam też znajduje się muzeum jego imienia prowadzone przez synów pisarza i podróżnika. Miejsce na prawdę warte polecenia, podobnie jak pobliski Wielkopolski Park Narodowy pełen urokliwych zakamarków.

dudas

Re: Kórnik, Rogalin

Post autor: dudas » 11 wrz 2012, o 22:47

A ja polecam przy okazji wyskoczyć do Gminy Brodnica. Same wioseczki, lasy piękne bajorka, zabytkowe kościółki, pałace, cmentarze i dużo dużo przyrody.

Martaa

Re: Kórnik, Rogalin

Post autor: Martaa » 11 kwie 2013, o 19:21

Bardzo piękny park jest w Kórniku i można przejść się wokół jeziora. W Rogalinie niestety nie mogłam zobaczyć pałacu od wewnątrz, bo trwał remont.

dominikaC
User
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 12:55

Re: Kórnik, Rogalin

Post autor: dominikaC » 15 kwie 2013, o 13:13

Jak już się ktoś wybiera do Rogalina to warto zatrzymać się na chwilę w Wielkopolskim Parku Narodowym. Najlepiej rozpocząć zwiedzanie go od Puszczykowa, stamtąd prowadzi żółty szlak pieszy i czerwony rowerowy - jeśli lubicie rowery to polecam, na wakacyjne, upalnie dni - idealna sprawa. Do tego są szlaki do nordic walking i jazdy konnej. A w parku tym ciekawe okazy głazów, mogiły powstańców, obszary chronione ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt i woda jest - jakby ktoś chciał sobie nad wodą odpocząć. Świetne miejsce i dla aktywnych i dla amatorów ciszy i leśnych ostępów.
Można przyjechać z psem, ale musi być na smyczy i w kagańcu. Na stronie WPN jest fajna mapa interaktywna, można sobie z nią zaplanować wycieczkę.

dominikaC
User
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 12:55

Re: Kórnik, Rogalin

Post autor: dominikaC » 26 paź 2013, o 13:20

Zamek w Kórniku wczesną jesienią, znaleziona na fotoportalu poznańskim, ale bardzo mi się spodobało więc wrzucam, może komuś także się spodoba, bo od Poznania to "rzut beretem", fajne miejsce, by podjechać w weekendowy, słoneczny dzień.

fotoportal.poznan.pl/galeria/okolice-poznania/9152

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Kórnik, Rogalin

Post autor: Comen » 1 cze 2014, o 09:20

Ciekawa jest etymologia nazwy Kórnik a w zasadzie błędu ortograficznego w tej nazwie. W XIX wieku aby nie dopuścić do jej zniemczenia właściciel dóbr kórnickich Tytus Działyński po prostu zmienił zapis na ten z typowo polską głoską.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Kórnik, Rogalin

Post autor: yaretzky » 1 cze 2014, o 10:18

Ciekaw jestem skąd wzięła się nazwa "pierwotna" miejscowości, czyli Kurnik (pisane przez "u" które później - z przyczyn podanych przez Comena - zostało zmienione na "ó").
Znalazłem tylko informację, że dużo jest wersji pochodzenia nazwy miasta. Często uważa się, że nazwa miejscowości może pochodzić od kory, korników (w okolicy znajdowało się wiele lasów, od kurnika (pomieszczenia dla kur - ludność trudniła się hodowlą drobiu), od ptactwa wodnego nazywanego kurami oraz od chaty (kurna chata). <mysli>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Kórnik, Rogalin

Post autor: Lubel » 17 cze 2014, o 18:47

I znalazłeś dobrą informację co do nazwy miasta. Przy okazji skoro to temat o Kórniku polecam zawsze zaglądać do arboretum Kórnickiego.

ZawadaKasia

Kórnik, Rogalin

Post autor: ZawadaKasia » 14 lis 2014, o 14:46

Ten Zamek ma po prostu historię, czesto tam jezdziałam po porstu na spacer ale zeby tam jechac specjalnie kilkadziesiat km nie polecam

Azamag
User
Posty: 17
Rejestracja: 8 lis 2015, o 12:56

Kórnik, Rogalin

Post autor: Azamag » 8 lis 2015, o 13:21

Uważam, że Kórnik i Rogalin wart jest zobaczenia. Kórnik swą piękną szatę odkrywa w maju gdy kwitną magnolie, różaneczniki i azalie czy bzy. Piękna gama kolorów, ogrom niesamowitych zapachów naprawdę cudownie to wygląda. Liczne atrakcje w sezonie letnim, mam na myśli plenerowe koncerty wzbogacają nasz umysł i duszę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Kórnik, Rogalin

Post autor: gar » 16 lis 2016, o 16:48

Kórnik przyjemny. Warto wiedzieć, że w Bninie (dawne miasto które połączono z Kórnikiem) urodziła się Wisława Szymborska - noblistka.
Niemniej z dwójki Kórnik - Rogalin wybieram ten drugi. Zdecydowanie bardziej mi się podobał, choć i Kórnikowi uroku nie należy odmawiać.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Kórnik, Rogalin

Post autor: Comen » 16 lis 2016, o 17:13

gar pisze:Warto wiedzieć, że w Bninie (dawne miasto które połączono z Kórnikiem) urodziła się Wisława Szymborska - noblistka.
Dokładnie to na Prowencie. I teraz zgaduj-zgadula czy to część dawnego Bnina, czy coś pomiędzy. Czy tak czy siak fragment Kórnika <mysli>
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Kórnik, Rogalin

Post autor: gar » 17 sie 2017, o 22:39

W Rogalinie we wnętrzach pałacowych wprowadzono audioguidy (w cenie biletu). Z ostatniej wizyty kilka lat temu ich nie pamiętam.

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Kórnik, Rogalin

Post autor: Lubel » 25 sie 2017, o 21:43

Wprowadzone na bank po 2013, gdyż wtedy o nich nie słyszałem jeszcze.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kórnik, Rogalin

Post autor: Comen » 18 kwie 2020, o 15:22

Jak się okazuje można psuć krajobraz w majestacie prawa. Firma która zarządza terenem nadwarciańskich łąk w okolicy Rogalina, tam gdzie znajduje się kolonia starych dębów wysadza szpalery wierzb. Za kilkanaście lat te szybko rosnące drzewa zdominują nadwarciański krajobraz. Jaki jest sens tych czynności nie wiem- chyba wypędzić z okolicy turystów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kórnik, Rogalin

Post autor: gar » 18 kwie 2020, o 15:29

Może po to by nie zdominowały nadwarciańskiego krajobrazu ?

ODPOWIEDZ