Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Dąb Chrobry spalony

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dąb Chrobry spalony

Post autor: Comen » 19 lis 2014, o 00:32

Jeden z najstarszych w Polsce dębów "Chrobry" z Borów Dolnośląskich spłonął w pożarze. Przyczyną było najprawdopodobniej podpalenie gdyż ogień rozpoczął się od wnętrza drzewa. Podobno w tej okolicy już jeden stary dąb "Napoleon" też został spalony. Drzewa najprawdopodobniej nie uda się uratować.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Dąb Chrobry spalony

Post autor: yaretzky » 19 lis 2014, o 08:44

Przykre ale prawdziwe... :| Może jednak uda się go uratować... <mysli>

Dąb Chrobry - pożar wynikiem podpalenia...

Chrobry płonie...
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Dąb Chrobry spalony

Post autor: creamcheese » 19 lis 2014, o 10:43

O co chodzi z tymi podpaleniami?
Czy to jest jakiś wandalizm, "sztuka dla sztuki"? Czy celowe działanie nastawione np. na uwolnienie atrakcyjnego terenu?
Pytam, bo nie znam zupełnie sprawy, a tv programowo nie oglądam... Polska - Iran w sito to był wypadek przy pracy ;)
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dąb Chrobry spalony

Post autor: Comen » 19 lis 2014, o 10:50

Podpalenie jednego drzewa w środku lasu na pewno nie wynika z chęci zysku w sensie zdobycia terenu do zabudowy, działki, itp. Istotne jest że podpalono właśnie to drzewo, gdyby ktoś podpalił młodą brzozę czy olszę nikt by o tym w mediach nie informował, co najwyżej w jakimś podrzędnym portaliku gminnym. To jest chęć wywołania zadymy i posłuchania o swoim "dziele" w ogólnopolskich mediach. Bezdenna głupota zwyczajnie poraża. Czy doczekamy czasów że z okazji jakiejś popijawy przyjadą z dynamitem i wysadzą Maczugę Herkulesa?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Dąb Chrobry spalony

Post autor: yaretzky » 19 lis 2014, o 11:01

Comen pisze:Podpalenie jednego drzewa w środku lasu na pewno nie wynika z chęci zysku w sensie zdobycia terenu do zabudowy, działki, itp.
Myślę, że nie z takiego powodu choć Chrobry nie rośnie w środku lasu - na polance przy leśnej drodze ale jednocześnie kilkadziesiąt metrów (no, może ze sto w linii prostej...) od drogi krajowej nr 12...
Rośnie na terenie (a w zasadzie na granicy...) rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich - o zyskaniu działki np. pod zabudowę nie ma więc mowy...

Stawiałbym jednak na:
Comen pisze:chęć wywołania zadymy i posłuchania o swoim "dziele" w ogólnopolskich mediach.
Może coś w stylu tych kretynów, którzy np. podpalają kilkanaście - kilkadziesiąt samochodów zaparkowanych na ulicy... <mysli>
Comen pisze:Bezdenna głupota zwyczajnie poraża.
I z tym się całkowicie zgadzam...
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dąb Chrobry spalony

Post autor: gar » 19 lis 2014, o 11:41

Drzewa raczej nie uratują.
Sprawców raczej nie znajdą.
Głupota ludzka na pewno znów górą.

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Dąb Chrobry spalony

Post autor: creamcheese » 19 lis 2014, o 11:49

Działka to był przykład jeden z wielu (nie byłem i nie widziałem dębu więc nie wiem jaka to okolica).
Debilizm jakim jest podpalanie aut na parkingach...łatwiej podpalić w ferworze głupoty, auto "pod ręką", niż z premedytacją leźć do lasu i podpalać to konkretne drzewo.
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dąb Chrobry spalony

Post autor: Comen » 31 mar 2015, o 14:31

A jest coś na rzeczy z tym wandalizmem. Najstarsze drzewo na świecie rosnące w Kalifornii o nazwie Prometeusz też ścięto w latach 60-tych XX wieku. I to za zgodą miejscowych służb leśnych! Jest to specyficzny gatunek sosny o łacińskiej nazwie Pinus Longaeva. Obecnie nieco młodsze drzewo tego gatunku o nazwie Matuzalem rośnie w gaju takich sosen, jednak aby uniknąć jakichś prób jego zniszczenia nie ma informacji, który z osobników na tym obszarze jest owym najstarszym Matuzalemem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Dąb Chrobry spalony

Post autor: tadeks » 31 mar 2015, o 16:24

Skopiowane ze strony www.wagabunda.slupsk.pl :
Najstarsze dęby w Polsce
Dąb Bolesław koło Bagicza 800 letni
Dąb Chrobry w Piotrowicach 760 letni

Dąb Bażyńskiego w Kadynach 700 letni


Dąb Świętopełk w Krępkowicach 700 letni

Dąb Bartek w Zagnańsku 645 - 670 letni

Dąb Poganin w Węglówce 650 letni

Dąb Wojsław w Mikorowie 641 lat

Dąb Warcisław koło Bagicza 640 letni

Dąb Bartuś w Swornychgaciach 600 letni

Dąb Bolko w Hniszowie 500 letni



Dąb Bolesław koło Bagicza. Ogłoszone w 2000 roku badania dendrologów wykazały, że najstarszym polskim dębem jest Bolesław rosnący w pobliżu Bagicza koło Kołobrzegu. Liczy sobie 800 lat, obwód jego pnia na wysokości 1,3 m wynosi 6,91 m. Drzewo ma wysokość 32 m i koronę o średnicy 20 m. Bolesław miał już 60 lat, gdy drugi na liście, piotrowicki Chrobry dopiero kiełkował. Został ochrzczony imieniem Bolesław 19 sierpnia 2000 roku. Upamiętniono w ten sposób króla Bolesława Chrobrego (ok. 967 - 1025), za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu. Przed ponownym "odkryciem" dębu Bolesław (jego pozycja była niewłaściwie oznaczona na mapach niemieckich) przez Hieronima Kroczyńskiego za najstarszy dąb w Polsce, uważany był dąb Chrobry z Piotrowic liczący 740 lat. Najbardziej znany dąb Bartek z Zagnańska (Bartkowa) ma 670 lat.
Dlaczego tak często można trafić na mylne informacje podające inne dęby jako najstarsze? Trafiłem na informację, według mnie nie do końca przekonującą, że Bolesław rośnie na terenach zajmowanych do roku 1992 przez wojska radzieckie. Niedaleko znajduje się dawne lotnisko wojskowe zbudowane jeszcze przez Niemców, a po wojnie przejęte przez Rosjan. Miejsce, w którym rośnie dąb, było w zasadzie niedostępne, więc prawie nikt nie wiedział, że rośnie tu tak wiekowe drzewo, a właściwie dwa, bo w niedalekim sąsiedztwie rośnie Warcisław.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Dąb Chrobry spalony

Post autor: yaretzky » 1 kwie 2015, o 22:11

tadeks pisze:Dąb Bolesław koło Bagicza 800 letni
Dąb Chrobry w Piotrowicach 760 letni
tadeks pisze:Bolesław miał już 60 lat, gdy drugi na liście, piotrowicki Chrobry dopiero kiełkował.
Tadeksie, jeśli Ty się machnąłeś o 20 lat to ci naukowcy od dębów mogli i o 200... ;)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Dąb Chrobry spalony

Post autor: tadeks » 2 kwie 2015, o 11:25

yaretzky pisze: jeśli Ty się machnąłeś o 20 lat to ci naukowcy od dębów mogli i o 200.
Naukowcy mogli i często się mylą. To nienaukowcy nie mogą?
Sięgnąłem teraz z biblioteczki:
ECHA LEŚNE - Magazyn Przyjaciół Lasu, nr 1(607) z 2012 r. i tam wracam do artykułu o dębach "Historia w dębach zaczarowana".
Piszą:
... Bolesław, szacunkowo 810 lat... Chrobry ok.760 lat... czyli już różnica 50 lat...
Warcisław- 640 ... wszystko szacunkowe.

Opisano też tam inne dęby, m.in. Dąb Rozdrażewskich w Nadleśnictwie Krotoszyn.
Może w sieci ten magazyn można namierzyć, nie szukałem. Artykuł ten i mnóstwo innych warte przeczytania.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dąb Chrobry spalony

Post autor: Comen » 2 kwie 2015, o 21:56

Jakimś ekspertem nie jestem, ale wiek drzewa mierzy się przyrostami rocznymi, czyli popularnymi "słojami". Oczywiście nie trzeba do tego celu ścinać drzewa i patrzeć na pień. Kiedyś widziałem takie specjalne narzędzie dendrologa pozwalające pobierać mikroskopijne przekroje. Należało się tym wwiercić w drzewo, bodaj na wysokości własnego serca, czyli w tzw. pierśnicy i wyciągnąć próbkę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ