Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Bacówka w Jamnej

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Bacówka w Jamnej

Post autor: Adler » 30 paź 2011, o 22:36

Bacówka w Jamnej, w której mieliśmy nasz wrześniowy zlot, została niedawno wyróżniona w konkursie "Wielkie Odkrywanie Małopolski 2011" (kategoria: "Baza noclegowa").

Gratulujemy obsłudze obiektu. :-)

Awatar użytkownika
Remi
User
Posty: 558
Rejestracja: 21 maja 2013, o 22:41
Lokalizacja: Bielsko Biała

Bacówka w Jamnej

Post autor: Remi » 13 lis 2013, o 22:45

Z tego co ja wiem to na Jamnej jeszcze bacówka jest, bo znajomi byli :) chyba że mówimy o dwoch róznych miejscach i bacówkach

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Bacówka w Jamnej

Post autor: Adler » 13 lis 2013, o 22:49

Remi,
zapytaj znajomych, kto teraz opiekuje się tym obiektem i jaka jest jego najbliższa przyszłość. :(
Po równi pochyłej niestety... <uoee>
Szkoda mi dotychczasowego gospodarza (I Zlot zorganizowaliśmy właśnie tam, jeszcze "za tych dobrych czasów").

Fizycznie obiekt oczywiście nadal istnieje. Swoją drogą ciekawe, czy jeszcze można zamówić noclegi...
Po wydarzeniach w lecie to już pod względem turystycznym przeszłość.
Smutne to.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Bacówka w Jamnej

Post autor: Adler » 28 lip 2014, o 10:28

Chwilę temu narzekałem, a tu proszę - niespodzianka... :>

Są już nowi właściciele bacówki w Jamnej.
Od dłuższego czasu były prowadzone przez nich prace remontowe całego obiektu.
Remont aktualnie już się kończy, a w dniach 2-3 sierpnia odbędzie się oficjalne otwarcie podczas festynu rodzinnego „Lato na półmetku w Bacówce Jamna”.

Nowa strona internetowa obiektu: http://bacowkajamna.pl

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Bacówka w Jamnej

Post autor: Adler » 18 lis 2014, o 13:02

Pytanie do tadeksa (w ramach rewanżu za zagadkę ze zdjęcia).

Jakie jest prawidłowe nazewnictwo: w Jamnej, czy na Jamnej w kontekście bacówki?
Miejscowość "Jamna" (w) jest, ale góra Jamna również jest (na)...
Rozmawiałem ostatnio z miejscowymi i wszyscy zgodnie: "na Jamnej".
Czy mają rację? <mysli>

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Bacówka w Jamnej

Post autor: yaretzky » 18 lis 2014, o 22:23

admin pisze:Są już nowi właściciele bacówki w Jamnej.
Od dłuższego czasu były prowadzone przez nich prace remontowe całego obiektu.
admin pisze:Zaglądnę tam niebawem i chętnie zobaczę nowe oblicze bacówki. ;)
Pooglądałem stronkę bacówki... Otoczenie b.fajne chociaż sam obiekt i "propozycje kulturalno-oświatowe" właścicieli chyba trochę "pensjonatowo - zielonoszkolne"... <lol>
Ceny za to nawet niewysokie chociaż "zastanowiła mnie" dopłata dopisana tzw. "drobnym drukiem" pod cennikiem - dodatkowa opłata w wys. 15 zł od osoby "za pranie i sprzątanie"... Przy np. jednym noclegu podwaja to prawie proponowana cenę... <mysli> :|
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Bacówka w Jamnej

Post autor: tadeks » 19 lis 2014, o 21:09

Nie potrafię udzielić autorytatywnej odpowiedzi, nie jestem specem od nazw. Chętnie przedstawię jednak swój pogląd.
Uważam: formalnie, administracyjnie, to w Jamnej (Spytaj w Urzędzie gminy, powiatu).
Potocznie, a więc miejscowi i turyści, zdecydowanie częściej opowiadają się na Jamnej (górze).
Gdyby ktoś mnie prosił o szybką odpowiedź, gdzie leży bacówka na Pogórzu Rożnowskim, to odpowiedziałbym: na Jamnej.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Bacówka w Jamnej

Post autor: Adler » 19 lis 2014, o 22:19

Tabliczka "Jamna" w sumie przed wjazdem do miejscowości jest, a bacówka znajduje się kawałek od najwyższego punktu - kościoła (góry), więc chyba jednak wersja "w Jamnej" będzie poprawna. Miejscowi byli zaskoczeni, gdy im to zacząłem tłumaczyć. :>

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Bacówka w Jamnej

Post autor: creamcheese » 19 lis 2014, o 22:45

Miejscowi byli zaskoczeni, gdy im to zacząłem tłumaczyć.
Może najlepiej zapytać tuziemców...często nazwa miejscowa, tradycyjna, od pokoleń jest (mimo swej niepoprawności językowej miodkowo-gralczykowej) tak wrośnięta w tradycję, że nie ma potrzeby jej zmieniać.
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Bacówka w Jamnej

Post autor: tadeks » 19 lis 2014, o 23:15

creamcheese pisze:Może najlepiej zapytać tuziemców
Tuziemiec odpowie "na Jamnej" o czym admin i ja wspomnieliśmy.
creamcheese pisze:często nazwa miejscowa, tradycyjna, od pokoleń jest
ten wywód jest rozbieżny z zapytaniem. Adminowi nie chodzi o wieś, ani o górę, tylko o Bacówkę.
Mój poprzedni post chyba rozgraniczał wzgląd formalno- administracyjny od potocznego i jednocześnie topograficznego.
Bacówka została wybudowana w Jamnej na górze Jamna.
Mój znajomy zaś chciał sobie wybudować bacówkę w Zakopanem na górze Antałówka. W tytułowym zapytaniu jest zbieżność i obie formy są dopuszczalne, niezależnie jak brzmi formalna nazwa obiektu.
Podobnie u mojego znajomego, można powiedzieć ...w Zakopanem i ...na Antałówce. Tylko tu nazwa miejscowości nie jest zbieżna z nazwą miejsca.


A niezależnie od Bacówki:
ciekawe jest Pogórze Rożnowskie. Po ponad 20 latach nieobecności zrobiłem sobie w tym roku jednodniową pętelkę. Zacząłem w Łowczowie, a skończyłem w Gromniku. Jamną opuściłem, a odwiedziłem kilkanaście cm.wojennych. Okolice Wału pamiętałem przez mgłę. Piękne i widokowe.. Zauroczyła mnie Lubinka. Wielkim minusem, w porównaniu z moim poprzednim pobytem jest ogromna ilość wyasfaltowanych dróg. Ale miejscowi mają zdecydowanie odmienne zdanie.
Tak już jest na tym naszym świecie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Bacówka w Jamnej

Post autor: Adler » 21 lut 2015, o 12:08

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, iż bacówka zatraca swoje dawne, typowo turystyczne korzenie/cechy i staje się maszynką do robienia pieniędzy, instytucją komercyjną. Stwierdzam to po pseudoturystycznym podejściu nowych właścicieli, imprezach tam organizowanych oraz gościach odwiedzających to miejsce.

Czasy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jej dawnego opiekuna przeszły w zapomnienie. :(
Chciałem się tam udać na przysłowiowe pierogi, ale po tym, co słyszy się w regionie, wybiorę pierogi w innym, bardziej "chatkowo-bacówkowym" miejscu.

ODPOWIEDZ