Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Turystyka piwna w Polsce

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Adler » 18 lis 2014, o 19:18

Jak myślicie, czy ten typ turystyki jest/będzie popularny w naszym kraju?
Myślę, że warto połączyć zwiedzanie poszczególnych regionów/zabytków z krótką wizytą w lokalnych browarach.
Na przykładzie mojego zwiedzania Wrocławia i degustacji miejscowego piwa w "Spiżu" przyznam, że jest to pewnego rodzaju urozmaicenie, alternatywa podczas wyjazdów krajowych. <tak>

Ciekawe zastawienie wartych do zwiedzenia browarów opracował jeden z portali turystycznych:

Pomorze:
Browar Amber w Bielkówku, Brovarnia w Gańsku, Browar Gościszewo SC w Gościszewie, Browary Grudziądz w Grudziądzu, Minibrowar Kowal w Koszalinie, Brewer Polska w Połczynie Zdrój, Browar Bosman w Szczecinie, Browar Krajan Trzeciewnicy.

Wielkopolska:
Browar Czarnków w Czarnkowie, Browar Bartek w Gołuchowie, Browar Kaliski – Złoty Róg w Kaliszu, Browar Zodiak w Kłodawie, Browar Fortuna w Miłosławiu, Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Brovaria w Poznaniu, Browar Boss w Witnicy, Browar Edi we Wschowie, Haust Minibrowar Restauracja Pub w Zielonej Górze.

Śląsk:
Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie, Browar Głubczyce w Głubczycach, Minibrowar i Klub Muzyczny „Spiż” w Katowicach, Bierhallle Silesia City Center w stolicy Górnego Śląska, Browar Namysłów w Namysłowie, Browar Racibórz w Raciborze, Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Spiż we Wrocławiu, Van Pur Zabrze w Zabrzu, Browar Na Jurze w Zawierciu, Browar Żywiec S.A. w Żywcu.

Małopolska, Podkarpacie, Lubelszczyzna:
Browar Okocim w Brzesku, Browar Janów Lubelski w Janowie Lubelskim, Browaru Jędrzejów w Jędrzejowie, Browaru Kielce w Kielcach-Dyminach, C.K. Browar w Krakowie, Browar w Leżajsku, Browary Lubelskie S.A. w Lublinie, Browar Jagiełło w Chełmie-Pokrówku, Van Pur w Rakszawie oraz Browar w Zwierzyńcu.

Mazur, Podlasie:
Browar Dojlidy, Browar w Elblągu, Browar Łomżam, Browar Kormoran w Olsztynie.

Mazowsze:
Browar Ciechan w Ciechanowie, Browar Konstancin, Browar Koreb w Łasku, Browary Łódzkie S.A. w Łodzi, Browary w Piotrkowie Trybunalskim, Browar Tumski w Płocku, Pivovaria w Radomiu, Browar Kasztelan w Sierpcu, Browary Warka w Warce, BrowArmia Królewska i Bierhalle w Warszawie, Browar Jabłonowo w Wólce Kosowskiej.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: yaretzky » 18 lis 2014, o 22:46

Brakuje mi w tym zestawieniu browaru lwóweckiego (Lwówek Śląski) z jednymi z najlepszych piw które zdarzyło mi się pić, a trochę się ich "zdarzyło"... :>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Comen » 18 lis 2014, o 23:06

W sumie w Szczyrzycu mimo różnych perypetii miejscowego browaru chyba też jest jakaś niewielka produkcja piwa
http://www.szczyrzyc.info/index.php/szczyrzycki-browar
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: gar » 19 lis 2014, o 11:36

yaretzky pisze:Brakuje mi w tym zestawieniu browaru lwóweckiego (Lwówek Śląski) z jednymi z najlepszych piw które zdarzyło mi się pić, a trochę się ich "zdarzyło"... :>
Domyślam się że go brakuje, bo browar nie jest udostępniony do zwiedzania i nie ma ogólnodostępnej knajpki przyzakładowej w której można by spróbować lokalnego złocistego trunku. Ale to tylko moje domysły.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: yaretzky » 19 lis 2014, o 11:58

gar pisze: Domyślam się że go brakuje, bo browar nie jest udostępniony do zwiedzania
No, nie do końca tak jest... <tak>

Kod: Zaznacz cały

http://www.browarlwowek.pl/browar/muzeum-browarnictwa.html
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: gar » 19 lis 2014, o 14:47

Czyli już udostępnili. Gdy byłem tak spory kawałek czasu temu nie było takiej możliwości.
I jest kolejny powód aby wrócić w tamte strony.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Comen » 7 gru 2014, o 01:57

yaretzky pisze:Brakuje mi w tym zestawieniu browaru lwóweckiego (Lwówek Śląski) z jednymi z najlepszych piw które zdarzyło mi się pić, a trochę się ich "zdarzyło"... :>
Nawet go sobie kupiłem ostatnio i muszę przyznać że faktycznie całkiem niezłe, choć dosyć mocne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: yaretzky » 7 gru 2014, o 09:26

Comen pisze:browaru lwóweckiego (Lwówek Śląski) z jednymi z najlepszych piw które zdarzyło mi się pić, a trochę się ich "zdarzyło"... :>
Comen pisze:Nawet go sobie kupiłem ostatnio i muszę przyznać że faktycznie całkiem niezłe, choć dosyć mocne.
A który "browarek" konkretnie...? <mysli>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Comen » 7 gru 2014, o 12:32

Ratuszowy
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

gwiazdeczka

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: gwiazdeczka » 19 sty 2015, o 16:38

Nie pomyslalam nigdy zeby podejmowac taki rodzaj turystyki :) Ale to moze byc calkiem ciekawe!

Mark

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Mark » 3 lut 2015, o 11:41

to byłoby świetne! ;) jak przedstawiałem się przed chwilą w odpowiednim temacie był wymóg żeby napisać jaki rodzaj turystyki się lubi miałem trochę problemy z określeniem, ale właśnie mnie oświeciło .. ;-)

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Gollum » 3 lip 2015, o 01:54

Jest jeszcze trochę do zrobienia
Do odtworzenia jest grodzisz, zlikwidowany przez wyrób piwopodobny lech. Piwa a'la grodziskie robi się w Lublinie, Zawierciu, Czechach, Skandynawii, reszcie Europy i USA, tylko nie w Grodzisku Wielkopolskim. A jeszcze przed wojną Polska słynęła na rynku piwnym właśnie z piwa grodziskiego. Podobny doń był baran ze Świdnicy. Też do odtworzenia. W Grodkowie można przywrócić do życia piwo grodkowskie (browar zrujnowany, ale da się odbudować), uważane w czasach, gdy Śląsk był niemiecki, za najgorsze na świecie. No i piwo jopejskie z Gdańska. Prawdopodobnie najmocniejsze piwo świata, przy którym aktualnie najmocniejszy kulminator to popłuczyny. Odtwarzają je z trudem Niemcy, Belgowie i Holendrzy, tylko nie Polacy, bo wyrób piwopodobny żywiec zabrania.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: petruss1990 » 3 lip 2015, o 22:48

Także w moim małym Hrubieszowie funkcjonuje mały, lokalny browar...

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: tadeks » 5 lip 2015, o 15:07

W moim Słupsku w XVII wieku w Słupsku istniało ok. 200 browarów! W 1815 już tylko 25. Ostatni zakończył działalność w 1999 roku. Cała infrastruktura po nim wciąż stoi i jest zagospodarowywana w różnych kierunkach, tylko nie piwnym. Może ktoś chętny?
W niedalekiej Ustce piwo od 2014 roku produkuje browar restauracyjny w Hotelu Promenada. Jeszcze nie próbowałem.
Nie uwzględnia go zestaw browarów restauracyjnych zamieszczony na stronie:
http://polskieminibrowary.pl/
Jak turystyka piwna, to pasuje tu mapa browarów:
http://nachmieleni.pl/mapa-browarow/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: gar » 9 gru 2015, o 21:51

Dla miłośników piwnej turystyki pojawiła się ciekawa ściąga w postaci mapy Polski z zaznaczonymi działającymi browarami (są namiary na nie - adresy i telefony oraz krótkie notki, czego można się spodziewać, czyli co i jaką metodą produkują). Na mapie jest chyba 116 tego rodzaju przybytków. Mapę wydało wydawnictwo galileos.

Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: eDom » 1 lut 2016, o 04:38

Mam wrażenie, że u nas taka turystyka nie istnieje. Wiele browarów broni wejścia do środka jak twierdzy, ciekawe dlaczego. Wydaje mi się, że otwarcie się na turystów spowodowałoby wzrost sprzedaży danego piwa.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Adler » 6 lut 2016, o 14:27

eDom pisze:Mam wrażenie, że u nas taka turystyka nie istnieje.
Jesteś trochę w błędzie.
Widziałeś może blog "Piwne podróże"?
Podam namiary: Blog/Fanpage
eDom pisze:Wiele browarów broni wejścia do środka jak twierdzy, ciekawe dlaczego.
Jak pokazuje przykład powyższego bloga, nie do końca masz rację.

Przeglądam zawartość tego bloga i podziwiam motywację autora - człowieka z pasją. <okok>

Piwny Podróżnik

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Piwny Podróżnik » 6 lut 2016, o 14:51

Dzięki za zaproszenie na forum.

Oczywiście w temacie piwnej turystyki zapraszam do mnie na blog. Nie wiem, czy można się tu reklamować w ten sposób, ale znalezienie go to nie problem - Piwne Podróże.

Poza tym polecam jeszcze kilka blogów w tym temacie - odnośniki są na głównej u mnie - Beervault i Piwny Turysta.

Poza tym polecam mapy browarów i lokali Piwnego Informatora - bardzo przydatna i łatwa do znalezienia rzecz. Lista browarów jest tam aktualna.

Temat wbrew pozorom jest całkiem popularny w Polsce. Zwykle nie ma problemów z wejściem do browarów, nie wiem skąd pomysł, że jest inaczej. Jestem ciekaw.

No i dzięki za miłe słowo.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: gar » 9 lut 2016, o 21:18

Dziś odwiedziłem mini browar Majer w Gliwicach. Dobre piwo, przyjemna restauracja z bardzo dobrym jedzeniem, konkretny i przyjazny piwowar. Ceny piwa oscylują w okolicach 9 zł/0,5 l.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Gollum » 15 sie 2016, o 23:01

eDom pisze:Mam wrażenie, że u nas taka turystyka nie istnieje. Wiele browarów broni wejścia do środka jak twierdzy, ciekawe dlaczego. Wydaje mi się, że otwarcie się na turystów spowodowałoby wzrost sprzedaży danego piwa.
Swego czasu odpowiedział na to Robert Makłowicz. Odpowiedź ta szybko została usunięta i już jej nie znajdziecie (chyba że ktoś zdążył nagrać i puścić w necie). Otóż gość powiedział, że duże browary, oprócz jedynych trzech (woda, słód, chmiel) dopuszczalnych składników według Bawarskiego Prawa Czystości z 1516 roku, dodają czwarty składnik, enzymy przyspieszające dojrzewanie.
Gdzieniegdzie pojawiają się też kretyńskie informacje o dodawaniu zamiast chmielu odpadu rzeźnego, żółci bydlęcej. Wystarczy logicznie pomyśleć, bu uznać to za idiotyzm

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Comen » 16 sie 2016, o 22:05

Coś jest na rzeczy. Obecnie wszystkie piwa z dużych browarów smakują tak samo, a w zasadzie to w ogóle nie smakują.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Gollum » 14 paź 2016, o 18:24

A właśnie; coś się stało. Jeszcze nie tak dawno w marketach, czy to hiper czy to super, czy to zwykłych, można było kupić jedynie korporacyjne popłuczyny typu żywiec, ewentualnie własne tanie marki, nie zasługujące nawet na miano popłuczyn. A tu parę dni temu zajrzałem po coś do Tesco i oczom nie wierzę. Półki z piwem zajmują butelki chyba wszystkich małych browarów! Zaglądam na piwne stoisko do mojego marketu osiedlowego, gdzie do niedawna były same popłuczyny. I to samo! Może nie wszystkie lokalne browary, może nie połowa, ale kilka. Coś przegapiłem?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: gar » 16 paź 2016, o 20:16

Małe browary mają ciekawe piwa i jest na to moda. Mi to pasuje. Na Hali Lipowskiej w schronisku bardzo dobre piwa (6 rodzajów) z browaru cieszyńskiego. Jeśli w górach można kupić taki trunek to pełna radość. Tak trzymać.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: Adler » 6 lis 2016, o 22:13

Jest duża szansa, że w drugiej połowie listopada zaglądnę do Siołkowej koło Grybowa. W miejscowym browarze jest produkowane bardzo smaczne piwo. Na miejscu można zakupić, nalać do własnych pojemników, delektować się. Na wspólne zwiedzanie obiektu z właścicielem (Słowak, przyp. admin) to może już przy okazji kolejnej, zapowiedzianej wcześniej wizyty. ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Turystyka piwna w Polsce

Post autor: gar » 7 lis 2016, o 10:29

Odwiedziłem w weekend Sławice, gdzie produkowane są piwa Słociak. Pub bardzo przyjemny, jedzenie bardzo dobre (ceny bardzo różne od bardzo niskich do bardzo wysokich), piwa - niestety poniżej moich oczekiwań, tzn. nie są złe, ale spodziewałem się jednak czegoś lepszego (lager - w normie, pszeniczne - niezłe, koźlak - najlepszy z próbowanej czwórki, stout - przyzwoity). Ceny piwa: 0,5 l - 8 zł. Bardzo fajną formą próbowania tamtejszego piwa jest tzw. tester tzn. 4 piwa o pojemności 0,12 l w cenie 10 zł. Człowiek spróbuje 4 rodzajów i już ma wyrobiony pogląd.

ODPOWIEDZ