Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Pas północny. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Adler » 5 wrz 2013, o 18:01

Świnoujście leżące na wyspie Uznam może utracić niedługo jedyne połączenie z resztą kraju. Prom jest wysłużony i nadmiernie obciążony ruchem, a rząd nie robi nic w sprawie budowy tunelu pod Świną. Niemcy w 2017 r. rozpoczną budowę trzeciego mostu na wyspę.

W niemieckim planie rozwoju sieci dróg znalazła się obwodnica Wolgastu z wysokowodnym mostem nad cieśniną Piana. Budowa ma się rozpocząć w 2017 r. Oznacza to, że Niemcy połączą swoją część wyspy Uznam z resztą kraju trzecim mostem. Przeprawa i obwodnica mają odciążyć ruch w Wolgaście, przez który przejeżdża codziennie ok. 15 tys. samochodów. Na moście zwodzonym, znajdującym się w centrum miasta, tworzą się korki, co utrudnia życie mieszkańcom.

Takie problemy to jednak nic w porównaniu z sytuacją mieszkańców Świnoujścia. Jedynym połączeniem 40-tysięcznego miasta z resztą kraju jest dziś przeprawa promowa. – To doprowadza do ogromnych utrudnień. Jeżeli ktoś chce się dostać na wyspę Uznam od polskiej strony, musi się liczyć z długim oczekiwaniem w korkach. W sezonie trzeba stać nawet do 3 godzin.

Wiceprezydent Świnoujścia podkreśla, że strona samorządowa już od dawna jest gotowa do budowy tunelu pod rzeką Świną. Jednak realizację projektu wstrzymuje Ministerstwo Transportu. Projekt, który miałby powstać przy udziale środków unijnych i został pozytywnie zaopiniowany przez UE, pozostawia do wyboru trzy lokalizacje tunelu. Decyzję w tej sprawie miało podjąć ministerstwo. Do tej pory tego nie uczyniło. Prace nad przygotowaniem projektu mogłyby już ruszyć, ale niestety bez wsparcia rządu nie ma szans. Koszt inwestycji wynosi ok. 800 mln zł.

Wiceprezydent Świnoujścia zwraca uwagę, że jeżeli tunel nie powstanie, to Świnoujście zostanie odcięte od reszty Polski. Prom jest w fatalnym stanie i niedługo przestanie przewozić samochody na wyspę.
źródło: gazetapolska.pl

Czy ktoś może mi wytłumaczyć, o co tu w tym wszystkim chodzi?
Środki z Unii Europejskiej przecież są...
W jakim celu ta blokada działań?
Miasto i okolica niewątpliwie atrakcyjne pod względem turystycznym (sezon letni) bez połączenia z lądem ??
Trzeba będzie teraz do Niemiec jechać, aby dostać się do Świnoujścia ?? :|

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Gollum » 5 wrz 2013, o 20:26

Spokojnie, jak Świnoujście oficjalnie wystąpi do Niemiec o przyłączenie się do nich, to się pieniądze znajdą natychmiast

Seba
User
Posty: 32
Rejestracja: 8 sie 2013, o 12:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Seba » 9 wrz 2013, o 11:33

Watpie, żeby Świnoujście oficjalnie chciało dołączyć do Niemiec. Pieniądze na pewno wkrótce się znajdą. Nie wiecie jak jest w naszym kraju, aby coś zostało zrobione lub naprawione musi sie najpierw do końca rozwalić. Prom przestanie pływać to nasze władze wtedy będa gorączkowo się zastanawiać jak rozwiązać owy problem.

mountaingirl

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: mountaingirl » 17 paź 2013, o 09:51

W 100% zgadzam się z Seba, nie wydaje mi się, żeby Świnoujście zamierzało lub chciało się przyłączyć do Niemiec. I z tym, że coś się musi kompletnie rozlecieć, żeby to odremontować czy naprawić to też święta racja.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: yaretzky » 21 paź 2013, o 20:03

Chyba rzeczywiście tak jest - "zgodnie" <lol> z przysłowiem "Mądry Polak po szkodzie" - powinno się je tylko poprawić na: "... po każdej szkodzie". Na razie pływa ? No to będziemy się martwić jak przestanie. Są inne dziury do załatania... :|

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Gollum » 21 paź 2013, o 20:49

No właśnie; nie wierzymy, że nasze piastowskie Świnoujście zechce się przyłączyć do faszystów, ale święcie wierzymy, że najpierw wszystko musi się dokumentnie rozwalić, a potem stosowne dokumenty nabiorą mocy urzędowej. To potrwa latami.
A jedna krótka decyzja działa cuda. Mieszkańcy Głuska dziesiątki lat nie mogli się doprosić remontu ulicy łączącej ich dzielnicę (kiedyś oddzielne miasto) z resztą Lublina, do którego odgórną decyzją zostali przyłączeni. Kiedy zaczęli procedurę odłączania się od Lublina, pieniądze momentalnie się znalazły i remont ulicy jest już na ukończeniu.

Isiek

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Isiek » 12 lis 2013, o 16:42

Pewnie:)

sunny66

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: sunny66 » 21 gru 2013, o 22:01

Byłem dwa lata temu w Świnoujściu i myślałem że tam nie dojadę. dwie godziny stałem w kolejce do przeprawy promowej na Warszowie -masakra...

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: yaretzky » 21 gru 2013, o 23:13

Dziwne. My byliśmy w czasie "przedłużonego" weekendu w czerwcu tego roku (więc tłum turystów) i wracając czekaliśmy na tej samej przeprawie chyba z piętnaście minut... Albo my mieliśmy szczęście albo ty pecha ... <lol>
A tak poza tematem - przywitaj się z nami i napisz coś o sobie Tutaj
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

ania2014

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: ania2014 » 4 sty 2014, o 14:18

Świnoujście jest rzeczywiście wspaniałym zakątkiem i szkoda byłoby, gdyby nie było możliwości go odwiedzić. Chociaż już teraz coraz więcej osób rezygnuje z pobytu w Świnoujściu ze względu na ogromną ilość turystów, a tym samym ogromne korki i długi czas oczekiwania... na wszystko. Byłam tam kilka razy i na pewno jednak chciałabym wrócić:)

lowell79
User
Posty: 10
Rejestracja: 2 sty 2014, o 21:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: lowell79 » 4 sty 2014, o 17:31

Trzeba przyznać, ze w sezonie ciężko jest się dostać do Świnoujścia.

Awatar użytkownika
Goralka-z-gor
User
Posty: 24
Rejestracja: 9 maja 2014, o 10:21
Lokalizacja: Zakopane

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Goralka-z-gor » 9 maja 2014, o 11:33

Ostatnio w jednym serwisie informacyjnym został poruszony ten temat. Dziwne, że taka sytuacja istnieje już od dawna, a wspomina się o niej tylko od czasu do czasu, a jeśli chodzi o likwidację tego problemu, nie robi się nic. Tym bardziej, że jest to znane miasto w Polsce. Moi znajomi zrezygnowali z wyjazdu do Świnoujścia, ze względu na problem z dojazdem.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Adler » 27 wrz 2014, o 11:45

Coś się zaczyna dziać...
Jak podają media podpisano właśnie umowę na opracowanie planów budowy podziemnego tunelu o długości 1,6 km, który połączy Wolin z Uznamem. <hura>

Tunel zostanie osadzony 10 metrów pod dnem Świny.

Zgodnie z ustaleniami w 2020 roku ów tunel będzie otwarty dla transportu drogowego, co niewątpliwie odciąży wspomniane przeze mnie powyżej połączenie promowe i tym samym złagodzi nerwy turystów (także mieszkańców) w sezonie wakacyjnym. ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: gar » 29 wrz 2014, o 19:39

W 2020 ? Nieźle.
Ciekawe czy skończy się tak jak z zakopianką. Bodajże w 2014 miała być cała zrobiona wraz z tunelem pod Luboniem Małym. To zostały 3 miesiące a końca nie widać (a właściwie początku budowy tunelu)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Comen » 29 wrz 2014, o 23:03

W Świnoujściu jest już tradycja... jak z gazoportem. Swoją drogą byłem tam ostatnio a do dzisiaj nie mam pojęcia gdzie ten gazoport w ogóle budują.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

kuchareczka76

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: kuchareczka76 » 8 lut 2015, o 18:25

Nio nie mów ze nie widziałes takiej inwestycji.Widac jaz daleka zaraz za laskiem.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Comen » 9 lut 2015, o 08:24

Którym laskiem?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: yaretzky » 12 lut 2015, o 18:53

Comen pisze:byłem tam ostatnio a do dzisiaj nie mam pojęcia gdzie ten gazoport w ogóle budują.
kuchareczka76 pisze:nie mów ze nie widziałes takiej inwestycji.Widac jaz daleka zaraz za laskiem.
Comen pisze:Którym laskiem?
Comen - to, jak lasek wygląda też nie wiesz...? <mysli> <lol> <lol>

Za...
Comen pisze:Którym laskiem?
... No przecież wiadomo, że za tamtym... ;)
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Comen » 12 lut 2015, o 22:39

Lasków ci w Świnoujściu sporo - nie mylić z "laskami" - ich też sporo zwłaszcza na plaży <lol> <lol>
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Adler » 5 cze 2016, o 21:23

Ostatnio miałem okazję kilkakrotnie skorzystać z tytułowej przeprawy przez Świnę.
Wykonałem kilka zdjęć z myślą o potomnych, którzy nie byli i może nawet już nie będą (patrz dyskusja powyżej).
W czasie kilkunastominutowej przeprawy wszyscy pasażerowie ze względów bezpieczeństwa wychodzą z pojazdów i wędrują na boczny pokład.
DSC07088.JPG
DSC07089.JPG
DSC07090.JPG
DSC07093.JPG
DSC07099.JPG
DSC07100.JPG
DSC07101.JPG
DSC07104.JPG
DSC07109.JPG
DSC07120.JPG
DSC07123.JPG
DSC07125.JPG
Na koniec wisienka na torcie.
Na pokładzie instrukcja postępowania w przypadku awarii promu (pasy ratunkowe) - jak sądzę pamiętająca jeszcze czasy późnego Gierka. ;)
DSC07261.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: tadeks » 5 cze 2016, o 22:48

Alan pisze: Na koniec wisienka na torcie.
Na pokładzie instrukcja postępowania w przypadku awarii promu (pasy ratunkowe) - jak sądzę pamiętająca jeszcze czasy późnego Gierka.
To jest względnie czytelne.
Ja ostatnio widziałem w pewnym biurze instrukcję obsługi czajnika elektrycznego, było 32 punkty!
Spytałem korzystających z tego czajnika co o tym myślą? Też były zdziwione, gdy to powiesił BHP- owiec.
Ten im jednak wygłosił taką pogadankę, ze długo jeszcze stały osłupiałe po jego wyjściu. Gdy wyszedł, to bały się czajnika dotknąć. Gdy ochłonęły, poczytały najpierw instrukcję.
Widać na promie w Świnoujściu i podobnie w zaściankowym polskim biurze Europa jest obecna.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Adler » 6 cze 2016, o 08:58

tadeks pisze:To jest względnie czytelne.
Pewnie tak.
Zastanawiają mnie tylko te zaklejone fragmenty.
O co mogło chodzić? <mysli>

Dopowiem, że pierwsze tego typu jednostki zaczęły tam kursować w 1977r.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Adler » 25 lip 2016, o 10:26

Podobno w 2020r. tunel ma być już gotowy. <mysli>
W przetargu startuje 14 firm z całego świata.
Pierwsze prace za dwa lata.

Awatar użytkownika
Gniewko
User
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2011, o 18:04
Lokalizacja: Po południu

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Gniewko » 28 lip 2016, o 19:40

Firmy z całego świata?! Chińczycy nam "zbudowali" autostradę. Firma z Hiszpanii remontowała jedną z głównych ulic w Poznaniu. Po roku opóźnień i dwukrotnym zrywaniu asfaltu z powodu złego stanu WYREMONTOWANEJ drogi stwierdzili, że im się już nie opłaca, a remont dokończą pracownicy MPK. Tak to jest jak się wybiera firmę "Kogucik", która zapewnia niemożliwe do spełnienia warunki.
Ot i polscy rządzący.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Świnoujście - brak połączenia z lądem?

Post autor: Adler » 6 gru 2017, o 23:20

Aktualizacja:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że tunel wybuduje konsorcjum włoskich firm Astaldi i Ghella. Złożyło ono najkorzystniejszą ofertę. Oferty oceniano wedle dwóch kryteriów - ceny i terminu realizacji.

Tunel ma powstać najpóźniej w 2022 r. (D)

ODPOWIEDZ