Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Literatura

Dla pilotów i przewodników turystycznych.
SSzpaQQ

Literatura

Post autor: SSzpaQQ » 4 sty 2017, o 10:17

Witam wszystkich!

Interesuje mnie, czy któryś z pilotów wycieczek napisał jakąś ciekawą książkę na podstawie swoich własnych doświadczeń. Nie mogę znaleźć nic w internecie a jest to dla mnie bardzo ważne. Jedyne na co się natknąłem to "Tak to bywało: wspomnienia hotelarza i pilota wycieczek", ale nigdzie jej nie mogę znaleźć. Z góry dzięki! Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Literatura

Post autor: Comen » 4 sty 2017, o 14:38

Zależy o jakiego typu doświadczenia ci chodzi. Przyznam się szczerze, że nie znam książki opisującej codzienne zmagania pilota z różnymi grupami turystycznymi, czyli jakieś anegdoty ukazujące ich upór czy ignorancję. Tego typu wynurzenia można znaleźć chyba w większym stopniu na stronach internetowych lub cyklach gazetowych. Natomiast jeśli chodzi o opisy krajów powstałe na podstawie ich odwiedzin w rozmaitym charakterze - także i pilota wycieczek to pewnie o tego typu książki będzie łatwiej. Ostatnio np. przeczytałem książkę Stanisława Figla "Na ścieżkach Mioricy" traktującą o Rumunii.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Literatura

Post autor: gar » 4 sty 2017, o 16:24

Comen pisze: Ostatnio np. przeczytałem książkę Stanisława Figla "Na ścieżkach Mioricy" traktującą o Rumunii.
Warto ? Przybliż, jeśli możesz, mniej więcej tematykę i zasięg.

SSzpaQQ

Literatura

Post autor: SSzpaQQ » 4 sty 2017, o 18:13

Wiem, że w internecie jest dużo krótkich opowieści na temat konkretnych sytuacji i to też jest bardzo pomocne. Natomiast interesuje mnie, coś w stylu pamiętnika. Czytam dużo o różnych dziwnych sytuacjach z życia wziętych, ale chciałbym zobaczyć jak pilot wycieczki opisuje swoje kolejne wyjazdy w różne miejsca z różnymi grupami. Jak radził sobie z grupami problematycznymi i z drugiej strony jak to było z turystami, którzy tacy nie byli. Dzięki Comen za propozycję, która patrząc na recenzję może być ciekawa i na pewno się za nią zabiorę w najbliższym czasie :D <okok>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Literatura

Post autor: Comen » 4 sty 2017, o 18:27

gar pisze: Warto ? Przybliż, jeśli możesz, mniej więcej tematykę i zasięg.
O różnych częściach Rumunii i w różnych okresach czasu nawet z wątkiem osobistym. Autor był tam z kilkadziesiąt razy w różnym charakterze a zaczynał w latach 70-tych z Almaturem na wybrzeżu Morza Czarnego. Kilkanaście rozdziałów trochę o rozmaitych miejscach czy regionach (np. Bukareszt, Sybin, Bukowina, Góry Apuseni, Siedmiogród), trochę o egzotycznych zwyczajach, np. pochód dziewcząt w pewnej wsi w Maramuresz, trochę rozmaitych anegdot, o słynnych pieskach pasterskich i niezbyt miłych spotkaniach z nimi gdzieś na górskim szlaku, trochę o języku np. o słynnym słowie dupa, które często słyszy się nawet w kościele, gdzie "ore dupa nostra" znaczy "módl się za nami". Szkoda tylko, że bez zdjęć.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Literatura

Post autor: gar » 4 sty 2017, o 18:49

Zasadniczo mimo braku zdjęć polecasz ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Literatura

Post autor: Comen » 4 sty 2017, o 18:59

Zestaw dość różnorodny, napisane z pasją. Dobra lektura na długi zimowy wieczór.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Literatura

Post autor: Adler » 4 sty 2017, o 21:03

SSzpaQQ pisze:Interesuje mnie, czy któryś z pilotów wycieczek napisał jakąś ciekawą książkę na podstawie swoich własnych doświadczeń. Nie mogę znaleźć nic w internecie a jest to dla mnie bardzo ważne.
Zakładam, że zapoznałeś się z lekturą tekstów autorstwa dra hab. Zygmunta Kruczka zebranych m.in. w książce pt. "Kompendium pilota wycieczek" wyd. Proksenia. Poza teorią połowa rozdziałów oparta na autentycznych wydarzeniach i bagażu doświadczeń autora książki z grupami turystycznymi.

ODPOWIEDZ