Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Co z tą Toskanią?

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Co z tą Toskanią?

Post autor: Gollum » 15 maja 2013, o 07:48

Od paru lat jeśli Włochy, to nie Rzym, to nie Wenecja, to nie Florencja (choć to Toskania), nie Portofino, nie Capri, nie Dolomity nawet, tylko Toskania. Żadne tam romantyczne, drapieżne krajobrazy Alp, Basilicaty, tylko sentymentalna (czytaj: mdła) Toskania.
To nie jest normalne. Ktoś za tym musi stać, kto wiedział, komu ile dać, by zapowiedział, że Toskania jest trendy, a za nim, jak barany, poszło całe stado tych, co to muszą być trendy. Ale najgorsze, że temu szaleństwu ulegają normalni ludzie. Moja znajoma, z którą paręnaście lat przepracowałem, też jej uległa.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Co z tą Toskanią?

Post autor: Comen » 15 maja 2013, o 11:39

To zapewne kwestia dostępności bo Toskania zawsze jest pod ręką. Czy z Rzymu, czy z Wenecji stosunkowo blisko. Z bazy wypadowej w Pizie lub Florencji stosunkowo łatwo też zwiedzać bliższe i dalsze okolice. Po drugie to sprawa dużego zróżnicowania krajobrazowego i kulturowego regionu. W sumie Toskania to takie Włochy w pigułce. Morze, wyspy, wzgórza z winnicami, zabytkowe miasteczka i wioski na wzgórzach, dzieła sztuki i słynne muzea, nekropolie etruskie, także i góry - niektóre całkiem spektakularne jak choćby poorane kamieniołomami marmuru Alpy Apuańskie. Piaszczyste plaże, ale też wybrzeża skaliste jak na zboczach Monte Argentario. Zresztą słynne Cinque Terre praktycznie też za progiem Toskanii, chociaż już w sąsiedniej Ligurii. Po trzecie to przy całym bogactwie kulturowym region raczej sielski i agroturystyczny. Największe miasto Florencja ma tylko niecałe 400 tys. mieszkańców. Żadna metropolia. Do zieleni i przyrody jest więc generalnie zawsze blisko. Inna sprawa że bez wątpienia modę na Toskanię wykreowano medialnie propagując podróże kulinarne, tworząc tu filmy, umieszczając akcję książek i łącząc region ze sławnymi postaciami od Leonarda da Vinci po Andreę Boccelli
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Seba
User
Posty: 32
Rejestracja: 8 sie 2013, o 12:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co z tą Toskanią?

Post autor: Seba » 21 paź 2013, o 14:13

Toskania to piękne miejsce. Warto tam pojechać.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Co z tą Toskanią?

Post autor: Gollum » 23 paź 2013, o 21:44

Ale dlaczego właśnie tam, a nie do Basilicaty czy Portofino?

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Co z tą Toskanią?

Post autor: Gollum » 8 mar 2016, o 23:42

Klasyczny przykład mody dla kretynów. Jeszcze w latach 80. wszystko, co toskańskie było symbolem obciachu, jak u nas folklor, zwłaszcza góralski. Szczytem dobrego smaku było stwierdzenie, że nie lubi się czegoś tam i góralskiej muzyki. Kiedy górale przekonali dutkami lub ciupagą tych, co modę tworzą, ci natychmiast ogłosili, że góralska muzyka jest kuuuuuuul i kto jej nie słucha jest nerdem, i wszyscy idioci z dnia na dzień nagle zaczęli słuchać czegoś, co nienawidzili długie lata.
Sam parę tygodni temu omal nie parsknąłem dzikim śmiechem, bo pojawił się u nas klub biegaczy, którzy będą biegać dla naszej szkoły, złotówka za kilometr. Jak się okazało, niemal cały klub jeszcze dwa lata temu byli płetwonurkami. Ale teraz nurkowanie jest passe. Już nie pytałem, czy przed nurkowaniem nie pływali przypadkiem skuterami wodnymi, bo odpowiedź znałem.
Dokładnie tak samo z Toskanią. Potrzeba tylko kogoś, kto dutkami, albo zapowiedzią ubogacenia kulturowego przekona trendsetterów, że nie Toskania a Umbria, to tłumy idiotów będą zachwycać się szafą w Narni czy nurtem Rubikonia. A w sklepach natychmiast się pojawią zioła umbryjskie

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Co z tą Toskanią?

Post autor: gar » 9 mar 2016, o 10:30

Siła pieniądza i "pijaru".
Co do Toskanii w dużej części się z Tobą zgodzę. Krajobrazy w wielu wypadkach (choć nie zawsze) jak dla mnie nudnawe. Ale to kwestia gustu a o tym podobno się nie dyskutuje. Co do miast i miasteczek, które odwiedziłem to oceniam je jako bardzo ciekawe i w większości niestety zatłoczone (wyjątkami były Prato i Pistoia, ale one nie są odwiedzane przez rzesze turystów). Niemniej we Włoszech miast o znaczącej urodzie jest na pęczki. Kto nie był powinien pojechać i wyrobić sobie zdanie.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Co z tą Toskanią?

Post autor: Gollum » 27 sty 2017, o 14:10

No i stało się; Toskania już jest passe, a trendy jest Lombardia

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Co z tą Toskanią?

Post autor: gar » 27 sty 2017, o 16:03

Ona jest tak trendy wśród normalnych ludzi, że gdyby spytać jak nazywa się stolica tego regionu i gdzie tego szukać na mapie to odpowiedzi mogłoby się okazać co najmniej ciekawe.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Co z tą Toskanią?

Post autor: Adler » 28 sty 2017, o 16:57

Gollum pisze:No i stało się; Toskania już jest passe, a trendy jest Lombardia
To stwierdzenie po ostatnim Twoim wyjeździe?
Uzasadnij proszę.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Co z tą Toskanią?

Post autor: Gollum » 28 sty 2017, o 17:28

To nie moje zdanie, któraś telewizja tak twierdzi. Raz to słyszałem, ale będzie częściej, bo modę trzeba promować, nakręcać. A Lombardia, jeśli to ona jako prowincja za tym stoi, ma większe możliwości niż Toskania. To wszak bogaty Mediolan. I cały region jest zamożny. To też trzy lotniska (Bergamo, Malensa, Linate), gdy Toskania ma tylko dwa (Peretola i Piza). Moda szybciej obejmie Polskę, bo do Bergamo lata szczególnie dużo samolotów z naszych lotnisk.
Mój wyjazd nie miał z tym nic wspólnego, ja byłem w Apulii i Basilicacie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Co z tą Toskanią?

Post autor: Comen » 28 sty 2017, o 23:17

Mediolan to podobno najbrzydsze z włoskich miast, co nie znaczy, że i on nie jest ciekawy i nie ma swoich perełek jak katedra czy kościół Santa Maria delle Grazie z Ostatnią Wieczerzą Leonarda da Vinci. Ale pewnie w samej prowincji znajdziemy sporo turystycznych perełek. Ja zwiedzałbym je może nie ze względu na modę, raczej na tą dostępność sprawiającą, że stosunkowo tanio można polecieć do Mediolanu choćby na weekend.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Co z tą Toskanią?

Post autor: Gollum » 29 sty 2017, o 10:06

Nawet sam fakt bycia najbrzydszym miastem parę dodatkowych osób przyciągnie, choćby dlatego, by się przekonać, czy rzeczywiście tak jest.
Ja miałbym problem, bo moim zdaniem ciekawsze jest Bergamo, ale mediolańska katedra kusi

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Co z tą Toskanią?

Post autor: Comen » 29 sty 2017, o 16:13

Jedno drugiego nie wyklucza. Plus jeszcze jakiś wypad na południe regionu: Mantua albo Cremona
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Co z tą Toskanią?

Post autor: Gollum » 29 sty 2017, o 16:17

Już planowałem te rejony: Mediolan, j. Como (Como, Brunate) i Bergamo. Bo nas tyle były tanie loty. Z noclegiem w Mediolanie, bo w Como drogo jak cholera

ODPOWIEDZ