Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: dinksiarz » 6 lut 2017, o 15:43

Bochnia to jedno z najstarszych miast małopolski, mało tego jedno z bogatszych. Widać to wędrując po mieście, bo tak bogatych i dużych kamienic raczej w małych miasteczkach nie uświadczy, podobnie jest na miejscowej nekropolii. Bardzo bogate nagrobki a raczej grobowce, potężne i niesamowicie zdobione. Świadczy to tylko o sporej zasobności mieszkańców Bochni.

Pierwsza wzmianka o Bochni w źródłach pisanych pochodzi z 1198 roku. Ów dokument sporządzony przez Patriarchę Jerozolimy Aymara opisuje darowanie bocheńskiej soli klasztorowi Bożogrobców przez rycerza Mikora Gryfitę. Była to sól warzona uzyskana z okolicznych źródeł solankowych. W 1248 roku odkryto sól kamienną co spowodowało nagły rozkwit miejscowości co doprowadziło do nadania Bochni praw miejskich przez króla Władysława Wstydliwego w 1253 r.. W dokumencie lokacyjnych co ciekawe występują dwie nazwy miejscowości: Bochnia oraz niemiecka nazwa miasta Saltzberg czyli Solna Góra. Niemiecka nazwa wzięła się stąd, iż w Bochni w przeważającej liczbie mieszkali niemieckojęzyczni osadnicy ze Śląska.
Najstarsze bocheńskie szyby górnicze to szyb Sutoris i Gazaris. Później powstały nowe szyby: Regis, Bochneris, Campi. Co ciekawe szyb Sutoris jest eksploatowany do dziś.
Głębokość szybów sięga poniżej ponad 300 metrów.
W roku 1981 kopalnię wpisano do rejestru zabytków, a od 23 czerwca 2013 kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: dinksiarz » 6 lut 2017, o 15:55

cd relacji
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: dinksiarz » 6 lut 2017, o 16:01

Cmentarz z I wojny światowej nr. 314
Jest to wydzielona kwatera wojenna na lokalnym cmentarzu. Wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendatury Wojskowej w Krakowie, architektem był Karl Schölich.
Na cmentarzu pochowano 399 żołnierzy austriackich, 6 żołnierzy niemieckich oraz 12 żołnierzy rosyjskich. Polegli oni lub zmarli w okolicznych szpitalach polowych w okresie od października 1914 do maja 1918.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: Adler » 6 lut 2017, o 16:18

Bardzo ciekawa wycieczka, o której nawet ostatnio wspominałem żonie.
Jak długo trwa owa przeprawa łodzią?
Masz jakieś zdjęcia z tej części wycieczki?
Jak wygląda cennik biletów?

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: dinksiarz » 6 lut 2017, o 16:32

całkiem fajna miejscówa, polecam.
Cała trasa w kopalni to ok 4 godziny zwiedzania, przepływ łódką trwa jakieś 2-3 minuty. Jest to bardzo krótki odcinek. Ze zdjęciami na łódce jest drobny problem, płynie się w kompletnej ciemności, niby zdjęcie zrobiłem ale nic na nim konkretnego nie widać.
Warto wybrać się teraz w lutym lub w marcu bo cena biletu tylko 36 zł plus 12 zł za łódki. Ogólnie w sezonie bilet kosztuje 47 zł.
Interesuje mnie trasa historyczna ale ją trzeba zamawiać i mieć już zorganizowaną grupę min. 5 osób a max.15, cena od grupy 400zł i wiedzie ogólnie zamkniętymi korytarzami i komorami, wspina się po poziomach kopalni na drabinkach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: Comen » 6 lut 2017, o 16:35

Zapowiada się sezon na kopalnie. Do Bochni się wybieram już od roku - w sensie pod ziemię, bo w mieście byłem nawet ostatnio w grudniu. Mam już nawet pomysł jak to jeszcze połączyć z krótką trasą naziemną. A tak w ogóle to zastanawiam się jeszcze nad Rybnikiem. Zdjęcia z kopalni bocheńskiej pokazują, że warto.
Z tego co się dowiadywałem jest kilka możliwości wycieczek w kopalni - oprócz zwykłej jest też przyrodnicza i nie wiem czy to przypadkiem przy niej nie płynie się fragment łodziami. W każdym razie ta wycieczka jest dozwolona dopiero dla dzieci w wieku szkolnym - czemu nie wiem - może na swój sposób ekstremalna?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: dinksiarz » 6 lut 2017, o 16:41

pytałem o tą trasę przyrodniczą pani przewodnik, cały wic polega na tym, że trasa zbiega się z trasą turystyczną a jej niby atutem jest to że lata się po kopalni z lampą ultrafioletową bo okazuje się że sól w Bochni świeci wtedy na jakiś tam kolor ot i tyle atrakcji. Ale ta historyczna, o której wspomniałem może być godna uwagi i naprawdę ciekawa, zwłaszcza, że przebiega ona przez najstarsze korytarze kopalni.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: Comen » 6 lut 2017, o 16:56

W ogóle to ciekawe, bo trasa przyrodnicza jest tańsza od zwykłej w sezonie ciepłym a droższa w zimowym - chyba że w tym cenniku czegoś tam nie uwzględnili albo jednak nie wszędzie się chodzi. Za samo UV szkoda dopłacać, zdjęcia mogą nie wyjść przy takim promieniowaniu. Jeżeli przepłynięcie łódką trwa 3 minuty to chyba nie opłaca się wydać 12 zł na tego typu "atrakcję".
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: dinksiarz » 6 lut 2017, o 17:02

Jeśli już się tam jest to 12 zł już nie wydatek a frajda jest :) pomimo, że drogo i krótko to jednak warto.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: gar » 6 lut 2017, o 18:42

Raz może warto, ale przy kolejnym pobycie w kopalni to już wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: Comen » 6 lut 2017, o 19:39

No więc właśnie. Podobne cuś miałem w Domicy, Tapolcy i Sztolni Czarnego Pstrąga.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

RELACJA: Bochnia 05.02.2017

Post autor: Comen » 2 kwie 2017, o 20:35

Jednak się skusiłem na łódkę. Co ciekawe jak mówili przewoźnicy łodzie zarejestrowane są w polskim rejestrze statków morskich, bo wg przepisów pływają po wodach słonych. Śmiali się jeszcze, że powinni im dodać atrybut łódź podwodna, bo przepływ odbywa się nieco poniżej poziomu Bałtyku.
łódź solankowa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ