Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: dinksiarz » 4 maja 2017, o 19:46

Plan wycieczki początkowo był nieco inny, plany skorygowała dość mocna i gwałtowna burza oraz długie opady deszczu. Musiałem odpuścić sobie cerkiew drewnianą w Bonarówce (ale trasę powtórzę na pewno tak by być w Bonarówce i zobaczyć cerkiew).

Start wycieczki przy cerkwi św. Michała Archanioła z 1912 roku w Krasnej. Dalej ku widocznym górkom Łysej Góry. Przejście bez szlaków, po prostu na azymut. Początkowo miałem przejść lajcikowo przełęczą między grzbietami ale mi nie dało i zrobiłem całą grzędę szczytową. Wracając ze szczytu skręciłem w pierwszą lepszą ścieżkę prowadzącą ku wsi Bonarówka. Schodząc natrafiłem na zielony szlak z Bonarówki na Czarny Dział i tego szlaku trzymałem się już do samej Węglówki, gdzie wsiadłem w bus Marcela i przemoczony do suchej nitki wróciłem do domku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: Comen » 4 maja 2017, o 21:20

Fajna okolica na oko dość pusta i dzika a grzbiety, mimo że pogórskie wcale nie wydają się takie niskie. Miałeś jakąś mapę tego terenu czy marsz zupełnie na wyczucie? Cerkiew pięknie się prezentuje na tle takiej soczystej zieleni.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: dinksiarz » 4 maja 2017, o 21:58

Na całej trasie żywej duszy, oprócz sarenek i innych żyjątek oraz salamandry ;) o wrednych kleszczach nie wspomnę.
Niby mapę miałem ale ani razu jej z plecaka nie wyciąłem więc raczej na czują szedłem, choć pi razy oko przygotowałem sobie schemat wędrówki w domu (zresztą plan pierwotny i tak nie wypalił przez ponad godzinną burze) i trzeba było korygować trasę bo nieco przemokłem. Plan był taki by zahaczyć o cerkwie w Bonarówce i Węglówce.
I faktycznie góreczki niskie ale potrafią nieźle wymęczyć. Jak widać na fotach są tam dość strome podejścia.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: Norden » 9 maja 2017, o 20:40

Tytuł relacji powinien brzmieć: Pogórze Dynowskie...

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: dinksiarz » 10 maja 2017, o 03:27

Po części masz rację. Geograficznie jest to Pogórze Dynowskie ale większość podziałów turystycznych teren ten przypisuje Pogórzu Strzyżowskiemu.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: Norden » 13 maja 2017, o 09:50

dinksiarz pisze:
10 maja 2017, o 03:27
Po części masz rację
To ty miałbyś po części, gdybyś napisał Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie :)
Co nie zmienia faktu, że tereny turystycznie bardzo fajne, zwłaszcza na rower

Awatar użytkownika
Czarny
User
Posty: 56
Rejestracja: 8 lis 2013, o 16:43
Lokalizacja: Sącz

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: Czarny » 27 maja 2017, o 12:03

dinksiarz pisze:
10 maja 2017, o 03:27
Po części masz rację. Geograficznie jest to Pogórze Dynowskie ale większość podziałów turystycznych teren ten przypisuje Pogórzu Strzyżowskiemu.
Są gdzieś jakieś sformalizowane podziały granic turystycznych? Teraz gdy zdelegalizowano ustawę o przewodnictwie, nic nie stoi na przeszkodzie by oprowadzający przedstawiali swój pogląd na podział terenu, który nawiasem mówiąc czasami jest zbyt zagmatwany i opiera się czasem na dziwnych wnioskach. Niemniej w tym wypadku, gdybyś powiedział tak o tym pogórzu na egzaminie przewodnickim, to komisja odesłała by Cię na koniec grupy z komentarzem: "Poprosimy następną osobę do zdawania, a tamtemu Panu się zdawało" :)

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: dinksiarz » 27 maja 2017, o 19:37

No dobra Panowie macie racje.
Usprawiedliwię się tylko tym, że nazwę zaczerpnąłem z mapy Compass "Pogórze Strzyżowskie - okolice Jasła i Krosna"
http://www.compass.krakow.pl/p/pogorze- ... i-krosna-1

Zmieniłbym tytuł ale ja nie mam takich uprawnień chyba

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: Adler » 27 maja 2017, o 22:06

dinksiarz pisze:
27 maja 2017, o 19:37
Zmieniłbym tytuł ale ja nie mam takich uprawnień chyba
Tytuł zmieniony.

Awatar użytkownika
Czarny
User
Posty: 56
Rejestracja: 8 lis 2013, o 16:43
Lokalizacja: Sącz

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: Czarny » 27 maja 2017, o 22:39

dinksiarz pisze:
27 maja 2017, o 19:37
No dobra Panowie macie racje.
Usprawiedliwię się tylko tym, że nazwę zaczerpnąłem z mapy Compass "Pogórze Strzyżowskie - okolice Jasła i Krosna"
http://www.compass.krakow.pl/p/pogorze- ... i-krosna-1
Z nazwą mapy czasami jest mały "dinks". Chodzi o dopasowanie terenu który wygląda jak bumerang, a trzeba go zmieścić na prostokątnej mapie. W przypadku Pogórza Strzyżowskiego właśnie tak jest, bo teren w rejonie Frysztak - Jedlicze - Jasło - Brzostek jest wąziutki w porównaniu np. z rozciągłym areałem pomiędzy Dębicą a Czudcem. Żeby wydrukować mapę na dwóch prostokątach, zawierających tylko pogórze Strzyżowskie musieli by na drugiej stronie zagospodarować olbrzymią białą plamę na wschód od Wisłoka. Mogli by wydrukować w tym miejscu np. gołe baby co było by całkiem niezłe, ale woleli jednak zamieścić tam fragment Pogórza Dynowskego co ostatecznie też nie jest złym rozwiązaniem. Mogli by też wydrukować trójkątną mapę. Zaskoczenie odbiorców gwarantowane. W przypadku map Beskidu Sądeckiego drukuje się też całkiem sporą połać Beskidu Niskiego, bo akurat podchodzi pod arkusz.

No i to też ważne: Po co w ogóle powstała dyskusja na ten temat? Systematyzacja regionalna czasem nie ma tak dużego znaczenia, ale jej zupełny brak wprowadza chaos. Bez tego Strzyżów mógłby wnet leżeć w Bieszczadach, a nawet w Pogórzu Iwierzycko-Szufnarowskim bo widzimisię sięga czasem daleko z fantazją. Po czasie leżał by wszędzie czyli nigdzie :) Ot wśród pagórków. I co też istotne, to nie jest jakieś tam kadzenie komuś za przestępstwo. Nie bierz tego do siebie. Taka tam konsultacja geograficzna i tyle :)


P.S Jak rozłożysz mapę którą masz na usprawiedliwienie, to masz tam napisane dość dużą czcionką gdzie jest Pogórze Strzyżowskie a gdzie Dynowskie :)

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: dinksiarz » 28 maja 2017, o 11:16

i temat wyczerpany ale przynajmniej wywiązała się przez przypadek fajna dyskusja :)
major dzięki za zmianę.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: Comen » 28 maja 2017, o 21:22

Swoją drogą na jakim pogórzu leży Strzyżów? A zwłaszcza jego południowa dzielnica za Wisłokiem zwana Podgórzem, Pod Wielką Górą czy jakoś tak jeszcze?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: dinksiarz » 7 lis 2017, o 19:09

No to dzisiejsza wycieczka tym razem od Godowej przez Pasmo Brzeżanki do cerkwi w Bonarówce a następnie przez Czarny Dział pod cerkiew w Węglówce.
Hmmm jechałem z Rzeszowa do Godowej busem firmy Kudlik hmmm tanio o dziwo, myślałem że będzie drożej.
Początek szlaku na przełaj(nie chciałem iść szlakiem czarnym z Godowej z czystego lenistwa, gdyż bym musiał się wracać na szczyt Pasma Brzeżanki), więc po dotarciu na grzędę szczytową i znalezieniu szlaku zielonego już się go trzymałem, aż do końca wędrówki w Węglówce.
W Bonarówce można zobaczyć ładną drewnianą cerkiew Opieki Matki Boskiej z początku XVII wieku, szkoda, że wnętrze zamknięte. Nieopodal cerkwi mały ale urokliwy cmentarz grekokatolicki.
Idziemy dalej szlakiem zielonym, trawersujemy Czarny Dział i schodzimy do Węglówki pod murowaną cerkiew Narodzenia NMP z 1898 roku. Tuż przy cerkwi 640 letni dąb o wdzięcznym imieniu Poganin.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: Adler » 8 lis 2017, o 22:40

Aż wstyd. Nie znam tamtych stron prawie w ogóle. (Z)
Busy kursują na tej trasie często?
Jaki koszt biletu?
Zdjęcia z mgłą w tle klimatyczne.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: gar » 9 lis 2017, o 14:46

Nie można znać wszystkiego.
Ludzi na trasie zapewne nie spotkałeś - a miejsca urokliwe. Klimaty trochę jak w Beskidzie Niskim - szczególnie przy takiej pogodzie.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: dinksiarz » 9 lis 2017, o 15:13

Kudlik z Rzeszowa do Godowej 6 zł i ma kilka kursów dziennie na tej trasie, powrót był busem Marcel z Węglówki 7 zł
(Marcel kursuje co pół godziny).
Oprócz jednego grzybiarza w lesie przy zejściu do Węglówki to nie spotkałem nikogo. Trasa musi być ekstra w pogodny dzień bo mijałem kilka polan, z których powinny być ładne widoki, niestety ja miałem większa lub mniejszą mglę :(

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Pogórze Dynowskie 04.05.2017

Post autor: gar » 9 lis 2017, o 16:51

dinksiarz pisze:
9 lis 2017, o 15:13
Oprócz jednego grzybiarza w lesie przy zejściu do Węglówki to nie spotkałem nikogo. Trasa musi być ekstra w pogodny dzień bo mijałem kilka polan, z których powinny być ładne widoki, niestety ja miałem większa lub mniejszą mglę :(
Trasa do powtórki przy ładnej pogodzie - nawet wtedy tłumów na trasie bym się nie spodziewał.
Mimo braku słonecznej pogody na trochę kolorów jesieni się załapałeś.

ODPOWIEDZ