Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Schroniska w Sudetach

Ciekawe miejsca w Sudetach i Górach Świętokrzyskich.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 8 sty 2017, o 16:36

Po latach zaniedbań coraz więcej schronisk w Sudetach ma szansę na remont. Po drobnych remontach jest już Okraj, w trakcie remontu Odrodzenie, teraz planowany jest remont w schronisku znanym jako Strzecha Akademicka. Podobno zaczną od kuchni, ale mam nadzieję, że nie zapomną o pokojach.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska w Sudetach

Post autor: Adler » 8 sty 2017, o 17:07

Kto nadzoruje te schroniska?
Prywatne już, czy jeszcze dają radę?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 8 sty 2017, o 18:54

Z tego co wiem to wciąż są PTTK-owskie - zgodnie z normą w dzierżawie.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Schroniska w Sudetach

Post autor: tadeks » 8 sty 2017, o 20:35

Póki są w rękach PTTK, to jest większe prawdopodobieństwo, że los ich nie będzie podobny do
- schroniska na Szrenicy - remont ponad 20 lat,
- bacówki pod Trójgarbem -ruina.
Chociaż niektóre prywatne obiekty z dobrym gospodarzem mogą niekiedy służyć obiektom PTTK- owskim przykładem.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 8 sty 2017, o 21:00

Patrząc na niektóre schroniska PTTK to nie jestem pewny tego prawdopodobieństwa. Jak dla mnie mniej ważne czyje schronisko formalnie jest - ważniejsze jak wygląda i funkcjonuje.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 11 paź 2017, o 19:22

Kochanówka - WC płatne dla osób nie korzystających z bufetu schroniskowego - 4 zł !!! - dla korzystających z bufetu - 2 zł. Wg mnie skandal i zdzierstwo. Na całe szczęście dla protestujących wobec takich cen - 3 minuty spaceru w górę i jest sporo miejsca na bezpłatną toaletę ekologiczną.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Schroniska w Sudetach

Post autor: Comen » 11 paź 2017, o 21:28

Zapewne więc toaleta ta nie cieszy się wielką popularnością. Pytanie jak to się ma do względów ekologicznych. Ciekawa jest też ta hierarchia cen, całkiem logiczna zresztą jak się zjadło lub wypiło tamtejsze wiktuały może istnieć większe prawdopodobieństwo a w skrajnych przypadkach nawet konieczność skorzystania z ubikacji - rozumiem że przy wejściu jakby co trzeba się wylegitymować rachunkiem z bufetu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 16 paź 2017, o 09:23

Pewnie trzeba mieć rachunek. Dla mnie lokal w którym coś konsumuję a następnie muszę zapłacić za toaletę jest skreślony.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 27 lis 2017, o 21:02

Kilka dni temu lokalne media poinformowały o zakupie dawnego Domu Turysty wraz z wieżą na Przedniej Kopie (Góra Parkowa) ponad Głuchołazami. Nowy właściciel Bronisław Łanowski to amerykański przedsiębiorca z polskimi korzeniami. Biznesmen był zawiedziony tak dużą dewastacją obiektu w tak pięknym miejscu i już planuje przywrócić mu dawną świetność schroniska turystycznego. Teren wokół obiektu już został ogrodzony. Miejmy nadzieję, że na zapowiedziach przedsiębiorcy się nie skończy i już za kilka lat będziemy mogli cieszyć się z pięknego wyremontowanego schroniska i podziwiać widoki z kamiennej wieży widokowej. Dobrze byłoby aby obiekt nie stał się drogim hotelem a pozostał schroniskiem z górskim klimatem.
Przypomnijmy: wieża widokowa na Przedniej Kopie została otwarta w 1898 r. Szybko zyskała popularność wśród turystów. W 1927 r. została podwyższona, powstało też schronisko. Po II wojnie wieża zostaje obniżona, budynek przejmuje PTTK, funkcjonuje tutaj dom wycieczkowy i bar. W 1995 r. miasto sprzedaje obiekt, a w 1996 r. ulega pożarowi. Następnie rozpoczyna się odbudowa porzucona około 2006 r. Od tego czasu schronisko zmieniało właścicieli i ulegało coraz większej dewastacji.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: Adler » 11 lut 2019, o 23:05

Spotkałem się z opinią, że "obecnie zarządzający schroniskiem Sowa najprawdopodobniej będą funkcjonować do czerwca 2019r." Ktoś może to potwierdzić? Co po tym terminie? (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 21 paź 2020, o 17:04

Z FB Schroniska na Szczelińcu:

Szanowni goście, turyści i przyjaciele.
Ze względu na kontakt całej naszej szczelińcowej załogi z osobą u której testy wykazały zakażenie koronawirusem - jesteśmy zmuszeni udać się na kwarantannę, a co za tym idzie - nie możemy nikogo obsługiwać. Wszystkie rezerwacje od jutro do 28 października jesteśmy zmuszeni odwołać przekładając je na inny termin lub do Schroniska Pasterka. Z każdym kontaktujemy się indywidualnie. Do 28 października schronisko pozostanie zamknięte, nie będzie można skorzystać z toalety ani nic kupić, nawet na wynos. Stosowne komunikaty zawisną na wejściu na trasę turystyczną.
Jeżeli chcielibyście zapytać - informujemy, że czujemy się dobrze. Schronisko jest pełne zapasów, więc na razie dziękujemy za dostawy żywności.
Przepraszamy bardzo wszystkich, którzy planowali u nas pobyt lub choćby gorącą herbatę. Też z przyjemnością byśmy się z Państwem tej herbaty napili. Ale przepisy i Wasze bezpieczeństwo najważniejsze!
Do zobaczenia wkrótce!

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: Adler » 10 cze 2022, o 22:55

Smutna wiadomość. :(
Cieszę się, że mogłem tam być. Mam miłe wspomnienia.


Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 11 cze 2022, o 10:24

Też byłem, ale nie spałem. Wrażenia bez szału, ale bez noclegu w danym miejscu trudno o lepsze rozeznanie. Ciekawe czy jest ktoś nowy na miejsce obecnych dzierżawców.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: Adler » 11 cze 2022, o 18:54

Nie wiem, czy nie będą tego rozbierać. Stan budynku bardzo kiepski.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: gar » 11 cze 2022, o 21:31

Jeśli doszłoby do rozbiórki byłaby to niezła ciekawostka, bo takiego przypadku w XXI wieku w Polsce jeszcze chyba nie było.

Chloe3105
User
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwie 2023, o 13:29
Lokalizacja: Katowice

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: Chloe3105 » 3 lis 2023, o 14:08

Schronisko Zygmuntówka, Schronisko Sowa- oba są w Górach Sowich

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: Adler » 3 lis 2023, o 16:39

Wiemy, wiemy. :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: Comen » 3 lis 2023, o 18:57

A czy Zygmuntówką nie nazywało się też to dziwne schronisko w którym jedliśmy jajka sadzone przy zejściu z Jałowca?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska w Sudetach

Post autor: Adler » 3 lis 2023, o 20:04

Tak. Stacja turystyczna, prywatna. Chyba już nie funkcjonuje. (T)

Mam nawet pieczątkę z tego miejsca:

IMG_1530.jpeg
IMG_1531.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ