Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 10 gru 2015, o 13:11

Fajna mapka powstała dla regionu Ciężkowic.
Można kliknąć i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o miejscowościach wokół Skamieniałego Miasta (3 wersje językowe).

Link: tutaj.

Swoją drogą niektóre regiony w kraju mogłyby skorzystać z takiego pomysłu. <mysli>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Comen » 10 gru 2015, o 17:16

Mapka fajnie popularyzująca ciekawe obiekty w regionie. Warto też zwrócić uwagę na wystrzałowy filmik - news z sobą w roli głównej :)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: tadeks » 14 gru 2015, o 10:29

Kogo interesuje obraz na żywo z tych okolic, niech popatrzy:
Kamery w Tuchowie i nad Gromnikiem:
http://polnet24.pl/index.php?a=t&id=139
Rynek w Ciężkowicach, rynek w Zakliczynie, a tam także namiary na inne kamery z okolic:
https://www.km-net.pl/monitoring/monitoring-ciezkowice
https://www.km-net.pl/monitoring/monito ... -zakliczyn

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Comen » 23 kwie 2016, o 09:49

Kilka fotografii z rezerwatu Skamieniałe Miasto. Najpierw wąwóz skalny z miniaturowym wodospadem.
Wodospad.jpg
Potem trasa szlakiem niebieskim niejako "od tyłu". Skały o fantastycznych kształtach. Teoretycznie możliwe jest wejście na wierzchołek Skały z Krzyżem, ale kominek, który tam prowadzi trochę ciasnawy, przy moich gabarytach nie próbowałem.
Skała z krzyżem.jpg
Widok zapewne i tak ograniczony przez wysokie drzewa, raczej tylko w kierunku północnym. Przydałaby się dodatkowo wieża widokowa. Kolejne grupy skalne podpisane są drewnianymi tabliczkami, jednak powinny się pojawić trochę nowocześniejsze opisy dydaktyczne.
Głazy piramidy.jpg
Piekiełko.jpg
Orzeł.jpg
Niestety większość skał wysmarowana jest bzdurnymi napisami typu Tarnovia czy Kocham Jolkę. Cóż rezerwat funkcjonuje trochę na zasadzie zdziczałego miejskiego parku do którego można pójść na piwo. Tak się zastanawiam czy jednak nie powinno się w związku z tym terenu otoczyć płotem i pobierać symboliczne opłaty za bilety wstępu. Na to konto można by sfinansować lepszą ścieżkę albo jeszcze jakieś dodatkowe zagospodarowanie.
Warownie.jpg
Jakoś nie mogłem dostrzec odpowiedniego profilu skały Czarownica, podobno przypomina wiedźmę z zakrzywionym haczykowatym nosem. Pod skałą sugerująca nazwę grupa drewnianych rzeźb tworząca "czarci krąg".
Czarownica i ratusz.jpg
Urokliwym miejscem jest natomiast park i dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Zapach z pobliskiego tartaku sprawia, że nasuwają się skojarzenia z filmowym Koborowem.
Kąśna.jpg
Zresztą stara opuszczona fabryczka też klimatyczna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 23 kwie 2016, o 12:04

Fajna wycieczka. Szkoda, że nic nie pisałeś, że planujesz tamte strony.
We wrześniu 2011r. mieliśmy dokładnie w tym miejscu I Zlot.
DSC03416.JPG
Comen pisze:Teoretycznie możliwe jest wejście na wierzchołek Skały z Krzyżem, ale kominek, który tam prowadzi trochę ciasnawy, przy moich gabarytach nie próbowałem.
Swego czasu jeździłem do Ciężkowic na obozy (miejscowy Dom Rekolekcyjny).
Niedaleko skałki z krzyżem było prowizoryczne boisko, drzewa tworzyły prowizoryczne bramki.
To były czasy. :]
Poniżej zdjęcia uczestniczek zlotu, które próbowały wyjść do góry i muszę stwierdzić, że z powodzeniem:
DSC03448.JPG
DSC03450.JPG
Comen pisze:Kolejne grupy skalne podpisane są drewnianymi tabliczkami, jednak powinny się pojawić trochę nowocześniejsze opisy dydaktyczne.
W czasach obozowych bawiliśmy się na tym obszarze w podchody.
Niektóre zagadki/kartki były ukryte między tymi skałami lub nawet na nich.
Stąd większość wierzchołków mam już na koncie. ;)
Comen pisze:Jakoś nie mogłem dostrzec odpowiedniego profilu skały Czarownica
Wybrałeś niedobre miejsce. Niepotrzebnie schodziłeś na dół.
U góry jest dobra "miniplatforma" do uchwycenia Czarownicy.
Zdjęcia ze zlotu z dwóch perspektyw:
DSC03430.JPG
DSC03434.JPG
Comen pisze:Urokliwym miejscem jest natomiast park i dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
Potwierdzam. Urokliwe też koncerty odbywają się tam dość regularnie. Również w plenerze.
Jutro np. wystąpi tam Staszek Soyka z programem "Soyka śpiewa Szekspira".
Fotka ze zlotu:
DSC03390.JPG
Comen pisze:Zapach z pobliskiego tartaku sprawia, że nasuwają się skojarzenia z filmowym Koborowem.
Ten tartak jakoś mi tam nie pasuje.
Dojazd do dworku właśnie z jego powodu jest utrudniony.
W zimie tragedia, dużo błota i porozrzucanego drzewa. :(
Słyszałem jednak, że niebawem będzie nowa droga do dworku, plany już są, ponoć środki też.
Z tego względu trasa: Ciężkowice-Jastrzębia będzie chwilowo zamknięta.
Comen pisze:Zresztą stara opuszczona fabryczka też klimatyczna.
Masz na myśli przetwórnię?
Ona jest przecież czynna, sporo ludzi z okolicy znajduje tam zatrudnienie.
Często podjeżdzają tam cięzarówki i odbierają towar.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Comen » 23 kwie 2016, o 14:06

Alan pisze:Fajna wycieczka. Szkoda, że nic nie pisałeś, że planujesz tamte strony.
Dość nieoczekiwane wolne. Wycieczka zatem spontaniczna. Decyzja natychmiastowa.
Alan pisze: Niedaleko skałki z krzyżem było prowizoryczne boisko, drzewa tworzyły prowizoryczne bramki.
Pewnie na tej łączce z widokiem na Beskid Niski trochę za skałą z Krzyżem w kierunku Grzybka. Teraz pasła się tam jakaś mała trzódka.
Kozy.jpg
Alan pisze:W czasach obozowych bawiliśmy się na tym obszarze w podchody.
Niektóre zagadki/kartki były ukryte między tymi skałami lub nawet na nich.
Teraz trafiła się tam jakaś grupa wspinaczkowo-medytacyjna. Niektórzy się wspinali na skałki, niektórzy na matach pod skałkami uprawiali jogę.

Alan pisze: Wybrałeś niedobre miejsce. Niepotrzebnie schodziłeś na dół.
U góry jest dobra "miniplatforma" do uchwycenia Czarownicy.
Z tego co widzę to trzeba było pójść asfaltem za skałę - w kierunku Grybowa. Stamtąd ten kinol widać. Bo z platformy skalnej nad samą rzeką, gdzie trochę posiedziałem i z dołu jakiś profil może się uda zobaczyć, ale nie przypomina raczej czarownicy
Alan pisze: Jutro np. wystąpi tam Staszek Soyka z programem "Soyka śpiewa Szekspira".
Będzie komplet. Bilety już w czwartek były wyprzedane.
Alan pisze: Ten tartak jakoś mi tam nie pasuje.
Dojazd do dworku właśnie z jego powodu jest utrudniony.
Tartak nie jest na pewno piękny, drewno leży w stertach praktycznie na drodze. Z drugiej strony dzięki temu miejsce bardziej autentyczne. Prawie jak w dwudziestoleciu, kiedy takimi szczegółami estetyki się jakoś nie przejmowano.
Alan pisze: Masz na myśli przetwórnię?
Ona jest przecież czynna, sporo ludzi z okolicy znajduje tam zatrudnienie.
Często podjeżdzają tam cięzarówki i odbierają towar.
Tirów tam faktycznie sporo, obok jest ferma drobiu a na zapleczu też jakiś skład, magazyn czy zakład. Ale sam budynek chyba opuszczony, przynajmniej częściowo bo okna powybijane, ewentualnie zasłonięte prowizorycznie dyktą.
Fabryczka.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 23 kwie 2016, o 14:55

Comen pisze:Pewnie na tej łączce z widokiem na Beskid Niski trochę za skałą z Krzyżem w kierunku Grzybka.
Nie. W lesie, w drodze ze skałki z krzyżem do domu rekolekcyjnego.
Comen pisze:Z tego co widzę to trzeba było pójść asfaltem za skałę - w kierunku Grybowa. Stamtąd ten kinol widać.
Dokładnie.
Comen pisze:Tartak nie jest na pewno piękny, drewno leży w stertach praktycznie na drodze. Z drugiej strony dzięki temu miejsce bardziej autentyczne. Prawie jak w dwudziestoleciu, kiedy takimi szczegółami estetyki się jakoś nie przejmowano.
Tu nawet nie chodzi o estetykę, lecz o pragmatykę.
Mieszkańcy, a mam znajomego mieszkającego zaraz obok dworka, narzekają na stan tej drogi i zupełnie niepasujący w tym miejscu tartak, czy hurtownię budowlaną.
Comen pisze:Tirów tam faktycznie sporo, obok jest ferma drobiu a na zapleczu też jakiś skład, magazyn czy zakład. Ale sam budynek chyba opuszczony, przynajmniej częściowo bo okna powybijane, ewentualnie zasłonięte prowizorycznie dyktą.

Oni tam mają wykupiony cały teren, włącznie ze wspomnianym budynkiem.
Ciężarówki widzę tam z Warszawy i Poznania. Miałem okazję spróbować ich produktów.
Bardzo smaczne.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 28 gru 2016, o 19:45


Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Norden » 28 gru 2016, o 21:30

http://www.moje_beskidy_mo.republika.pl/Wodysiarczkowe.html
http://geotyda.pl/miejsca/kta/polichty.php

Basen, czytaj wanna koło źródła Geologów stoi od dawna :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 29 gru 2016, o 10:32

Norden pisze:http://www.moje_beskidy_mo.republika.pl
Nie myślałeś o aktualizacji lub zrobieniu nowej strony z tymi materiałami? <mysli>
Szkoda tych treści.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 23 lis 2017, o 20:41

W Ciężkowicach mówiono o tym projekcie dużo wcześniej niż w przypadku słowackiej konstrukcji. Czy tym razem uda się to zrealizować?
http://www.temi.pl/temi/region/27-regio ... nach-drzew

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: gar » 23 lis 2017, o 21:06

Byłoby fajnie gdyby taka atrakcja powstała w miejscu - nazwijmy to nieoczywistym. Byłby to niezły bodziec do rozwoju regionu w sensie turystycznym, bo niestety mimo niewątpliwych zalet nie jest to teren odwiedzany przez turystów zbyt często.
A schronisko PTSM wciąż w Ciężkowicach działa, ceny wciąż śmiesznie niskie, co może potwierdzić tadeks, który niedawno korzystał z usług tego przybytku.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 23 lis 2017, o 22:26

W Ciężkowicach niebawem powstaną też (i to już jest pewne) trzy parkingi typu Park&Drive:
- na rynku za ratuszem
- przy stacji PKP (Ciężkowice-Bogoniowice)
- przy ul. Św. Andrzeja (to ta sama ulica przy której jest PTSM)

Dzieje się ostatnio.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: gar » 23 lis 2017, o 22:33

A po co parkingi typu P&D na rynku i przy św. Andrzeja ? Przy stacji kolejowej rozumiem, bo przesiadamy się na komunikację publiczną (w tym wypadku pociąg), ale na co przesiadamy się na rynku w Ciężkowicach ? Na busa czy na niedobitki PKS-ów ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 23 lis 2017, o 22:52

gar pisze:
23 lis 2017, o 22:33
ale na co przesiadamy się na rynku w Ciężkowicach ? Na busa czy na niedobitki PKS-ów ?
Na rowery?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: gar » 23 lis 2017, o 23:05

Germ@n pisze:
23 lis 2017, o 22:52
gar pisze:
23 lis 2017, o 22:33
ale na co przesiadamy się na rynku w Ciężkowicach ? Na busa czy na niedobitki PKS-ów ?
Na rowery?
:)

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Norden » 23 lis 2017, o 23:55

gar pisze:
23 lis 2017, o 22:33
A po co parkingi typu P&D na rynku i przy św. Andrzeja ? Przy stacji kolejowej rozumiem, bo przesiadamy się na komunikację publiczną (w tym wypadku pociąg), ale na co przesiadamy się na rynku w Ciężkowicach ? Na busa czy na niedobitki PKS-ów ?
Niedobitki PKSów to już chyba tylko w Jaśle...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 24 lis 2017, o 12:16

Przy stacji PKP i przy ul. św. Andrzeja będą zatoki dla autobusów. To ważna informacja dla grup turystycznych tudzież organizatorów turystyki. Z tymi rowerami to nie żart, bo na tych nowych parkingach będą specjalne stojaki, a nawet drewniana wiata z miejscami na rowery (rynek).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: gar » 24 lis 2017, o 16:33

Wiadomość o miejscach postojowych dla autokarów turystycznych bardzo mnie cieszy. Oby się potwierdziło i oby były gotowe na przyszły sezon.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 4 maja 2018, o 12:50

Na rynku w Ciężkowicach odsłonięto pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, który ma formę ławeczki z siedzącą na niej naturalnej wielkości postacią Mistrza oraz fortepianem, z którego dochodzą dźwięki menueta G-dur op.14 nr 1 – uważanego za najpopularniejszy utwór w dorobku Paderewskiego. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na budynku miejscowej szkoły średniej pojawił się też wielki mural 3D z podobizną Paderewskiego. Bywam tam dość często, więc przy okazji zrobię kilka zdjęć.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: gar » 4 maja 2018, o 21:00

Cieszę się z takich informacji. Lubię to miasteczko i lubię do niego wracać - tym bardziej, że będzie okazja zobaczyć coś nowego.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 28 cze 2018, o 12:24

Ciężkowice przed chwilą.
Muzeum i rozpiska szlaków przy PKP.
Testuję nową aplikację do edycji zdjęć.😉

663DF626-A978-46B3-973D-ED15095A398D.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: tadeks » 17 gru 2018, o 08:29

Ciekawy projekt: Encyklopedia Ciężkowic. Obszerne i wielotematyczne to źródło wiedzy o Ciężkowicach i okolicy.
http://www.encyklopedia.ciezkowice.pl/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: tadeks » 20 kwie 2019, o 18:22

W bliskiej lub dalekiej przyszłości planuję po dwóch latach nieobecności powrócić (będzie mi po drodze) na Pogórze Rożnowskie. Trochę tam odwiedziłem cmentarzy wojennych, ale jeszcze z kilka mi zostało. M.in. cm.w. 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej. Z tej wioski chcę zacząć dniówkę. W tamtej okolicy najciekawszym chyba jest cm.w.190 Janowicach.
Aby tam się dostać bez auta dojadę pociągiem do Tarnowa i dalej? Właśnie.
W internecie na stronach tarnowskich i Plesna.pl wytropiłem prywatnego przewoźnika "Chran-Stan". Trasa tej linii zaczyna się w Tarnowie (Sikorskiego 508, dalej Krakowska/Warsztatowa), a kończy właśnie w Dąbrówce. Problem mam z tym, że rozkład, który trafiłem jest aktualny do 31-12-2016 r.
Czy to jest wciąż aktualne, czy ktoś znający Tarnów i tamtejsze tematy komunikacyjne coś w temacie tego lub innego sposobu dostania się do Dąbrówki podpowie?
PS. O dodatkowej tam atrakcji, wieży otwartej w 2018 r. w Dąbrówce już na forum pisano. Podobno można przy dobrej widoczności zobaczyć Tatry.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie

Post autor: Adler » 21 kwie 2019, o 10:49

Myślę, że "Chran-Stan" już tam nie jeździ, bo nie ma go nawet na "e-podroznik.pl", a ten serwis jest w miarę aktualny. Napisałem sms do przewoźnika, czekam na odpowiedź. Co pozostaje? Dojazd MPK nr 213 z Tarnowa do Pleśnej i wędrówka asfaltem lub okazją 3,6 km do Dąbrówki. Autobus nr 239 jedzie z Tarnowa do Szczepanowic, stamtąd 4,6 km pieszo lub okazją do Dąbrówki. Z Dąbrówki w stronę Janowic, czy Lubinki tylko okazją.

Do Janowic można się dostać od drugiej strony, z Zakliczyna ("Marpol"). W okolicy jest kilka agro.W przypadku noclegu mogliby podwieźć to tu, to tam. Z dojazdem transportem publicznym od kilku lat jest w tamtych stronach słabo.

Kiedy dokładnie ta wycieczka? W tygodniu u mnie ciężko z czasem, ale w weekendy mogę pomóc w transporcie.

ODPOWIEDZ