Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Schroniska górskie, bacówki, chaty, bazy studenckie

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 7 sie 2017, o 22:09

Od kilku miesięcy działa reaktywowane schronisko w Gorcach (Łapsowa Koliba się zwie). Był ktoś ? Jakieś opinie ? ceny za noclegi i wyżywienie ? Ocena ogólna ?

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Schroniska górskie

Post autor: Klapkowicz » 15 sie 2017, o 18:06

Tyle, że schronisko ma dawać schronienie ludziom wracającym z górskich szlaków, natomiast większość wymienionych obiektów działa nie jak schroniska lecz jak hostele. Prawda jest taka, że schroniska górskie powinny mieć zakaz rezerwowania noclegów.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 15 sie 2017, o 19:51

Klapkowicz pisze:
15 sie 2017, o 18:06
Tyle, że schronisko ma dawać schronienie ludziom wracającym z górskich szlaków, natomiast większość wymienionych obiektów działa nie jak schroniska lecz jak hostele. Prawda jest taka, że schroniska górskie powinny mieć zakaz rezerwowania noclegów.
Ciekawa koncepcja. Z wielu powodów nie zgadzam się z nią, ale chętnie poczytam jak widzisz przy proponowanym przez Ciebie zakazie funkcjonowanie schronisk.

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Schroniska górskie

Post autor: Klapkowicz » 16 sie 2017, o 20:55

A jak funkcjonowały schroniska kiedy je zaczęto budować, czyli w czasach kiedy nie było telefonów i internetu? Funkcjonowały tak, że nocleg dostawałeś jak przyszedłeś wieczorem do schroniska. Po prostu wtedy to były prawdziwe schroniska bo udzielały schronienia osobom wędrującym po górach.
Teraz natomiast pod przykrywką schronisk są komercyjne hotele lub hostele służące zarabianiu kasy cwaniakom z pttk i firmom je dzierżawiącym.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 16 sie 2017, o 21:01

Miałem na myśli funkcjonowanie finansowe. Wtedy wynik finansowy nie miał znaczenia (inny system gospodarczy) - teraz ma (na szczęście lub niestety).

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Schroniska górskie

Post autor: Klapkowicz » 16 sie 2017, o 21:16

Co nie zmienia faktu iż większość tych obiektów nie spełnia obecnie swojej roli, gdyż nastawiona jest wyłącznie na prywatny zysk, a nie na udzielenie schronienia. Tak więc nie są to schroniska.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Schroniska górskie

Post autor: Comen » 16 sie 2017, o 22:35

Klapkowicz pisze:
16 sie 2017, o 20:55
A jak funkcjonowały schroniska kiedy je zaczęto budować, czyli w czasach kiedy nie było telefonów i internetu? Funkcjonowały tak, że nocleg dostawałeś jak przyszedłeś wieczorem do schroniska. Po prostu wtedy to były prawdziwe schroniska bo udzielały schronienia osobom wędrującym po górach.
To se ne vrati. Bo są już stety lub niestety telefony i łącza internetowe. A chęć zysku jest kwestią naturalną - dobrze jeśli nie za wszelką cenę. Gdyby taki obiekt nie przynosił zysku to musiałby splajtować, bo prowadzący go człowiek musi przecież z czegoś żyć a samo obejście też wymaga napraw, remontów, itp, itd. Z kolei jeśli przenieślibyśmy finansowanie schronisk na obowiązek państwa to nie ukrywam skończyłoby się to podniesieniem jakichś podatków albo podniesieniem cen za nocleg i inne usługi. A państwo nasze niestety jest biedne - nie ma na wiele innych rzeczy. Myślę że utrzymywanie schronisk jest mniej istotne od utrzymywania szpitali czy szkół a taki byłby pewnie wybór.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 16 sie 2017, o 22:53

Większość (bo niestety nie wszystkie) schronisk (póki co) w przypadku braku wolnych miejsc przyjmuje na glebę, więc udziela schronienia, co oznacza wg mnie nie mniej ni więcej, że są schroniskami.

Z mojego punktu widzenia możliwość rezerwacji noclegu jest bardzo wskazana (z co najmniej kilku powodów).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 16 sie 2017, o 23:34

Klapkowicz pisze:
16 sie 2017, o 20:55
Teraz natomiast pod przykrywką schronisk są komercyjne hotele lub hostele służące zarabianiu kasy cwaniakom z pttk i firmom je dzierżawiącym.
Protestuję. Należę do PTTK i będę bronić członków tej organizacji.
Chodzi bardziej o mentalność i wychowanie danego człowieka lub grupy osób.

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Schroniska górskie

Post autor: Klapkowicz » 19 sie 2017, o 13:46

@dmin pisze:
16 sie 2017, o 23:34
Klapkowicz pisze:
16 sie 2017, o 20:55
Teraz natomiast pod przykrywką schronisk są komercyjne hotele lub hostele służące zarabianiu kasy cwaniakom z pttk i firmom je dzierżawiącym.
Protestuję. Należę do PTTK i będę bronić członków tej organizacji.
Chodzi bardziej o mentalność i wychowanie danego człowieka lub grupy osób.
Widzę, że nic nie rozumiesz. Członkowie też są po to aby cwaniaki z pttk zarabiały. Bo to nie członkowie mają zarabiać tylko zarząd.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 19 sie 2017, o 14:04

Widzisz, bo jestem w zarządzie koła i oddziału w moim regionie. Nie jestem cwaniakiem i nic z tego finansowo nie mam. Hobby i tyle.
Masz na myśli zarząd główny w kraju?
Jeśli tak, to to jest dość poważne oskarżenie...
Kogo masz na myśli?

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Schroniska górskie

Post autor: Klapkowicz » 19 sie 2017, o 14:15

Tak mam na myśli cwaniaków z zarządu głównego. Afer z dzierżawami schronisk trochę było i kłótni w całym pttk też. Ale pewnie kłócili się o kobiałkę truskawek ;)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 14 paź 2017, o 21:51

Jedzenie w bacówce PTTK Pod Małą Rawką bardzo słabe. Menu kiepskie, niewielki wybór, a żurek, pomidorowa czy placek po węgiersku są po prostu niedobre. Jestem niemile zaskoczony, tym bardziej, że do samej obsługi (osób pracujących w kuchni) nie mam zastrzeżeń.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 16 paź 2017, o 09:34

To zła wiadomość. Oszczędzają na kucharzu ?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 23 paź 2017, o 10:27

3 noclegi w schronisku PTTK Pasterka za mną, więc można je ocenić i jest to ocena zdecydowanie na plus: położenie, widok, ciepło, czysto, miła obsługa, kazamaty (czyli odosobnione, wyciszone miejsce dla imprezowych turystów), dobre jedzenie za przyzwoite ceny (mógłby być większy wybór, bo kilku rzeczy z menu brakowało). Specjalnością schroniska są pierogniewy (1 bardzo duży pieróg z wybranym farszem) za 9-10 zł.
Ceny noclegowe: pokoje 4, 6 i 8-osobowe: 35 zł, obowiązują zniżki PTTK, dzieci do 10 lat - 17,50 zł (czyli 50% zniżki). Pościel 10 zł.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 23 paź 2017, o 14:55

Trochę nie w temacie, ale zapytam: Jakie trasy w okolicy zrobiłeś/zrobiliście?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 23 paź 2017, o 20:37

Tym razem czeska strona: w piątek Górny i Dolny Labirynt koło Ostasu, w sobotę Bożanowicky Spicak i okolice, w niedzielę pogoda nie dopisała więc skończyło się na dobrym towarzystwie bez wyjścia w góry

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 3 lis 2017, o 09:43

Coraz gorsze wiadomości spływają z górskich schronisk. Ostatnio Hala Łabowska, a 2 dni temu Rysianka piszą o wypadkach kradzieży butów górskich. Jakim trzeba być sk.... żeby komuś w górach ukraść używane buty (a potem zapewne wystawić na internecie do sprzedaży).
Ja oprócz butów górskich na nogach mam w plecaku tylko sandały. Zejście w doliny w sandałach w taką pogodę jaką mamy obecnie to raczej wątpliwa przyjemność. Strach się bać.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Schroniska górskie

Post autor: Comen » 3 lis 2017, o 15:14

Na Hali Łabowskiej była wystawa butów firmowych. Może takie skradli a nie jakiegoś turysty. Co nie zmienia faktu, że kradzież należy potępić bezwzględnie

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 3 lis 2017, o 16:48

Na Hali Łabowskiej zapewne masz rację, ale zgadzam się z tym, że kradzież to kradzież. Na Rysiance wystawy nie było a buty zniknęły, więc to nie tylko kradzież ale i ... (tu się cisną na usta same epitety).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 3 lis 2017, o 16:51

Takie rzeczy tylko w Polsce. (W)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 28 lis 2017, o 09:00

Taka tam ciekawostka z Morskiego Oka:
http://www.wykop.pl/ramka/4037161/turys ... chroniska/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Comen » 28 lis 2017, o 09:52

Świetnie. PTTK powinno wymówić natychmiast patronat tej tancbudzie. Jak chcą prowadzić biznes typu dyskoteka to niech się przebranżowią, ciekawe tylko czy park narodowy powinien się zgodzić na tego typu działalność. Na to co się stało nie ma wytłumaczenia!!! Kierownik powinien zostać zwolniony w trybie natychmiastowym!
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 28 lis 2017, o 20:08

To tak jeszcze dalej w tym temacie:
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) wezwały Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) do wydania schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Podejmowane od 2012 r. negocjacje zakończyły się fiaskiem. Sprawa może się skończyć w sądzie.

Wcześniej TPN domagał się wydania schronisk w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Kondratowej, jednak w tych przypadkach w księgach wieczystych figuruje PTTK i to dla niego był korzystny wyrok sądu I instancji dotyczący tych schronisk.

Schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki są położone na gruncie, którego formalnym właścicielem jest Skarb Państwa. W stosunku do takich nieruchomości park narodowy od 1 stycznia 2012 r. nabył z mocy prawa użytkowanie wieczyste i własność położonych na tych gruntach budynków. Zdaniem dyrekcji TPN, oznacza to, że park jest właścicielem schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki.

"Treść księgi wieczystej nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, kto jest podmiotem uprawnionym do władania tymi schroniskami. Co istotne – PTTK nie jest ujawnione w księdze wieczystej ani jako właściciel, ani jako użytkownik wieczysty, ani jako podmiot posiadający jakiekolwiek inne prawo do tej nieruchomości" – powiedział PAP dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

W przypadku schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki TPN wezwał PTTK do próby ugodowej, żądając wydania nieruchomości i zapłaty 9 mln zł tytułu bezumownego korzystania z obiektów. Kwota ta została oszacowana na podstawie czynszu, jaki dzierżawcy płacą do PTTK. Została ona naliczona od stycznia 2012 r.

Prezes spółki PTTK Karpaty Jerzy Kalarus powiedział PAP, że są to warunki nie do przyjęcia.

"Myślę, że dojdziemy do porozumienia, w przeciwnym razie wątpliwości rozstrzygnie sąd. PTTK jest spadkobiercą Towarzystwa Tatrzańskiego, które zakładało tatrzańskie schroniska na przełomie XIX i XX wieku" – powiedział PAP Kalarus i przyznał, że sytuacja prawna schronisk jest skomplikowana. Zaznaczył jednocześnie, że do tej pory nikt nie kwestionował własności PTTK.

"W interesie obydwu stron jest osiągnięcie porozumienia. My i nasi poprzednicy - Towarzystwo Tatrzańskie - od ponad 100 lat prowadzimy te obiekty i myślę, że te okoliczności przez władze parku będą uwzględnione" – zakończył Kalarus.

PTTK sam nie prowadzi schronisk tatrzańskich, lecz dzierżawi je prywatnym przedsiębiorcom. Zdaniem władz TPN, dzierżawcy znali treść ksiąg wieczystych i zdawali sobie sprawę z tego, że dzierżawią obiekty od podmiotu nieuprawnionego.

"Zapewne dzierżawcy liczyli się z tym, że taki stan potrwa do czasu, aż podmiot uprawniony, czyli TPN, upomni się o swoje prawa. Być może PTTK liczyło na upływ czasu, aby wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia tych nieruchomości przez zasiedzenie" - domyśla się dyrektor TPN.

Władze TPN już w 2012 r. podjęły z PTTK rozmowy zmierzające do uregulowania spraw własnościowych schronisk. Początkowo negocjacje przebiegały pomyślnie dla TPN, jednak później PTTK wycofało się częściowo ze składanych wcześniej deklaracji.

Kilka tygodni temu TPN i PTTK wróciły do rozmów. "Mamy nadzieję, że tym razem PTTK potraktuje sprawę poważnie i w efekcie uda się wypracować porozumienie. Zawarcie ugody pozwoli na rozwiązanie sporu o schroniska, bez potrzeby wciągania w spór podmiotów, które te schroniska aktualnie prowadzą" – dodał Ziobrowski.
źródło: radiokrakow.pl

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Comen » 28 lis 2017, o 21:08

Czy w związku z zaistniałym incydentem nie jest bezczelnością odwoływanie się do etosu Towarzystwa Tatrzańskiego, skoro schronisko nie pełni funkcji do jakich zostało powołane, a staje się ostatkownią dla kawalerów albo balangownią dla jakichś innych powodów? Jak ktoś koniecznie chce organizować imprezę zamkniętą w górach to do tego służą Kalatówki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ