Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Katowice

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Katowice

Post autor: regon » 7 sty 2018, o 08:53

Stolica województwa śląskiego, jedno z największych miast w Polsce ma niezbyt odległą historię. Od XVI wieku była to wieś, której mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i kowalstwem.
Rola Katowic wzrosła kiedy w połowie dziewiętnastego stulecia nastąpił rozwój przemysłu na Górnym Śląsku i doprowadzono tu linię kolejową. Prawa miejskie otrzymały w roku 1865. Największy rozkwit miasta nastąpił po przyłączeniu tego terenu do Polski. Kiedy po Powstaniach Śląskich dotychczasowa stolica Górnego Śląska - Opole została w granicach państwa niemieckiego potrzeba było stworzyć nowy ośrodek dla władz regionu. W Katowicach powstał sejm autonomicznego województwa śląskiego, a ze strony kościelnej katowicka diecezja. W latach 1953 - 56 miasto miało niechlubną nazwę Stalinogród.

Obecnie żyje tu niespełna 300 tysięcy stałych mieszkańców. Katowice są na 10 miejscu w Polsce pod względem liczby ludności i na 12 pod względem powierzchni - 165 kilometrów kwadratowych.
Poza centrum do miasta włączono 22 dzielnice. Najbardziej znane to Bogucice, Ligota, Giszowiec, Załęże, Koszutka. Większość z nich była kiedyś osobnymi miejscowościami.
Jako stolica województwa miasto jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i gospodarczym. Jest tu wiele uczelni zarówno państwowych jak też prywatnych. Do najbardziej znanych należy Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Akademia Wychowania Fizycznego. Są ważne instytucje kulturalne - teatry, muzea, filharmonia, a także siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji.

Do ciekawszych turystycznie miejsc należą z pewnością Szlak Moderny prezentujący zabudowę z lat 20-tych i 30- tych ubiegłego stulecia, piękny Park Kościuszki, na terenie którego znajdują się między innymi słynna wieża spadochronowa i drewniany kościółek św. Michała.
Warto zobaczyć katedrę, piękny neogotycki kościół Mariacki, muzea, zwłaszcza Muzeum Śląskie. Poza centrum można się wybrać do Panewnik, gdzie w bazylice franciszkańskiej w styczniu prezentowane są najpiękniejsze bożonarodzeniowe szopki. W Bogucicach znajdziemy sanktuarium Maryjne, a w Nikiszowcu dzielnicę starych familoków i ciekawy architektonicznie kościół św. Anny. W bezpośrednim sąsiedztwie Katowic (choć oficjalnie w Chorzowie) znajduje się słynny na całą Polskę Park Śląski.
Najbardziej znanym symbolem Katowic jest oczywiście hala widowiskowo - sportowa "Spodek", gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy.

Na zdjęciach kościół Mariacki, budynek akademii muzycznej i pomnik Powstańców Śląskich
Foto: własne

Więcej zdjęć Katowic - zapraszam
https://atrakcjeturystycznewpolce.blogs ... owice.html

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Katowice

Post autor: Comen » 8 lut 2018, o 23:48

W Katowicach pojawiło się ostatnimi czasy sporo nowych inwestycji. Np. nowy kompleks Muzeum Śląskiego na terenie byłej kopalni "Katowice" czy gmach Biblioteki UŚ. Kusi odbyć jakiś spacerek.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Katowice

Post autor: gar » 9 lut 2018, o 00:16

Można dogadać termin i spacer zakończyć wspólnym, dobrym piwem - a multitapów w centrum Katowic nie brakuje (część z nich ma również świetną kuchnię).

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Katowice

Post autor: regon » 10 lut 2018, o 20:07

Właśnie dzisiaj byłam w Muzeum Śląskim. Wystawa historyczna super, galeria malarstwa dobra, wystawa sztuki sakralnej może być. Natomiast reszta mnie rozczarowała. Za tę cenę w tej rangi muzeum można byłoby spodziewać się więcej.
Inna sprawa, że muzeum działa od niedawna i mają jeszcze sporo powierzchni do zagospodarowania, więc może będzie ciekawiej za jakieś kilkanaście lat.
Najbardziej denerwujące było sprawdzanie biletów (pięciokrotnie) dosłownie co chwilę. Niewiele brakowało, a musiałabym zapłacić drugi raz i to po przekroczeniu bramek.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Katowice

Post autor: Adler » 10 lut 2018, o 20:50

Średnio mnie zachęciłaś do odwiedzenia tego miejsca. (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Katowice

Post autor: Comen » 10 lut 2018, o 22:18

We wtorek ma być za darmo, więc problem opłaty za bilety odpada. Dobrze by było jednak je zarezerwować na stronie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Katowice

Post autor: regon » 11 lut 2018, o 13:56

germ@n pisze:
10 lut 2018, o 20:50
Średnio mnie zachęciłaś do odwiedzenia tego miejsca. (T)
Jeśli istnieje możliwość we wtorek bezpłatnie zwiedzić to tę część historyczną warto przejść. Bardzo pomysłowo urządzona i bogata.
Mnie osobiście najbardziej w tym muzeum zabrakło tego wszystkiego co dla ziemi śląskiej jest najbardziej charakterystyczne - a więc coś o śląskich tradycjach i zwyczajach, stroje ludowe, wystawa o górnictwie i hutnictwie, jakaś wystawa o śląskich miastach i miejscowościach, wystawa o sławnych Ślązakach. Można by wymieniać mnóstwo tematów, które z tytułem "Muzeum Śląskie" mogłoby się kojarzyć, a których na tej wystawie dla mnie ewidentnie zabrakło.
Ale biorę poprawkę, że to dopiero początki placówki mam nadzieję, że z biegiem czasu będzie coraz lepiej

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Katowice

Post autor: Comen » 21 lut 2018, o 16:46

W części historycznej masz trochę i o tradycjach (wnętrze domu) i o przemyśle (np. jest piec hutniczy z kolorowym "linkiem" do mapy) i o sławnych ludziach (pierwsi przemysłowcy). Tylko tam jest taki natłok scenografii, dźwięków i rozmaitych wrażeń, że trudno to ogarnąć w ciągu pół godziny. Trochę brak mi na tej trasie własnej interaktywności, żeby można było coś przełożyć, wyciągnąć, uruchomić itp.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Katowice

Post autor: regon » 12 mar 2018, o 18:42

Dopiero dziś opracowałam Muzeum Śląskie.
Jakby ktoś chciał poczytać i zobaczyć zdjęcia zapraszam
http://atrakcjeturystycznewpolce.blogsp ... icach.html

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Katowice

Post autor: Comen » 24 sie 2018, o 09:41

W jaki sposób można się najtaniej dostać z Katowic na lotnisku w Pyrzowicach. Czy poza specjalną linią transferową ze "specjalną" ceną kursują tam jeszcze jakieś zwykłe autobusy miejskie?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Katowice

Post autor: Adler » 24 sie 2018, o 10:44

Przez Bytom. Do Bytomia sporo połączeń z Katowic, a stamtąd autobusem linią 85 na lotnisko w Pyrzowicach. Po 4,40zł za te dwa odcinki.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Katowice

Post autor: Comen » 24 sie 2018, o 11:05

No właśnie. Ale to jednak straszna kombinacja. Poszukam jeszcze czy nie ma bezpośrednich połączeń Kraków Bytom
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Katowice

Post autor: Adler » 24 sie 2018, o 12:06

Pytałeś o dojazd z Katowic, nie z Krakowa.
Z Krakowa do Bytomia jest teraz niedrogie połączenie Flixbusem.
Ważne, aby rezerwować z wyprzedzeniem, nie w ostatniej chwili.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Katowice

Post autor: Comen » 24 sie 2018, o 13:10

Połaczenie Flixbusem z Krakowa to jest nawet i do Pyrzowic tylko niestety albo wcześnie rano a potem w takim czasie "na styk". Ja jednak wolę być na lotnisku trochę wcześniej a nie martwić się czy zdąże przed zamknięciem bramki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Katowice

Post autor: Adler » 24 sie 2018, o 13:28

Z Katowic, potem przesiadka do wyboru:
Kamień-Pyrzowice
Bytom-Pyrzowice
Dobieszowice-Pyrzowice
Linia 85.
Niewygodna, ale za to najtańsza opcja.
Z Krakowa tylko "specjalne ceny".

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Katowice

Post autor: Comen » 24 lis 2019, o 08:35

Nowa atrakcja dla dzieci ma się pojawić już niebawem w Katowicach. W dawnej Fabryce Porcelany od 5 grudnia ma działać tzw. Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy oparta o bajki Pana Kleksa. Skrzyżowanie multimedialnego muzeum, placu zabaw i parku tematycznego. Podejrzewam, że obiekt podobny do Sladowni w czeskim Pisku, który odwiedziliśmy tego lata tylko zapewne stworzony z większym rozmachem. W przyszłym roku zapewne obowiązkowy punkt odwiedzin dla Krystiana.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Katowice

Post autor: gar » 24 lis 2019, o 10:44

Hmm ... Pomysł ciekawy, tylko czy współczesne dzieci kojarzą Pana Kleksa ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Katowice

Post autor: Comen » 24 lis 2019, o 15:13

Jak nie kojarzą to skojarzą. Jeśli program wizyty będzie odpowiednio ciekawy to pewnie i polubią.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Katowice

Post autor: Comen » 29 gru 2019, o 10:47

Wizyta w „Bajce Pana Kleksa” za nami. Jedyny mankament, iż póki co trochę trudno tam trafić. W sporym kompleksie dawnej Fabryki Porcelany nie ma żadnych drogowskazów, a wejście jest trochę zakamuflowane w wewnętrznym podwórku. Podpowiadam - Blok D.
Mural.jpg
Najłatwiej tam dojść uliczką obok muralu, a z drugiej strony zakładu przechodząc przez bramę z hasłem propagandowym.
Hasło.jpg
Sama rewitalizowana fabryka stała się siedzibą rozmaitych sklepów z ceramiką, rękodziełem oraz rozmaitych klubów tematycznych. Część kompleksu w tym wystawy porcelany można nawet zwiedzać. Znajduje się on na śląskim szlaku techniki.
Fabryka Porcelany.jpg

„Bajka Pana Kleksa” to miejsce bardzo ciekawie zaaranżowane. Scenografia na pewno rozwijająca dziecięcą wyobraźnię. Kompleks składa się z kilku sal na dwóch poziomach imitujących magiczne miejsca z opowieści Brzechwy. Jest np. pokój Szpaka Mateusza, psi raj, tron Wielkiego Elektronika, Abecja, Bajdocja itp.
Szuflandia.jpg
Proste zadania zręcznościowe i edukacyjne, np. odnalezienie tajemnych skrytek połączone z ćwiczeniem rozmaitych umiejętności i odrobinką wiedzy (np. czytanie map, wiązanie prostych węzłów, planety Układu Słonecznego).
Pokład statku.jpg
Multimedia. Rozrywka doskonała zwłaszcza dla dzieci młodszych, zresztą zgodnie z domniemanymi czytelnikami przygód Pana Kleksa.
Ocean.jpg
Dla starszych quiz astronomiczny w brzuchu robota.
Gwiazdozbiory.jpg
Kawiarenka z ciastkami o wymyślnych nazwach nawiązujących do książki, np. „Jestem twoją bajką”. Konsumpcja po prawdzie jednak jest dość droga. „Bajkę” jak przystało na centrum zabaw dziecięcych zwiedza się na bosaka. Buty zostawiamy przy wejściu do kawiarenki, a ubranie wierzchnie w dość ciasnej szatni na dole. Przy kasie sklepik z pamiątkami. W cenie biletu magnes dla Krystiana a dla nas zakładki książkowe.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Katowice

Post autor: Adler » 29 gru 2019, o 16:03

Bilety? Jaka cena?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Katowice

Post autor: Comen » 29 gru 2019, o 16:18

Bilety najlepiej zarezerwować przed przyjazdem na stronie internetowej. Trzeba określić termin wizyty łącznie z godziną - dopuszczalny jest niewielki poślizg. Cena zależy od typu wizyty - my wzięliśmy zwiedzanie indywidualne i generalnie to chyba ma największy sens. Normalny bilet kosztuje 29 zł, ulgowy 25 zł, dzieci do lat 2 za symboliczną złotówkę. Jest też bilet rodzinny 2+2 za 98 zł.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Katowice

Post autor: gar » 10 lut 2023, o 12:39

Pół roku temu otwarto w podziemiach katedry katowickiej "Panteon Górnośląski". Jeśli ktoś ma ochotę na rzetelną wiedzę na temat osób, które w znaczący sposób zasłużyły się dla Górnego Śląska w XX wieku niech szerokim łukiem omija to miejsce. Po wyjściu z panteonu na myśl przychodziły mi jedynie słowa powszechnie uważane za obelżywe. Tak stronniczy i jednowymiarowy wybór postaci dobranych do panteonu przywodzi na myśl czasy słusznie minione. Żenada.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Katowice

Post autor: Adler » 10 lut 2023, o 12:43

gar pisze:
10 lut 2023, o 12:39
Tak stronniczy i jednowymiarowy wybór postaci dobranych do panteonu przywodzi na myśl czasy słusznie minione. Żenada.
Kogo podkreślili, a kogo pominęli? (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Katowice

Post autor: gar » 10 lut 2023, o 13:06

160 biogramów na co załapał się 1 Żyd, 2 Niemki i 157 osób związanych z kulturą polską.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Katowice

Post autor: Comen » 10 lut 2023, o 21:27

Nie ma Donnersmarcków, Ballestremów. Reden się też nie załapał?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ