Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Pieniny: Trzy Korony i Sokolica

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Start.Zakopane

Pieniny: Trzy Korony i Sokolica

Post autor: Start.Zakopane » 29 cze 2011, o 15:45

A ja ze swojej strony proponuję Pieniny i wycieczkę na 3 Korony,myślę ze to jeden z najbardziej widowiskowych punktów widokowych,super sprawa.

anna0078

Re: Pieniny

Post autor: anna0078 » 4 maja 2012, o 13:45

Mogę dołączyć się do tej propozycji. Polecam nie tylko Trzy Korony ale też Sokolicę. Oto trasa, którą zrobiłam ubiegłego roku:

Szczawnica (przystań flisacka), Drogą Pienińską do miejsca, gdzie trzeba się przeprawić na drugą stronę Dunajca (ok. 15 minut) – przeprawa trwa około 7 minut. Dalej szlakiem niebieskim na Sokolicę (ok. 45 minut). Z Sokolicy niebieskim przez Czerteż, Zamek Pieniński (Góra Zamkowa) na Trzy Korony (ok. 3 godzin). Obowiązkowo wchodzimy na platformę widokową na Okrąglicy (w sezonie trzeba swoje odczekać w kolejce). Następnie niebieskim szlakiem na przełęcz Chwała Bogu (Szopka) ok. 20 minut. Dalej szlakiem żółtym do Krościenka (ok. 1 godziny).

W sumie mamy do przejścia ok. 13 km, zajmuje nam to ok. 5,5 godziny nie licząc czasu na kontemplowanie widoków, fotografowanie i inne przyjemności :)

Fotorelacja z tej trasy na moim blogu :)
http://okiem-obiektywu.blogspot.com/201 ... ica-i.html" onclick="window.open(this.href);return false;

anuszka

Re: Pieniny

Post autor: anuszka » 29 sie 2012, o 01:06

Bardzo fajna trasa :) Ja w Pieninach byłam jak do tej pory dwa razy, za każdym razem "zaliczyłam" Trzy Korony i spływ Dunajcem, a ani razu jeszcze nie weszłam na Sokolicę... Sama się zastanawiam dlaczego. No ale może kiedyś w końcu nadrobię te poważne zaległości. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pieniny

Post autor: Comen » 29 sie 2012, o 08:54

Kiedyś pojechaliśmy na wycieczkę w Pieniny. Niestety pogoda była taka sobie a w Krościenku rozpadało się na dobre. Ale cóż - jak się przyjechało "trza iść". Podeszliśmy na Trzy Korony, przeczekaliśmy największą chmurę i weszliśmy na platformę. Widok był niesamowicie ciekawy - tu i ówdzie kłęby mgieł - zwłaszcza na Podhalu, ale Dunajec pod nami i Tatry widać było doskonale. Aż żałuję, że nie wziąłem wtedy aparatu. A przy tym atrakcja bez kolejki i bez opłat bo oczywiście w taką pogodę nikt tam nie stał. Tak że opłaca się czasami chodzić i w deszczu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pieniny

Post autor: Yoana » 29 sie 2012, o 11:03

W Pieninach byłam dwukrotnie. Dwukrotnie też wychodziłam na Trzy Korony. Pierwszy raz pamiętam, że barierki na platformie były jeszcze drewniane-widok przepiękny! Było to dobrych parę lat temu :-) wybrałam się również na spływ Dunajcem. W tamtym roku w sierpniu byłam z rodziną po raz drugi i muszę przyznać, że zmiany pozytywnie mnie zaskoczyły! Zaglądnęłam również do Szczawnicy-jestem pod wrażeniem w jaki sposób miasto to się zmieniło-bardzo czyste i zadbane :-) oczywiście nie ominęłam wyjazdu po raz drugi na Palenicę! Wrzucę wieczorem trochę zdjęć...:-)

A w najbliższym czasie planuję również zdobycie Sokolicy :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pieniny

Post autor: Yoana » 29 sie 2012, o 23:41

Wrzucam jeszcze zdjęcia z wyjazdu-sierpień 2011r. Zdjęcia robione moim małym Nikonem :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
mariusz77
User
Posty: 248
Rejestracja: 10 lut 2013, o 15:05

Re: Pieniny

Post autor: mariusz77 » 11 lut 2013, o 12:01

Dodam jeszcze Dziewczyny;że z Sromowiec na Trzy Korony idzie się malowniczym Wąwozem Sobczańskim- dla miłośników Potopu-to tu kręcono sceny napadu na króla Jana Kazimierza-i polecam drogę w tą stronę-a nie z Krościenka Dlaczego?-bo rano można spod Kościoła w Krościenku załapać się na autobus wiozący flisaków na spływ-przy okazji oglądając cudne panoramy;w dodatku jest duża szansa;że miły Kierowca wysadzi Was praktycznie przy początku szlaku-uwaga na możliwą zmyłkę-nie wysiadajcie przy przystani flisackiej bo dołożycie sobie niepotrzebnie kilka km spaceru po Sromowcach.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pieniny

Post autor: Yoana » 3 maja 2013, o 14:19

Przyznam szczerze, że jeszcze nie byłam na Sokolicy i mam takie pytanie, którym szlakiem najlepiej się tam udać? Nadmienię, że chodzi o rozpoczęcie trasy z Krościenka. Znalazłam kilka opcji w Internecie, ale może macie jakieś szczególne sugestie?

Z góry dziękuję. :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Pieniny

Post autor: creamcheese » 4 maja 2013, o 02:46

Z Krościenka to jedynie zielonym wzdłuż Dunajca, troszkę ponad godzinkę, wejscie na Sokolicę (płatne), a powrót nadal zielonym przez Czertezik, też koło godziny. Robisz pętelke i dochodzisz do miejsca startu. Pozdrawiam (z Bramy Lubawskiej)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pieniny

Post autor: Comen » 4 maja 2013, o 09:31

Może być też w odwrotnym kierunku tj zielonym przez Czertezik i ewentualnie zejść można do Szczawnicy (przeprawa tratwą przez Dunajec) a ze Szczawnicy do Krościenka powrót busem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Pieniny

Post autor: creamcheese » 4 maja 2013, o 20:13

Comen pisze: a ze Szczawnicy do Krościenka powrót busem.
Oj nie!! To tylko 3-4 km z buta!! Wstyd jechać busem :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pieniny

Post autor: Comen » 5 maja 2013, o 18:50

Nie no pewnie że można się przejść na nóżkach tylko w tym wypadku i tak się idzie wzdłuż szosy więc różnica niewielka
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
mariusz77
User
Posty: 248
Rejestracja: 10 lut 2013, o 15:05

Re: Pieniny

Post autor: mariusz77 » 17 maja 2013, o 21:38

A ja polecam inny wariant:
-rano idziemy pod kościół w Krościenku;gdzie zabieramy się autokarem z flisakami jadącymi na spływ;wysiadamy w Sromowcach-potem Wąwóz Sobczański-Trzy Korony-warto też zahaczyć o ruiny zamku -i wracamy do Krościenka-łatwo;miło;sympatycznie.

Awatar użytkownika
tomek79
User
Posty: 10
Rejestracja: 5 lis 2012, o 19:07
Lokalizacja: Tarnów

Trzy Korony 6.10.2013

Post autor: tomek79 » 10 paź 2013, o 20:58

Witam oto fotki z mojego niedzielnego wypadu na Trzy Korony.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Trzy Korony 6.10.2013

Post autor: Adler » 10 paź 2013, o 21:06

Pogoda widzę idealna do wędrówki.
Dużo turystów na szlaku? <mysli>

Awatar użytkownika
tomek79
User
Posty: 10
Rejestracja: 5 lis 2012, o 19:07
Lokalizacja: Tarnów

Re: Trzy Korony 6.10.2013

Post autor: tomek79 » 10 paź 2013, o 21:18

Na szlaku było nawet spokojnie, na szczycie było dość tłoczno przede wszystkim Słowaków najwiecej spotkałem.

Awatar użytkownika
tomek79
User
Posty: 10
Rejestracja: 5 lis 2012, o 19:07
Lokalizacja: Tarnów

Trzy Korony i Sokolica

Post autor: tomek79 » 10 paź 2013, o 21:25

a to kilka zdjęć z drogi powrotnej przez zamek pieniński
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pawelstolik

Trzy Korony i Sokolica

Post autor: pawelstolik » 22 wrz 2015, o 14:42

Byłem na wycieczce w Pieninach dobre kilka lat temu.
Byłem także na Trzech Koronach. Chętnie wracam wspomnieniami do tamtych chwil.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Trzy Korony i Sokolica

Post autor: Adler » 6 wrz 2018, o 21:27

Ale nius...
Jeden z największych symbolów Pienińskiego Parku Narodowego został zniszczony. Podczas dzisiejszej akcji ratunkowej śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego złamał słynną, 500-letnią karłowatą sosnę ze szczytu Sokolicy.

Jak mówi Michał Sokołowski, dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego, to wielka strata: – Praktycznie każdy kto był w Pieninach lub każdy kto widział migawki z Pienin znał tę sosnę. To niepowetowana strata wizerunkowa i przyrodnicza dla Pienin, dla miejscowej społeczności i gminy Krościenko.

Śmigłowiec był wezwany do kobiety, która zasłabła i była ranna w głowę. Drzewo zostało uszkodzone prawdopodobnie przez pęd powietrza, wytworzony przez helikopter.
źródło: rdn.pl

Nasuwa się pytanie:
Co jest ważniejsze: zdrowie/życie ludzkie czy drzewko z taką historią? :-0

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Trzy Korony i Sokolica

Post autor: gar » 6 wrz 2018, o 22:36

Co jest wazniejsze to wiadomo, ale drzewa jako jednego z symboli PPN szkoda

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Trzy Korony i Sokolica

Post autor: Comen » 7 wrz 2018, o 07:02

Pozostała na zdjęciach
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Trzy Korony i Sokolica

Post autor: Adler » 8 wrz 2018, o 12:40

Czytając doniesienia prasowe ma się wrażenie, że zdrowie/życie turystyki zeszło na drugi plan. (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Trzy Korony i Sokolica

Post autor: Comen » 8 wrz 2018, o 22:14

No tak ale turystka pewnie nie zmarła w trakcie akcji ratunkowej
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ