Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Speleologia

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Speleologia

Post autor: Donna » 23 maja 2011, o 21:36

Czy ktoś z Was interesuje się tą elitarną formą turystyki?
Jakieś doświadczenia macie już za sobą (wyprawy)?
Podzielcie się poradami dla początkujących itp.


Turystyka speleologiczna
"Ta forma turystyki polega na zwiedzaniu i eksploracji jaskiń. Jaskinie pod tą turystykę są odpowiednio przygotowane jak np.: oświetlenie, schody, ścieżki, windy, są również wyposażone w różne zabezpieczenia i są zwiedzane najczęściej z przewodnikiem.
W jaskiniach panuje wilgotny klimat i nie występują alergeny w powietrzu i dzięki temu niektóre jaskinie wykorzystywane są do leczenia chorób, w szczególności dróg oddechowych."
źródło: http://mfiles.pl/pl/index.php/Turystyka_kwalifikowana" onclick="window.open(this.href);return false;

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 24 maja 2011, o 09:44

Pardon, że nie odpowiadam na pytania, ale skręca mnie z ciekawości, dlaczego ta forma turystyki jest elitarna.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Post autor: Donna » 2 cze 2011, o 13:33

elitarny, czyli dostępny dla wybranych osób
jest to specyfika turystyki kwalifikowanej
jest to "elitarna" dyscyplina, którą uprawia się w wyniku ścisle ukierunkowanych zainteresowań przez nieliczne grupy ludzi (speleologia jest mało popularna, mało znana, nie dla wszystkich, wyznaczona tylko w nielicznych obszarach, w Polsce są to tatry, sudety, wyzyna krak.czestoch.)
speleologia jest na pograniczu turystyki, hobby i sportu, tak samo jak kajakarstwo, żeglarstwo, turystyka motorowodna, wędkarstwo, myślistwo, jeździectwo, taternictwo czy nurkowanie też jest zaliczane do elitarnej formy turystyki..
uprawianie tych form turystyki wymaga specjalnych umiejętności technicznych, odpowiedniego przygotowania sprawnościowego i teoretycznego..

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 6 cze 2011, o 23:06

Nie zgadzam się. To, że czymś interesuje się nieliczna grupa ludzi, nie znaczy, że to coś jest elitarne, np. bardzo mało ludzi czyta dzieła Protagorasa z Abdery albo hoduje rosiczkę okrągłolistną, a nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że są to elitarne formy aktywności.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Agnieszka

Re: Speleologia

Post autor: Agnieszka » 11 wrz 2011, o 22:52

Moja znajoma się tym zajmuję już od roku i mówiła, że jeszcze nawet nie miała okazji zejść do jaskini, ponieważ jest to na tyle niebezpieczne, że najpierw musi przejść bardzo długi trening, żeby spróbować swoich sił w prawdziwej jaskini. Bardzo ciekawe doświadczenie, dostałam nawet zaproszenie na obóz na przyszłe wakacje i jeżeli będę miała wystarczająco dużo czasu, to się tam wybiorę. :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Speleologia

Post autor: Comen » 14 wrz 2011, o 09:21

Ale zastanawia mnie czy speleologia to zwiedzanie jaskiń udostępnionych turystycznie (oświetlenie, przewodnik, schodki, drabinki) czy eksploracja takich zupełnie dzikich. Ja trochę po jaskiniach pochodziłem, ale głównie tych udostępnionych: w Polsce byłem w Raju, Niedźwiedziej, Mroźnej, Wierzchowskiej Górnej, Łokietka, Ciemnej, Nietoperzowej no i Smoczej Jamie. Na Słowacji też w wielu (Domica, Ochtińska, Demianowskie, Bielska, Ważecka, Gombaszecka i Harmaniecka) i jeszcze w Słowenii (Postojna, Skocjańskie). Nie będę jakoś specjalnie oryginalny jeśli powiem że jaskinie poza Polską są znacznie ciekawsze. Największe wrażenie zrobiły na mnie Ochtińska w której są oryginalne nacieki aragonitowe w postaci takich gwiazdek czy śnieżynek, oraz Skocjańska ze względu na swoją wielkość i podziemny kanion rzeczny. Jeśli chodzi o te dzikie to kiedyś z kolegami zwiedzaliśmy parę jaskiń na "jurze". Z tym że do ich przejścia wystarczyła w miarę sprawna latarka bo były to generalnie mniej lub bardziej obszerne tunele, np. nomen omen Dzika w Dolinie Kluczwody. W większości tego typu jaskiń potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt, odpowiednie kursy i umiejętności.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Speleologia

Post autor: Norden » 23 wrz 2011, o 22:34

Byłoby lekką przesadą gdybym napisał, że interesuję się speleologią, ale dwa lata temu "odwiedziłem" jaskinię w Bukowcu:

Relacja z jaskini

Awatar użytkownika
KobietawGórach
User
Posty: 12
Rejestracja: 4 paź 2011, o 11:49
Lokalizacja: Gliwice

Re: Speleologia

Post autor: KobietawGórach » 5 paź 2011, o 12:43

Witam,

Przez pewnien okres mojego życia obracałam się w towarzystwie ludzi, kochających jaskinie. I uważam, że jest to sport dla osób mających ogromną kondycję i odwagę. A przede wszystkim dla osób, które tą pasję - jaskinie - bardzo pokochają.
Z tego co mi wiadomo to co roku Klub w Katowicach organizuje kurs na taternika jaskiniowego. Jeździłam z tymi ludźmi towarzysko, czasem ich akcje w jakiniach trwały po 16 godzin.

Podam stronę Katowickiego Klubu tu znajdziecie wszelkie odpowiedzi na pytania: http://www.kks.dy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ