Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Re: Cmentarze wojenne w Małopolsce

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: figamaga » 1 lis 2011, o 17:24

Przemierzając Małopolskę trudno nie zauważyć cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Czasem na wzgórzu, czasem w lesie. Często zaniedbane, zapomniane.
Może macie jakieś zdjęcia tychże cmentarzy i chcecie się podzielić?

Z mojej ostatniej wizyty w Biadolinach (powiat brzeski, Małopolska) - cmentarz wojskowy nr 271. Pochowani żołnierze niemieccy, rosyjscy i armii austro-węgierskiej..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1016
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Cmentarze wojenne

Post autor: petruss1990 » 2 lis 2011, o 09:08

Mi najbardziej w pamięci zapadł cmentarz na Rotundzie koło Wysowej.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Cmentarze wojenne

Post autor: Norden » 2 lis 2011, o 20:22

Na tych cmentarzach spoczywają wyłącznie żołnierze, więc "nazywanie" ich cmentarzami wojennymi jest błędem...

Moje "ulubione" to:
c.w. nr 185: http://www.moje_beskidy_mo.republika.pl/GlowaCukru.html" onclick="window.open(this.href);return false;
c.w. nr 118: http://www.moje_beskidy_mo.republika.pl/Pylony.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cmentarze wojenne

Post autor: figamaga » 3 lis 2011, o 19:56

Norden, założyłam taki wątek, aby był w miarę czytelny i przejrzysty. Chyba że masz jakąś inną propozycję, to zmienimy ;)
I powiem szczerze, że te dwa cmentarze które zamieściłeś są również jednymi z moich ulubionych (właśnie szukałam ich zdjęć).
Odnośnie cmentarza w Staszkówce, warto wspomnieć, że jak się stanie w środku pomiędzy pylonami, popatrzy do góry, to "widać" krzyż.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Cmentarze wojenne

Post autor: Comen » 3 lis 2011, o 23:48

Z mojej ostatniej wizyty w Biadolinach (powiat brzeski, Małopolska) - cmentarz wojskowy nr 271. Pochowani żołnierze niemieccy, rosyjscy i armii austro-węgierskiej..
A w Biadolinach to jest ta mogiła przed stacją kolejową? Często tamtędy jeżdżę pociągiem i to miejsce akurat dobrze pamiętam.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Cmentarze wojenne

Post autor: Norden » 4 lis 2011, o 11:36

figamaga pisze:Norden, założyłam taki wątek, aby był w miarę czytelny i przejrzysty. Chyba że masz jakąś inną propozycję, to zmienimy ;)
Ja bym zmienił na "Wojskowe", ale to "twój" post, więc sama zdecyduj...

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cmentarze wojenne

Post autor: figamaga » 4 lis 2011, o 14:23

Comen pisze:A w Biadolinach to jest ta mogiła przed stacją kolejową? Często tamtędy jeżdżę pociągiem i to miejsce akurat dobrze pamiętam.
Dokładnie tak, po prawej stronie jadąc od Krakowa.

Parę lat temu w Biadolinach właśnie znalazłam w lesie drewniany krzyż z datą 1915. Próbowałam podpytać starszych mieszkańców czy wiedzą dlaczego krzyż jest w lesie (kiedyś pewnie na skraju lasu) a nie gdzieś w okolicach właśnie cmentarza. Niestety nikt nie umiał mi na to odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojenne

Post autor: Adler » 4 lis 2011, o 19:23

Dosyć często przejeżdżam obok cmentarza wojskowego w Chojniku (pow. tarnowski).
Pochowano tam 13 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 27 żołnierzy armii rosyjskiej.
Ciekawy jest ten pomnik w górnej części...

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: tadeks » 31 paź 2015, o 09:56

Comen w innym wątku pisał:
Z tego co widzę mamy taki temat dotyczący cmentarzy wojskowych (wojennych?)
Norden pisał:
Na tych cmentarzach spoczywają wyłącznie żołnierze, więc "nazywanie" ich cmentarzami wojennymi jest błędem...

Zauważyłem, że są tu zwolennicy zarówno nazwy cmentarz wojenny, ale również cmentarz wojskowy. Ja stanowczo jestem za i używam nazwy wojenny.
Uzasadniam:
-Wszystkie instytucje, stowarzyszenia zajmujące się tymi cmentarzami, historią ich, a również te dbające o nie, używają określenia wojenne.
-Leżą na nich ofiary wojny- I w.ś.
-Cmentarze te projektował i budował od 1915 roku Oddział Grobów Wojennych wchodzący w skład Wydziału Grobów Wojennych Ministerstwa Wojny w Wiedniu.
Trochę podstawowych wiadomości o tej jednostce znaleźć , zapoznać się z jej strukturą, można tu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oddzia%C5 ... _cmentarzy

Tak więc proponuję używać nazwy wojenny.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 30 lis 2015, o 22:52

Temat bardzo ciekawy, a na forum są dwie osoby, które o małopolskich cmentarzach z I Wojny Światowej mogą opowiadać godzinami. Kto wie, może podzielą się z nami tą wiedzą? ;)

Ze swojej strony (w dalszej fazie) odświeżę temat zdjęciami z kilku takich miejsc.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: tadeks » 1 gru 2015, o 19:13

turysta pisze:Temat bardzo ciekawy, ... o małopolskich cmentarzach z I Wojny Światowej...
Skrót cytatu >tadeks.
Nie zapominajmy o Podkarpaciu.
Cmentarze te kiedyś zapomniane, zaniedbane, wzbudzają ostatnio coraz większe zainteresowanie. Są odnawiane, niekiedy odbudowywane od podstaw, często według oryginalnych planów.
Popularność tego tematu sprawiła, że ziomkowie turysty ustanowili specjalną odznakę: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/gale ... _wojna.php

O największym i jednym z najwspanialszych cmentarzy zachodniogalicyjskich proponuję poczytać: http://www.pustki.luzna.pl/

Jeszcze coś: tadeks kontra tadeks.
Wcześniej opowiedziałem się za: cmentarze wojenne. Uważam tą nazwę za właściwszą. Nie wykluczam jednak nazwy c.wojskowe. Jako dla mnie kontrargument podaję, że na oryginalnych słupkach austriackich widnieje
CMENTARZ WOJSKOWY https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... om_WWI.JPG

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Comen » 1 gru 2015, o 21:08

Czas mija. Z dzieciństwa pamiętam wakacyjny obraz takiego cmentarza mocno zaniedbanego, tajemniczego i intrygującego przez niemieckie nazwiska na nagrobkach. Tamte wakacje spędzaliśmy u wujka w Nieprześni pod Bochnią w domku przy stawach rybnych. Było to jakoś zaraz po stanie wojennym, stąd same wyjazdy były mocno ograniczone i w sumie poza grillem, kąpielą czy pływaniem łódką po stawach i jakimiś krótkimi rowerowymi eskapadami nie było specjalnych rozrywek. Z domku był widok na leśne wzgórze i drugie prawie "łyse" z jednym samotnym drzewem na szczycie. No i kiedyś właśnie poszliśmy na spacer do tego drzewa, ale po drodze na zboczu był jeszcze mały zagajnik i tam właśnie znajdował się ten cmentarz. Dziś nosi numer 338, a kiedy oglądam zdjęcia w Internecie to miejsce jest już całkiem zmienione, odrestaurowane - wtedy było całkiem zarośnięte a wiele nagrobków z połamanymi lub przewróconymi krzyżami. Jednak widok na stawy rybne upewnia mnie, że to jest ten sam cmentarz, który oglądałem w latach 80-tych.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 1 gru 2015, o 22:21

turysta pisze:które o małopolskich cmentarzach z I Wojny Światowej mogą opowiadać godzinami.
tadeks pisze:Nie zapominajmy o Podkarpaciu.
Świadomie wyróżniłem tu małopolskie, bo chcę w ten sposób sprowokować do dyskusji pewnego forumowicza, który swego czasu miał w planach zbudowanie projektu o tej tematyce i wiem, że go to interesuje. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Comen » 27 kwie 2016, o 12:30

Kilka zdjęć z pięknie położonego cmentarza z I wojny światowej (nr 91) znajdującego się ponad Gorlicami.
Aleja.jpg
Brama cmentarza wojennego.jpg
Krzyż.jpg
Na cmentarzu.jpg
Widok.jpg
Poniżej jest też dawny cmentarz żydowski. Pozostało z niego tylko niewiele macew zebranych w jednym miejscu
Macewy.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: tadeks » 22 sty 2017, o 21:42

Podaję namiary na stronę zgodną z tematem wątku, ograniczoną do Małopolski.
Beskid pisze: Świadomie wyróżniłem tu małopolskie...
Strona jest bardzo rozległa, opisuje pojedyncze groby oraz cmentarze od okresów przedrozbiorowych po czasy stalinowskie.
Korzystam m.in. z tej strony ciągnąc temat z inskrypcjami na cmentarzach z I w.ś.
http://grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 23 sty 2017, o 11:55

Przynajmniej dwa razy będę brał udział w tym roku w wycieczkach, których tematem są cmentarze wojskowe z I wojny światowej (maj, listopad). Pojawią się relacje.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 12 mar 2017, o 21:02

Moja wczorajsza wizyta na cmentarzu nr 202 w Tarnowie:

WP_20170311_11_45_24_Pro.jpg
WP_20170311_11_47_00_Pro.png
WP_20170311_11_47_08_Pro.jpg
WP_20170311_11_47_33_Pro.jpg
WP_20170311_11_48_06_Pro.jpg
WP_20170311_11_48_39_Pro.jpg
WP_20170311_11_48_55_Pro.jpg
WP_20170311_11_49_13_Pro.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 17 cze 2017, o 16:55

Nikt jeszcze o tym nie wspomniał, a przecież Cmentarz Wojenny nr 123 (Łużna-Pustki) z okresu I wojny światowej, na którym spoczywa 1201 żołnierzy armii austro-węgierskiej (912), niemieckiej (65), rosyjskiej (227) jest wyróżniony prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Na liście znalazły się również:
- Unia Lubelska, zawarta między Polską i Litwą w 1569 roku, kościół p. w. Św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, Kościół św. Trójcy, pomnik Unii Lubelskiej
- Historyczna Stocznia Gdańska – obiekty związane z powstaniem „Solidarności”
- Konstytucja 3 Maja

oraz 25 innych obiektów i zdarzeń w Europie.
Cała lista tutaj.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 8 lis 2017, o 22:36

W piątek zaglądnę na cmentarz nr 171 w Łowczówku.
Odbędzie się tam kolejny już Złaz Patriotyczno-Turystyczny "Szlakami Legionistów Łowczówek 2017".
Wezmę w nim udział po raz pierwszy. Na miejscu spodziewane są tłumy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 25 lis 2017, o 12:01

Kilka zdjęć z niebieskiego szlaku (Łowczów-Cmentarz Wojenny Nr 171):

IMG_1186.JPG
IMG_1188.JPG
IMG_1189.JPG
IMG_1242.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Comen » 25 lis 2017, o 12:43

A trochę bliżej o samej trasie? Gdzie to się znajduje i jak wyglądała sama impreza turystyczna?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 25 lis 2017, o 22:50

Relacja to to nie będzie. Impreza bardzo udana. Ok. 1000 młodych ludzi wzięło udział w tym wydarzeniu, którego gospodarzem był miejscowy PTTK. W programie: kiełbaska na ognisku przy wiacie, przemówienia na cmentarzu, modlitwa, rozstrzygnięcie tematycznych konkursów. Odwiedził nas wtedy nawet sam marszałek. Za rok 30te, jubileuszowe spotkanie na cmentarzu.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: tadeks » 11 gru 2017, o 23:12

W Krakowie stojący na Wzgórzu Kaim pomnik upamiętnia odparcie podczas I wojny światowej (6 grudnia 1914 r.) przez armię austro-węgierską ofensywy wojsk rosyjskich, chcących zdobyć Kraków. Pomnik ten doczeka się prawdopodobnie rewitalizacji w 2018r.
Wzgórze Kaim - nie jest oficjalnie cmentarzem, jednak w walkach o Twierdzę Kraków w grudniu 1914 roku poległo tu około 3000 żołnierzy różnej narodowości. Wielu tam poległych pochowanych jest w innych miejscach: w Wieliczce, Kokotowie, wielu w Krakowie- Rakowicach na cm.w. 388.
Obecnie wzgórze jest intensywnie zabudowywane przez dewelopera mimo, że jest to wielkie cmentarzysko. Wg. nieoficjalnych informacji budowlańcy znajdują tu ludzkie kości mimo wszystko budowa osiedla trwa. Również inne działki wokół obelisku są prywatne i też mogą zostać niedługo zabudowane. Nie zabezpiecza ich plan zagospodarowania przestrzennego. Miasto próbuje wykupić te działki.
Czytałem apel w temacie zabudowywania tego wzgórza, aby sprawę nagłaśniać. Warto to, według mnie należy robić i to tu czynię.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 21 kwie 2018, o 17:58

Mam pewien dylemat.
Chodzi o cmentarz nr 123 (Łużna-Pustki)
Na grafice z Wikipedii widzimy:

Plan_Pustki_223.png

Poszukuję spoczywających tam żołnierzy z Tarnowa i okolic.
Dlaczego na grafice jest podany 20 pułk piechoty - Tarnów, skoro w innych źródłach czytam o 57 pułku z Tarnowa ("Mokre Byki"). 20 pułk opisywany jest jako nowosądecki tzw. "Dwudziestaki". Wybieram się na ten cmentarz. Gdzie mam zatem szukać moich krajanów, w sektorze nr 5, czy nr 8?
Czyżby niezawodna Wikipedia okazała się zawodną? :-0
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 23 kwie 2018, o 13:43

germ@n pisze:
21 kwie 2018, o 17:58
Poszukuję spoczywających tam żołnierzy z Tarnowa i okolic.
Dlaczego na grafice jest podany 20 pułk piechoty - Tarnów, skoro w innych źródłach czytam o 57 pułku z Tarnowa ("Mokre Byki"). 20 pułk opisywany jest jako nowosądecki tzw. "Dwudziestaki". Wybieram się na ten cmentarz. Gdzie mam zatem szukać moich krajanów, w sektorze nr 5, czy nr 8?
Czyżby niezawodna Wikipedia okazała się zawodną? :-0
Sam sobie odpowiem na to pytanie, choć nie ukrywam, że liczyłem na wsparcie w tej kwestii.
Przy okazji wyjazdu do Szalowej zwiedziliśmy również cmentarz nr 123 w Łużnej (kilka kilometrów na wschód od Szalowej). Na wspomnianej wcześniej grafice jest błąd. Co za tym idzie Wikipedia nie jestem dla mnie merytorycznie pewnym źródłem.

Poniżej plan cmentarza w Łużnej znajdujący się przy wejściu:

IMG_0631.JPG
Kto jeszcze nie miał okazji być na tym cmentarzu, polecam.
Nie spodziewałem się osobiście aż takiej przestrzeni i takiej ilości grobów.
Smutne jest to, że zarówno w gronie poległych z armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej można zobaczyć nagrobki z polskimi nazwiskami. :(

Cieszmy się, że żyjemy w tych, a nie tamtych czasach. :(

Pamięci poległych. [*]

IMG_0629.JPG
IMG_0633.JPG
IMG_0636.JPG
IMG_0649.JPG
IMG_0650.JPG
IMG_0652.JPG
IMG_0653.JPG
IMG_0658.JPG
IMG_0662.JPG
IMG_0664.JPG
IMG_0668.JPG
IMG_0670.JPG
IMG_0673.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ