Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Ojców

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Ojców

Post autor: Abderyta » 21 lip 2011, o 10:11

Czy ktoś mógłby polecić coś ciekawego do zobaczenia w Ojcowie (prócz jakiegoś zamku na jakiejś skale)?
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 21 lip 2011, o 10:47

Jakiś zamek na jakiejś skale...zamek w Ojcowie jest fajny. I samym Ojcowie warto jeszcze zwiedzić jaskinie - grotę Łokietka i Jaskinię Ciemną. I można podjechać sobie na jakiś zamek do Pieskowej Skały.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Comen » 21 lip 2011, o 11:46

Jest jeszcze kapliczka "na wodzie", muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, dziwny dom z drzewem wyrastającym przez dach, no i dużo ładnych skałek.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 22 lip 2011, o 13:59

-> Figa, Comen

Dzięki za informację.

-> Figa

Napisałem "jakiś zamek", ponieważ nie znałem jego nazwy własnej, a nie chciało mi się szukać w internecie, bo ten, w szczególności Łikipidija, czasem wprowadza w błąd.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Miasta i miejscowości w regionie

Post autor: figamaga » 24 lip 2011, o 20:38

Sorry, po prostu mi się sarkazm włączył ;)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Miasta i miejscowości w regionie

Post autor: Abderyta » 25 lip 2011, o 09:37

-> Figa

Nie ma za co przepraszać. Agatha Christie pisała, że osobowości ironiczne nie są zdolne do popełnienia morderstwa, z czego wynika, że można się przy Tobie czuć bezpiecznie :-P
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

tonka

Re: Ojców

Post autor: tonka » 17 wrz 2012, o 17:03

Najlepiej to jechać do Ojcowa i samemu się przekonać co można zwiedzić w Dolinie Prądnika na szlaku Orlich Gniazd . A warto pojechać bo byłem kilkanaście razy :)

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ojców

Post autor: yaretzky » 3 lut 2014, o 18:01

Rozumiem z powyższych porad, że jeden dzień na te okolice w zupełności wystarczy ? Pytam bo wybieramy się tam (niejako po drodze wracając z Sandomierza i Kazimierza) latem. Czy jednak warto zostać tam nieco dłużej ?
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Ojców

Post autor: amber » 3 lut 2014, o 19:37

Ja jednak bym sugerowała jechać tam na kilka dni. Byłam tam kilkakrotnie i w sumie lubię tam wracać. Są tam naprawdę fajne trasy rowerowe, ale w sumie i pieszo jest gdzie chodzić ;)
Do dziś pamiętam jak np. zgubiliśmy się chodząc po dolinkach, łapaliśmy stopa w Ojcowskim Parku czy też jeszcze w podstawówce chciałam sprzedać wodę ze źródełka swojemu nauczycielowi za 5 zł :)

Z ciekawych miejsc to mogę polecić:
- Ojcowską Dolinę
- Jaskinie Ciemną
- Jaskinia Łokietka (nie pamiętam dokładnie, ale nie wiem czy zimą nie była zamknięta)
- Punkt widokowy na Jonaszówce
- Źródełko miłości.... i wiele wiele fajnych miejsc.
Po jednym dniu na pewno pozostałby niedosyt ;)

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ojców

Post autor: yaretzky » 3 lut 2014, o 19:48

Dzięki za info. Na pewno skorzystamy z proponowanych przez Ciebie atrakcji.
Jeśli uda nam się znaleźć gdzieś w okolicy sensowny nocleg (a nie ma niestety zbyt wielkiego wyboru, przynajmniej do tej pory nic nie znaleźliśmy - chyba że znasz coś ciekawego ) na pewno zostaniemy tam 2-3 dni skoro uważasz, że:
amber pisze:Po jednym dniu na pewno pozostałby niedosyt ;)
Teraz już wiem skąd w Tobie te inklinacje w kierunku biznesowym: <lol>
amber pisze:jeszcze w podstawówce chciałam sprzedać wodę ze źródełka swojemu nauczycielowi za 5 zł :)
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Ojców

Post autor: creamcheese » 3 lut 2014, o 19:49

yaretzky pisze:Rozumiem z powyższych porad, że jeden dzień na te okolice w zupełności wystarczy ? Pytam bo wybieramy się tam (niejako po drodze wracając z Sandomierza i Kazimierza) latem. Czy jednak warto zostać tam nieco dłużej ?
Jedź chopie do Ojcowa, tam znajdź nocleg...bez problemu, zakotwicz się na 2-3 dni. Przejdziesz wszystkie doliny, jaskinie itp...ale najlepiej jechać tam zimą!! Ludków mało, w uszy szczypie, a pięknie jest jak cholera :)
Pozdrawiam...możemy kiedyś umówic się własnie w Ojcowie...są tam trasy na nartki biegowe!!
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ojców

Post autor: yaretzky » 3 lut 2014, o 20:02

yaretzky pisze:są tam trasy na nartki biegowe!!
Rzeczywiście, brakuje mi jeszcze nartek biegowych. Lecę kupić... ;)
creamcheese pisze:najlepiej jechać tam zimą!! Ludków mało, w uszy szczypie, a pięknie jest jak cholera
Wierzę (pooglądaliśmy trochę fotek) ale tej zimy już nie damy rady a będziemy w tamtych okolicach właśnie latem...
creamcheese pisze:możemy kiedyś umówić się właśnie w Ojcowie
To "bieganie na nartkach" będzie musiało jednak poczekać co najmniej do następnej zimy... <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Ojców

Post autor: amber » 3 lut 2014, o 21:58

z Hoteli wiem ,że jest Hotel pod Łokietkiem i Hotel pod Kazimierzem. Ja spałam tam parę razy pod namiotem, a tak to też w jakimś schronisku (7km od Ojcowskiego Parku), ale kurcze nie pamiętam nazwy wioski. Myślę jednak, że noclegi bez problemu znajdziesz.
Dla mnie najlepiej zwiedzało się tam jesienią; faktycznie mniej osób, ciepła słoneczna pogoda i mnóstwo liści do tarzania się :)
A co do źródłkowej wody miłości, to z racji tego, że mój nauczyciel jej nie kupił, to do dziś jest "starym kawalerem". Powiedziałam mu, że jak nie kupi wody to się nigdy nie ożeni... hmm :) hehe

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Ojców

Post autor: creamcheese » 3 lut 2014, o 22:20

Są agro, więc nie ma problemu, przynajmniej poza sezonem. Mam jakieś namiary na pokoje w cenie przystępnej...Pozdrawiam
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ojców

Post autor: yaretzky » 3 lut 2014, o 22:26

Coś znajdziemy, dzięki za podpowiedzi... :)
amber pisze:z racji tego, że mój nauczyciel jej nie kupił, to do dziś jest "starym kawalerem". Powiedziałam mu, że jak nie kupi wody to się nigdy nie ożeni... hmm :) hehe
Ja wprawdzie jestem żonaty, ale nie wiem czy jednak nie powinienem zacząć się Ciebie bać... <mysli>
Daleko masz na Łysą Górę...? ;)
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Ojców

Post autor: creamcheese » 4 lut 2014, o 12:14

Trasy w Ojcowskim PN:
Szlak Orlich Gniazd (czerwony)
Trasa (12 km na terenie Parku):
(Kraków - Giebułtów) - Prądnik Korzkiewski - Ojców - Grodzisko - Góra Słoneczna - Pieskowa Skała - (Rabsztyn - Bydlin - Smoleń - Pilica - Ogrodzieniec - Morsko - Bobolice - Mirów - Ostrężnik - Złoty Potok - Olsztyn - Częstochowa), dalej jako Szlak Jury Wieluńskiej: (Częstochowa - Wieluń)

Szlak Warowni Jurajskich (niebieski)
Trasa (8 km na terenie Parku):
(Rudawa - Dol. Będkowska - Jaskinia Nietoperzowa - Jerzmanowice) - Czajowice - Wąwóz Ciasne Skałki - Brama Krakowska - Ojców - Grodzisko - (Skała - Wolbrom - Smoleń - Ryczów - Ogrodzieniec - Zawiercie - Morsko - Łutowiec - Przewodziszowice - Suliszowice - Mstów)

Szlak Dolinek Podkrakowskich im. Jana Pawła II (żółty)
Trasa (10 km na terenie Parku):
(Krzeszowice - Dol. Eliaszówki - Dol. Racławki - Dol. Będkowska - Dol. Kobylańska - Dol. Bolechowicka - Jaskinia Wierzchowska Górna - Murownia) - Dolina Prądnika - Dolina Sąspowska - Sąspów - (Kalinów) - Wąwóz Sokolec - Pieskowa Skała

Szlak zielony (lokalny)
Trasa (4 km):
Dolina Sąspowska - Złota Góra - Park Zamkowy - Igła Deotymy - Jaskinia Ciemna - Góra Koronna - Góra Okopy - Wąwóz Smardzowicki

Szlak czarny (lokalny)
Trasa (8 km):
Pieskowa Skała - Podzamcze - Młynnik - Kaliski - Wola Kalinowska - Złota Góra - Park Zamkowy - Skała Jonaszówka - Droga "Nad Styr" - Chełmowa Góra - Jaskinia Łokietka

Szlaki rowerowe
Przy sezonowych parkingach w Prądniku Korzkiewskim i Woli Kalinowskiej działają wypożyczalnie rowerów.
Szlak czarny
Trasa (6 km na terenie Parku):
(Wierzchowie - Jaskinia Wierzchowska Górna - Bębło - Czajowice - Murownia) - serpentyny - Brama Krakowska - Prądnik Korzkiewski - (Hamernia - Giebułtów - Modlnica - Tomaszowice - Ujazd - Dolina Kluczwody)

Szlak niebieski (okrężny)
Trasa (8 km na terenie Parku):
(Sułoszowa - Podzamcze - Wielmoża) - Dolina Zachwytu - Skamieniały Wędrowiec - (Wola Kalinowska - Kalinów) - Wąwóz Sokolec - Pieskowa Skała - (Wąwóz Babie Doły - Sułoszowa)

Szlak Ojców-Bukówki (żółty, lokalny)
Trasa (2 km):
Ojców - Zamkowa Droga - Miotełka - Bukówki - Drewniana Droga

Ścieżki dydaktyczne
"Chełmowa Góra"
Trasa (3 km):
Park Zamkowy - Ojców - Skała Jonaszówka - Droga "Nad Styr" - Chełmowa Góra - Jaskinia Łokietka - Wąwóz Ciasne Skałki - Wąwóz Za Krakowską Bramą - Brama Krakowska
"Jaskinia Ciemna - Góra Okopy"

Trasa (2 km, różnica wzniesień ok. 110 m!):
Kasa Jaskini Ciemnej - Skałka Krukowskiego - Wąwóz Wawrzonowy Dół - Jaskinia Ciemna - Góra Koronna - Skała Wapiennik - Góra Okopy - Wąwóz Smardzowicki

Ojców - Skała
Trasa (2 km):
Ojców - Drewniana Droga - "Cholerny" Cmentarz - Skała

Na terenie samego PN jest ponad 60 km tras, ścieżek, szlaków. Dodając do tego konieczność dojścia i powrotu ze szlaku, odcinki tras wychodzące i powracające do parku, zwiedzanie Pieskowej Skały...i wychodzi nam na kilka ładnych dni spacerów. A jeszcze dochodzi do tego cudowna zima i przedzieranie się w rakietach, lub bez przez zawiane śniegiem pola!!
Byłem ostatnio 2 razy w OPN i wcale tak dużo nie poznałem...
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ojców

Post autor: yaretzky » 4 lut 2014, o 13:02

Creamcheese jesteś WIELKI !!! <brawo>

Aż takiego gotowca się nie spodziewałem... <okok> Dużo już wydałeś takich przewodników ?? Jeśli nie to marnujesz się... <tak>
Dzięki jak nie wiem cooo ... !!!
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Ojców

Post autor: creamcheese » 4 lut 2014, o 13:07

Nie zawstydzajcie mnie <skromny>
Dzięki
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ojców

Post autor: Comen » 7 lut 2014, o 08:45

Dwa dni powinny wystarczyć by znaleźć się w większości ciekawych miejsc. W pierwszy dzień wyruszając np. ze Skały można pójść w kierunku zamku w Pieskowej Skale mijając po drodze pustelnię w Grodzisku a potem zejść do Ojcowa żółtym szlakiem przez Dolinę Sąspowską. W Pieskowej Skale zwiedzamy zamek i podziwiamy Maczugę Herkulesa. W Ojcowie są ruiny zamku, muzeum przyrodnicze parku, kaplica na wodzie i sporo stylowych drewnianych willi uzdrowiskowych. Miejscową specjalnością jest rybka ze stawów, choć nie jest to specjalnie tania przekąska. W drugi dzień można zaliczyć jaskinie: Łokietka, Ciemną, przejść się na Skałkę, najwyższy punkt na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i dojść do jaskini Nietoperzowej (te 2 ostatnie atrakcje już poza parkiem, na południe od trasy 94 (Kraków-Olkusz). Po drodze są jeszcze skały: Igła Deotymy, Krakowska Brama i znajdujący się za nią wąwóz. Co do źródełka miłości, można usiąść i się "pochlapać", ale jednak nie polecam picia, chyba że nasza miłość rozpościera się też na wszelakie drobnoustroje typu Salmonella czy Escherichia Coli. Niestety ponad Doliną Prądnika jest wiele gospodarstw bez sensownej kanalizacji, stąd wody podziemne mogą być zatrute ściekami oraz nawozami z pól <zalamka>
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
inanord
User
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2014, o 20:26
Lokalizacja: Zakopane

Re: Miasta i miejscowości w regionie

Post autor: inanord » 7 lut 2014, o 10:07

[quote="Abderyta"]-> Figa

Nie ma za co przepraszać. Agatha Christie pisała, że osobowości ironiczne nie są zdolne do popełnienia morderstwa, z czego wynika, że można się przy Tobie czuć bezpiecznie :-P[/quote]

Dobrze wiedzieć, że jest się niespotykanie spokojną osobą. Ironia dość często mi się uruchamia ;)

Awatar użytkownika
inanord
User
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2014, o 20:26
Lokalizacja: Zakopane

Re: Ojców

Post autor: inanord » 7 lut 2014, o 10:13

A co do regionu, to warto patrzeć uważnie pod nogi i po ścianach skał. Można zobaczyć piękne okazy amonitów i innych skamieniałości, jak np potężny amonit wmurowany w Pieskowej Skale.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ojców

Post autor: yaretzky » 7 lut 2014, o 10:47

inanord pisze:A co do regionu, to warto patrzeć uważnie pod nogi i po ścianach skał. Można zobaczyć piękne okazy amonitów
Aaaaaa... amonity.... Gdzieś słyszałem...
Ale one nie są jadowite ?? <lol> ;)
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ojców

Post autor: yaretzky » 7 lut 2014, o 11:51

A poważnie, to na co zwracać uwagę żeby ich nie przeoczyć ?
Nigdy nie interesowałem się specjalnie minerałami - uraz z lekcji geografii z czasów szkolnych (domyślam się, że akurat Tobie pewnie trudno to zrozumieć... <tak> ).
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

eplus
User
Posty: 17
Rejestracja: 3 lut 2014, o 15:07
Lokalizacja: S-E Poland

Re: Ojców

Post autor: eplus » 7 lut 2014, o 12:09

To są jakieś skamieniałe robaki czy ślimaki (raczej nie minerały)...?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ojców

Post autor: Comen » 9 lut 2014, o 17:21

Na wyżynie jak na wyżynie, ale miłośników skamieniałości zapraszam na Podhale do Skałki Rogoźnickiej. Tam nie trzeba specjalnie szukać żeby zobaczyć odciski amonitów, małży czy innych morskich skorupiaków. To bodaj jedyne w Polsce miejsce wpisane na listę dziedzictwa geologicznego pod patronatem UNESCO.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ