Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy

Post autor: Comen » 2 sty 2019, o 18:41

Oprócz głównego związku miast Górnego Ślaska/Zagłębia zwanego skrótowo GOP jest jeszcze drugi mniejszy położony bardziej na południu zwany ROW. Niby podobne zagadnienia związane z wydobyciem węgla i ciężkim przemysłem. Jednak czy oprócz zakładów przemysłowych znaleźć tam można jakieś ciekawe atrakcje turystyczne?
Szczegółowo zapytam - może ktoś z was się orientuje jak wygląda kwestia biletu autobusowego w Rybniku, tzw. e-karty? Gdzie można ją kupić - czy w każdym kiosku czy tylko w kasach miejscowego MPK - ZTZ się to chyba nazywa? Czy sama karta coś kosztuje, bo z tego co widzę same przejazdy będą tańsze nawet do 50%. Mam też pytanie o hałdę Szarlotę. Może ktoś był na szczycie albo zna najlepsze miejsce gdzie można podejść do jej podnóży? Z tego co wiem samo wejście na szczyt jest nielegalne i niebezpieczne ze względu na pożar w jej wnętrzu i ulatniające się trujące substancje. Po ostatnich badaniach i ekspertyzach bardzo możliwe, że hałda ta zostanie zniesiona - a szkoda bo to spora osobliwość krajobrazowa, wiec warto ją byłoby zobaczyć póki jeszcze istnieje.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy

Post autor: gar » 2 sty 2019, o 19:54

Nie wiem jak z biletami. Pociągiem na stację i na miejscu większość atrakcji z buta: bazylika św. Antoniego, stary kościół (zazwyczaj otwarty), sąd (dawny zamek) ładnie się prezentuje dla oka tak jak i kilka innych obiektów tzw. użyteczności publicznej. Ciekawy, ale zapuszczony zespół szpitalny Juliusz (po drodze ze stacji na rynek z ratuszem - kilka ładnych kamienic na ulicy prowadzącej do serca miasta). W obecnej dzielnicy (dawniej osobnej wsi - w Rybniku norma) Kuźnia Ligocka drewniany kosciół z ruchomą szopką i specjalnym programem (musisz się zorientować w jakie dni i o której to prezentują), a w Wielopolu kolejna ładna drewniana świątynia.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy

Post autor: Comen » 3 sty 2019, o 13:23

Program napięty. Szopka otwarta w niedziele i święta między 15 a 17, ewentualnie zaraz po rannych mszach 8 i 10. Niestety nie zgra się z kopalnią Ignacy/Hoym (W) .
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy

Post autor: gar » 4 sty 2019, o 14:13

Nie można mieć wszystkiego w jeden dzień :)

ODPOWIEDZ