Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Niemcy

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 26 lis 2019, o 23:22

Kradzież wszechczasów w Dreźnie.
Złodzieje włamali się wczoraj rano do słynnej drezdeńskiej galerii sztuki „Zielone Sklepienie”, dysponującej jedną z najbogatszych kolekcji klejnotów w Europie. Nie wiadomo na razie, ile eksponatów skradziono. Dziennik „Bild” twierdzi, że może chodzić o największą kradzież dzieł sztuki w powojennej historii Niemiec. Według gazety łupem złodziei miały paść klejnoty o wartości setek milionów, a nawet miliarda euro. Jednym ze skradzionych przedmiotów jest najstarsze i najsłynniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

Galeria „Zielone Sklepienie” to część skarbca znajdującego się na zamku w Dreźnie. Elektor saski i król Polski August II Mocny kazał w latach 1723-1729 przebudować skarbiec i udostępnić jego zasoby publiczności.
źródło: dw.com

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Niemcy

Post autor: gar » 26 lis 2019, o 23:50

Ale numer. Miliard euro robi wrażenie. Chyba nie obrobili muzeum na tzw. pasówkę.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 27 lis 2019, o 08:39

W to, co pisze "Bild" raczej nie wierzyłbym. Dziennik ma bowiem często tendencję do przesadzania.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niemcy

Post autor: Comen » 27 lis 2019, o 19:33

To "Zielone Sklepienie" brzmi dla mnie dość pretensjonalnie. Nie wiem czy powinno się tłumaczyć tego typu nazwy. To jest wg mnie powszechnie znane jako Grünes Gewölbe.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 27 lis 2019, o 22:17

Gorzej jak ktoś nie zna niemieckiego. Z punktu widzenia językowego tłumaczenie jest bez zastrzeżeń. Z krajoznawczego nie na miejscu, bo tak jak piszesz ma swoją nazwę w ich języku. Ale jeśli się tak głębiej zastanowić, to np. Stephansdom we Wiedniu dobrze, że jednak tłumaczą, bo wiele osób nadal żyłoby w przeświadczeniu, że chodzi o katedrę św. Stefana... /św. Szczepan pozdrawia/ (D)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Niemcy

Post autor: gar » 28 lis 2019, o 19:04

Wolę tłumaczenie jeśli ma sens. Złoty Dach w Innsbrucku to dla mnie jako Polaka lepsza i łatwiejsza do zapamiętania nazwa niż Goldenes Dachl. Tym bardziej w przypadku Zielonego Sklepienia.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 28 lis 2019, o 22:38

Dachl. Charakterystyczna końcówka "l" w austriackiej odmianie tego języka. (D)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niemcy

Post autor: Comen » 29 lis 2019, o 14:31

Tłumaczenia typu Subcarpathian Voyevodeship czy Cracovian Gate brzmi co najmniej dziwacznie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Niemcy

Post autor: gar » 29 lis 2019, o 17:59

Comen pisze:
29 lis 2019, o 14:31
Tłumaczenia typu Subcarpathian Voyevodeship czy Cracovian Gate brzmi co najmniej dziwacznie.
Dla nas dziwacznie, dla osób anglojęzycznych całkiem normalnie i co ważniejsze zrozumiale.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niemcy

Post autor: Comen » 29 lis 2019, o 20:34

Mnie np określenie Złoty Dach kojarzyć się będzie najprędzej z kopułą Kaplicy Zygmuntowskiej albo jakąś orientalną stupą a Goldenes Dachl jednoznacznie wskazuje jednak na Innsbruck. Podobnie jest z drezdeńskim skarbcem - to "Zielone Sklepienie" brzmi mi jak powała nadwiślańskiej chałupy, w języku polskim spodziewałbym się przynajmniej szmaragdowego w nazwie. Oczywiście, że często gęsto decyduje umowa. Bo niektóre popularne nazwy miejscowe spolszcza się jak najbardziej, np. Łuk Triumfalny, Złota Uliczka w Pradze, czy Nowy Jork, niektóre mają równie popularne dwie wersje, np. Złote Wrota (Golden Gate) albo Kościół Świętej Rodziny (Sagrada Familia). Ale wiele jest takich które funkcjonują pod oryginalną nazwą, choć od bidy dałoby się to spolszczyć, np. Tower of London (Wieża Londyńska), Norrköping (Północny Targ), Cinque Terre (Pięć Ziem)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 9 kwie 2020, o 22:48

Troszkę mi się tu temat zakurzył. ;)

Sylt - największa z Wysp Północnofryzyjskich, w landzie Schleswig-Holstein, w pobliżu granicy z Danią (za Wikipedią).
Jest to też w okresie Wielkanocy najczęściej wybierane przez niemieckich urlopowiczów miejsce nad Morzem Północnym. Jak podaje niemiecka prasa (tu konkretnie "Der Spiegel") turyści próbują w czasie pandemii najdziwniejszych sposobów, by dostać się na wyspę. Wszystkie kurorty w Niemczech są aktualnie zablokowane. Wysokie mandaty oraz zakazy wjazdu nie są jak się okazuje przeszkodą dla niektórych pomysłowych Niemców:
Die Menschen sind sehr kreativ, wenn es darum geht, die Corona-Verordnungen zu umgehen. Handwerkern ist die Anreise noch gestattet. Einige Touristen lassen sich daher Scheinarbeitsverträge oder -aufträge ausstellen, schicken ihr Gepäck mit der Post vor und reisen dann mit einer Handtasche an, um nicht aufzufallen. Manche versuchen, sich umzumelden: den Zweitwohnsitz auf Sylt zum Erstwohnsitz zu machen. Andere erfinden Schäden an ihren Immobilien und wollen sich dringend um die Reparatur kümmern.
*tekst źródłowy - spiegel.de, przekład własny

Są kreatywni. Obchodzą przepisy niemiłosiernie. Co ciekawe rzemieślnicy mogą jeszcze oficjalnie wjeżdżać. Podają się za nich. Niektórzy wystawiają sobie fikcyjne zlecenia czy umowy do wykonania na wyspie, wysyłają wcześniej pocztą cały bagaż, do auta zabierają tylko niewielką torbę, by nie rzucać się nikomu w oczy. Inni próbują się przemeldować, zastąpić Syltem dotychczasowe pierwsze miejsce zamieszkania. Kolejni wymyślają szkody/naprawy na ich nieruchomościach i pilnie chcą się osobiście zatroszczyć o ich naprawę. :-D

Przy okazji wyspy Sylt zachęcam do zapoznania się z tzw. Hindenburgdamm (sztuczną groblą komunikacyjną, która łączy Sylt ze stałym lądem). Ten ok. 8-kilometrowy odcinek jak i cała wyspa zresztą robią kolosalne wrażenie. (Y)

Podgląd z Google Maps i Wiki:

1.jpg
2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Niemcy

Post autor: gar » 9 kwie 2020, o 22:50

A mówią, że Polacy to kombinatorzy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 9 kwie 2020, o 22:54

Nie ukrywam, że opublikowałem ten tekst, by pokazać coś zupełnie innego, nieznanego u nas w kraju. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niemcy

Post autor: Comen » 10 kwie 2020, o 11:03

To jakiś niemiecki zwyczaj: wycieczki wielkanocne na Sylt, skoro jest taki opór społeczny przed zakazem wyjazdu akurat tam? Miejsce ładne i morze, ale bez przesady - w samych Niemczech wybrałbym przynajmniej kilkanaście innych ciekawszych destynacji turystycznych.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 10 kwie 2020, o 20:20

Comen pisze:
10 kwie 2020, o 11:03
Miejsce ładne i morze, ale bez przesady - w samych Niemczech wybrałbym przynajmniej kilkanaście innych ciekawszych destynacji turystycznych.
Nad morzem? (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niemcy

Post autor: Comen » 11 kwie 2020, o 01:54

Choćby Rugia
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 11 kwie 2020, o 10:26

Rugia ciekawa, ale z czasem może się znudzić, jak polskie kurorty nad morzem.
Nad Morzem Północnym przychodzi mi jeszcze na myśli Cuxhaven i wyspy Helgoland czy Föhr.
Wspominasz o kilkunastu innych miejscach. Możesz polecić coś innego, sprawdzonego (nadmorskiego) w Niemczech?
Z kilkunastoma ciekawszymi miejscami od Syltu miałbym problem...(T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niemcy

Post autor: Comen » 11 kwie 2020, o 11:35

Pisząc kilkanaście innych miejsc nie miałem na myśli tylko terenów nadmorskich. Niemcy akurat ciekawsze są ze względu na góry oraz miasta i miasteczka w głębi lądu. W Niemczech jest dużo sporych założeń rezydencjonalnych, są parki rozrywki itp, itd. Jeśli chodzi o tereny nadmorskie to ciekawa jest też zapewne niewielka wyspa Hiddensee - rezerwat przyrody, całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego. Jeśli chodzi o Rugię to poza plażami i brzegiem morskim z kilkoma kurortami są jeszcze klify kredowe i wewnętrzne laguny.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Niemcy

Post autor: gar » 21 kwie 2020, o 15:32

Francuska Agencja Prasowa (AFP) poinformowała, że najsłynniejszy bawarski festyn Octoberfest zostanie odwołany. Wydarzenie było zaplanowane na 19 września i potrwać miało do 4 października.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 21 kwie 2020, o 19:10

Francuzi już to wiedzą? Nie za wcześnie?
Mała korekta: Oktoberfest - w Niemczech przez „k”. ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Niemcy

Post autor: gar » 21 kwie 2020, o 22:38

Francuzi zazwyczaj wiedzą lepiej :) Pewnie dlatego wiedzą też lepiej jak się pisze Oktoberfest :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 7 maja 2020, o 23:58

Za transport-publiczny.pl:
W związku z częściowym znoszeniem obostrzeń dotyczących przemieszczania się, zarówno w Polsce jak i w Niemczech, od 4 maja Sindbad uruchomił codzienne połączenia na trasach pomiędzy Polską a Niemcami.

W związku z ciągle obowiązującymi obostrzeniami na pokładach autobusów pierwszy rząd za kierowcą oraz połowa pozostałych miejsc pozostanie pusta. Każdy pasażer ma bezwzględny obowiązek posiadania i podróżowania w maseczce ochronnej, a osoba u której zaobserwowane zostaną takie objawy jak wysoka temperatura, kaszel, duszności, nie będzie mogła odbyć podróży. Na pokładzie każdego autokaru znajdą się środki dezynfekujące, a po każdym kursie pojazd zostanie poddany dezynfekcji.
Ciekawe, ile przyniesie to ze sobą nowych zachorowań. Mam tu na myśli tzw. bezobjawowych podróżujących. (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Niemcy

Post autor: gar » 8 maja 2020, o 09:00

Ja jestem ciekawy jaka będzie frekwencja w tych autokarach. Nie spodziewam się zbyt wielu podróżujących.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niemcy

Post autor: Comen » 8 maja 2020, o 13:54

Dość drogie mają te bilety- Dla 2 osób i dziecka przejazd w te i we wte do Monachium 2000 zł. Samoloty i Flixbus wychodziły o ile pamiętam zdecydowanie taniej
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niemcy

Post autor: Adler » 8 maja 2020, o 14:06

Comen pisze:
8 maja 2020, o 13:54
Dość drogie mają te bilety- Dla 2 osób i dziecka przejazd w te i we wte do Monachium 2000 zł.
To zależy, w jakim terminie. Na początku czerwca to już 1400 zł. Flixbus w tym samym okresie wychodzi ok. 200 zł taniej.

ODPOWIEDZ