Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Porady - podróż na południe

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Modig1509
User
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2019, o 08:28

Porady - podróż na południe

Post autor: Modig1509 » 9 kwie 2019, o 08:43

Hej, razem z 3 znajomych wybieramy się na majówkę na południe Europy, trasą:
-Opole
-Kawałek Czechami
-Kawałek Słowacją
-Budapeszt
-Belgrad
-Przez Macedonię nad jezioro Ochrydzkie
-Albania
-Czarnogóra
-Bośnia, Sarajewo
-Chorwacja
-Powrót od Budapesztu tą samą trasą

Jako iż dla każdego z nas będzie to pierwszy kontakt z tym rejonem świata, potrzebowalibysmy pomocy. Nie wiemy czego się spodziewać, na co możemy sobie pozwolic i na co koniecznie uważać. Na wycieczkę mamy do 10 dni.
Po pierwsze: jedziemy wypożyczonym samochodem, po drugie: mamy zamiar kilka nocek spędzić pod namiotem, po trzecie: lubimy alkohol :)
Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje, każda pomoc się przyda.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Porady - podróż na południe

Post autor: Comen » 9 kwie 2019, o 09:21

Czasu nie za wiele. Ile z tego przeznaczacie na dojazd?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Porady - podróż na południe

Post autor: evil » 9 kwie 2019, o 09:28

Przede wszystkim musicie się przygotować na opłaty drogowe.
Aktualne ceny w linku poniżej.
W ubiegłym roku byłam w Macedonii i z tego, co pamiętam, najwięcej kosztował nas przejazd przez Serbię.

https://pzmtravel.com.pl/informacja-o-o ... owych.html

Modig1509
User
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2019, o 08:28

Re: Porady - podróż na południe

Post autor: Modig1509 » 9 kwie 2019, o 10:08

Według Google podróż w 2 strony zajmie około 40 godzin, z tym że planujemy codziennie przystanek w innym miejscu, więc można liczyć, że średnio dziennie będziemy jechac od 3 do 5 godzin.
Orientuje się ktoś jak wygląda nocleg pod namiotami w tych państwach? Są jakieś ostre restrykcje, czy raczej jest to tolerowane? Głównie chodzi mi o Bośnie, Macedonie, Albanie i Chorwacje.
Co do opłat, to planujemy omijać drogi płatne. Trochę zaoszczędzimy, a przy okazji trasa będzie bardziej krajobrazowa.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Porady - podróż na południe

Post autor: gar » 9 kwie 2019, o 11:28

Policzyliście czas oczekiwania na granicach ? Wyjeżdżacie wszak poza Schengen a w czas majówki na granicach robi się tłoczno.
Nie zawsze jeżdżenie bocznymi drogami jest bezpłatne, a czasami jest mało realne lub nieopłacalne czasowo. Przy tak długiej trasie możecie się nie wyrobić.

Modig1509
User
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2019, o 08:28

Re: Porady - podróż na południe

Post autor: Modig1509 » 9 kwie 2019, o 12:11

Faktycznie, nie wziąłem tego pod uwagę, muszę się bliżej zapoznać z tym tematem, żeby się nie okazało, że zabraknie czasu nawet na połowę trasy (N). Na początku wydawało mi się, że 10 dni to sporo czasu, ale im więcej czytam i planuję, to czasu zaczyna brakować.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Porady - podróż na południe

Post autor: gar » 9 kwie 2019, o 15:08

Podróż w 2 strony policzyliście na 40 godzin. Mniemam, że zrobicie około 3500 km (zależy gdzie w Albanii chcecie dotrzeć). Zakładając, że korzystacie w miarę możliwości z dróg bezpłatnych (czyli drastycznie wolniejszych) nie ma możliwości wyrobienia się w tym czasie. Nawet przy korzystaniu z płatnych autostrad i w miarę płynnym przekraczaniu granic może być trudno. Wg mnie trzeba albo skrócić trasę albo przedłużyć wyjazd.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Porady - podróż na południe

Post autor: Adler » 9 kwie 2019, o 21:36

Modig1509 pisze:
9 kwie 2019, o 10:08
Orientuje się ktoś jak wygląda nocleg pod namiotami w tych państwach? Są jakieś ostre restrykcje, czy raczej jest to tolerowane? Głównie chodzi mi o Bośnie, Macedonie, Albanie i Chorwacje.
Ciekawa lektura dla Ciebie:
https://roadtripbus.pl/noclegi-na-dziko-na-balkanach/

ODPOWIEDZ