Najlepsze forum turystyczne w sieci! Już od ponad 10 lat!

Karpaty Praga Drezno

Opinie, wskazówki.

Moderator: Comen

Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
marunio1978
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2019, o 18:13
Lokalizacja: Wejherowo

Karpaty Praga Drezno

Post autor: marunio1978 »

Planujemy zbudować ciekawą trasę na przełomie lipca-sierpnia. Po dwa trzy dni w każdej miejscowce. Przejazd samochodem. Proszę forumowiczów o podpowiedzi ciekawych miejsc po trasie. Jeśli ktoś ma sprawdzone noclegi będę wdzięczny. 2 dorosłych i 12 latek.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 6844
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Karpaty Praga Drezno

Post autor: Comen »

Czeska autostrada nr 8 omija jak się łatwo domyśleć centra miast. Ale jadąc w kierunku Drezna warto spojrzeć na charakterystyczne góry wyspowe, czyli tzw. kopce. Genetycznie są to stare trzeciorzędowe wulkany, podobne do tych znanych z Pogórza Kaczawskiego. Najpierw po prawej w pewnej odległości widać zaokrąglone i spłaszczone przy wierzchołku wzgórze Rzip z romańską rotundą na szczycie. To święta góra Czechów z którą wiążą się ich legendy dotyczące powstania państwa. Z jej wysokości praojciec Czech symbolicznie objął w posiadanie te ziemie. Za Lovosicami mija się natomiast w bliskiej odległości dwie wybitne góry. Wyższy jest położony po prawej Lovosz ze schroniskiem pod szczytem, pilnujący wejścia do przełomu Łaby tzw. Bramy Czeskiej. Ciekawszy jest niższy Borecz po lewej, znany jako dymiąca góra. W zimie powietrze jest zasysane u jego podnóża, wędruje w górę, ogrzewa się i nabiera wilgoci od skał i wydostaje się na powierzchnię przy wierzchołku. Efektem są mgły widoczne najlepiej w czasie mroźnych dni. W lecie cyrkulacja jest odwrotna, powietrze wędruje ku dołowi i ochładza się w skalnych pustkach. Inne okoliczne atrakcje powinny być opisane na postawionych przy drodze brązowych tablicach - aby je obejrzeć trzeba jednak zjechać z autostrady.
Jeśli chodzi o Karpaty to dość szerokie pojęcie. Trudno więc coś napisać - bo rozrzut jest spory. Pogórze Wielickie? Tatry? Beskid Śląsko-Morawski? Góry Poiana Rusca?. Sprecyzuj jaką konkretnie część Karpat chcecie zwiedzać.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 10635
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Karpaty Praga Drezno

Post autor: Adler »

Na Drezno z Budziszynem (Bautzen) i Basztami (Bastei) 2-3 dni będą ok. Do Pragi dołożyłbym Kutną Horę z tamtejszą Kaplicą Czaszek. Podzielam opinię Comena na temat Karpat. Startujecie z Wejherowa?