Przeprawy przez Wisłę

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 7349
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Przeprawy przez Wisłę

Post autor: Comen » 29 kwie 2018, o 18:49

Wisła to główna rzeka Polski płynąca na długości 1047 km od źródeł pod Baranią Górą do Zatoki Gdańskiej. Od dawna stanowiła ważny szlak żeglugowy, którym spławiano bogactwa tej ziemi do portów w Gdańsku i Elblągu. Prócz tego była jednak istotną barierą komunikacyjną na kierunku wschód-zachód i do dzisiaj, mimo że powstało ostatnio kilka nowych inwestycji zwłaszcza w jej środkowym odcinku wiele pozostaje w tym względzie do nadrobienia. Mosty kolejowe na odcinku z Krakowa do Gdańska możemy policzyć na palcach obu rąk, a mosty kolejowe na odcinku Kraków-Warszawa na palcach jednej ręki. Przeprawy przez Wisłę mają różny charakter, nie zawsze są to typowe mosty, wiele jest także promów. Zachowało się kilka starych nabrzeży promowych zlikwidowanych w momencie gdy w okolicy wybudowano most (np. w Piotrawinie) lub z powodu małego zainteresowania przedostawaniem się na drugi brzeg (np. w Nowym Secyminie czy na drodze Ostrów-Latków). Ciekawym wariantem jest most pontonowy funkcjonujący na Martwej Wiśle w Sobieszewie. Kilka przepraw przystosowana jest jedynie do ruchu pieszego, np. Kładka Bernatka w Krakowie czy Kładka św. Wojciecha w Malborku (na Nogacie). Ale częściej zdarzają się mosty łączące kilka funkcji (np. Most Gdański w Warszawie, Most Legionów w Płocku itp.). Pomiędzy Goczałkowicami a Gdańskiem naliczyłem około 100 przepraw. Przejść przez Wisłę powyżej Goczałkowic nie liczyłem, ponieważ na tym odcinku jest to jeszcze mała górska czy podgórska rzeczka, więc przekroczyć ją stosunkowo nietrudno. Niektóre z mostów mogą być obiektem zainteresowania turysty, chociaż na Wiśle stosunkowo mało jest starych i nowych projektów o spektakularnej formie. Wymienić tutaj należy zapewne mosty w Tczewie obecnie jednak zamknięte ze względu na zły stan techniczny, most Kościuszki w Krakowie, most Poniatowskiego w Warszawie a z nowszych realizacji Most Kotlarski w Krakowie z największą w Polsce rozpiętością przęseł, most na wschodniej obwodnicy Krakowa przypominający nieco sylwetą lizboński Ponte Vasco da Gama, most Siekierkowski czy nowy most w Toruniu. Na pewno mosty i przeprawy mają dla turysty znaczenie praktyczne a wycieczki brzegami rzeki są dość interesujące ze względu na widoki.
Zestawienie przepraw: część 1 Goczałkowice-Zdrój-Tyniec pod Krakowem
1. Korona zapory w Goczałkowicach powstała w 1956 roku - biegnie tędy promenada spacerowa i ścieżka rowerowa do Zabrzegu z widokiem na szeroko rozlane sztuczne jezioro.
2. Goczałkowice - most kolejowy kratownicowy z 1971 roku pomiędzy stacjami Goczałkowice-Zdrój i Czechowice-Dziedzice. Od północnej strony nasyp wzdłuż stawu Maciek.
3. Czechowice-Dziedzice: Stary most drogowy przy ulicy Legionów zbudowany w latach 1925-27 na miejscu dawnej drewnianej przeprawy o zmyślnej konstrukcji podnoszącej się wraz z przyborem wód a istniejącej tutaj od lat 70-tych XIX wieku (wtedy była to granica państwowa). Niedawno został odremontowany, pozostała nawierzchnia brukowa.
3. Nowszy most na ekspresówce Katowice-Bielsko-Biala. Tylko dla samochodów.
4. Rudołtowice - kładka dla pieszych i rowerzystów, rurociąg i bród na zapleczu kopalni Silesia. W planach most drogowy.
5. Jawiszowice Olszyny - wąska długa kładka ze schodami na obu brzegach, w otoczeniu stawy Jaźnik i Rychlik.
6. Most drogowy na drodze Oświęcim-Pszczyna miedzy Górą a Jawiszowicami.
7. Most "Bronisław" albo "Wójtowy" na granicy wsi Harmęże i Wola. Nawierzchnia drewniana, przeprawa w nienajlepszym stanie.
8-9. Most kolejowy na bocznicy towarowej Oświęcim - KWK Piast Ruch a obok niego most drogowy z nawierzchnią wykładaną metalowymi płytami.
10-11. Nowy Bieruń - most drogowy na trasie 44 (Gliwice-Kraków) oraz most kolejowy pomiędzy stacjami Nowy Bieruń i Oświęcim. Trasa kolejowa powstała w początku lat 60-tych XIX wieku a przeprawa mostowa miała wtedy charakter graniczny. Z tego względu już w 1866 roku została wysadzona w czasie wojny austriacko-pruskiej a potem odbudowana.
12. Bobrek - most kolejowy pomiędzy stacjami Oświęcim i Gorzów Chrzanowski. Nieco powyżej ujście Przemszy do Wisły.
13. Bobrek - przedwojenny most drogowy na starej drodze z Oświęcimia do Krakowa (ul. Krakowska).
14. Nowy most drogowy na północnej obwodnicy Oświęcimia.
15. Kładka przy elektrowni wodnej Dwory.
16. Zlikwidowany na początku lat 90-tych prom przez Wisłę we wsi Mętków.
17. Podolsze-Jankowice - most na drodze nr 781 Trzebinia-Zator. Przekracza Wisłę oraz równoległy kanał. Stopień wodny.
18. Most kolejowy kratownicowy w Okleśnej z 1899 roku z ruinami strażnicy. Obecnie tylko sporadycznie jeżdżą tędy pociągi towarowe z Zakładów Chemicznych w Alwerni, natomiast jest wykorzystywany jako kładka pieszo-rowerowa.
19. Prom "Drogowiec" w Spytkowicach uruchomiony ponownie w 2017 roku. Były też nieśmiałe plany do budowy w tym rejonie mostu. Opłata za rower 1 zł, za motocykl 3 zł.
20. Stopień wodny Łączany oddany do użytku w 1960 roku. Elektrownia wodna. Nieco powyżej wlot Kanału Skawińskiego. Droga łączy wsie Rusocice i Łączany.
zapora w Łączanach.jpg
21. Prom w Czernichowie - przeprawa miedzy wsiami Brzeźnica i Czernichów, czynna między 5 a 21. Pojemność 2 samochody, czas przeprawy 1 minuta. Kursy wstrzymywane są przy niskim lub zbyt wysokim stanie wody.
22. Prom Kopanka-Jezierzyce, opłata za samochód 3 zł, rowery gratis. Dogodne połączenie ze Skawiny do Liszek.
23. W Piekarach tuż pod klasztorem w Tyńcu była kiedyś przeprawa promowa - obecnie zarzucona. Przystań wykorzystuje statek "białej floty" płynący spod Wawelu.
CDN
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 7349
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Przeprawy przez Wisłę

Post autor: Comen » 12 maja 2018, o 11:55

część 2 Mosty i przeprawy w Krakowie
24. Stopień wodny Kościuszko - autostradowa obwodnica miasta i kładka dla pieszych
25. Most Zwierzyniecki - fragment planowanej 3 obwodnicy, zbudowany w 2001 roku.
Warto wspomnieć że w Pychowicach przez Wisłę przechodzi akwedukt, którym woda ze zbiornika na Rabie dociera do północnych dzielnic miasta i stacji pomiarowej na Bielanach. Przejście wzdłuż rurociągu nie jest jednak możliwe.
26. Most Dębnicki - jeden z najważniejszych w mieście z widokiem na Wawel (drogowy i pieszy)
Most Debnicki.jpg
27. Most Grunwaldzki - pieszy, drogowy i tramwajowy
Most Grunwaldzki.jpg
28. Most Piłsudskiego - z zabytkową kratownicą i przyczółkami łączy Kazimierz z Podgórzem (pieszy, samochodowy, tramwaj)
Most Piłsudskiego.jpg
29. Kładka Bernatka - oddana do użytku w 2010 roku, nitka piesza i ścieżka rowerowa, w sąsiedztwie przyczółki starego mostu podgórskiego (w planach jest kilka innych kładek, najbliższa realizacji ma połączyć okolice Skałki z Ludwinowem
Kladka Laetusa Bernatka.jpg
30. Most Powstańców Śląskich - dawniej most Krakusa (pieszy, samochodowy, tramwaj)
31. Most kolejowy - na głównej linii z Krakowa Głównego do Płaszowa
Most kolejowy.jpg
32. Most Kotlarski - zbudowany w 2001 roku jako najdłuższy most łukowy w Polsce bez podpory w korycie rzeki (pieszy, samochodowy, tramwajowy)
Most Kotlarski.jpg
33. Most kolejowy na bocznicy omijającej stację Kraków Główny
34. Stopień wodny Dąbie z mostem drogowym
Stopień Wodny Dąbie.jpg
35. Most Nowohucki (drogowy i pieszy)
36. Most Wandy łączy Mogiłę z Płaszowem (drogowy i pieszy)
Most Wandy.jpg
37. Most kard. Franciszka Macharskiego na wschodniej obwodnicy miasta - najdłuższy, charakterystyczne wysokie pylony iluminowane nocą, taki krakowski Ponte Vasco da Gama
38. Stopień wodny Przewóz - nigdy tam nie byłem, nie jestem pewny czy jest dostępny dla ruchu choćby pieszego
39. Most kolejowy w Przylasku Rusieckim
40. Most Niepołomicki na południowo-wschodniej granicy Krakowa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 7349
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Przeprawy przez Wisłę

Post autor: Comen » 2 cze 2018, o 11:58

część 3 od Krakowa do Sandomierza
Na tym odcinku Wisła stanowiła już wyraźną barierę komunikacyjną. Wynikało to zresztą po części z przyczyn historycznych, bo przez 100 lat z okładem biegła tedy granica państwowa miedzy Królestwem Polskim a Galicją. W ostatnich latach na tym odcinku dokonano kilku inwestycji
41. Nowe Brzesko - zbudowana w latach 80-tych przeprawa na drodze w kierunku Bochni. Most długi (605 m) ale wąski - tylko jeden pas ruchu. Nośność do 3,5 t (tylko samochody osobowe i busy). W planach przebudowa.
42. Sokołowice - Górka. Na drodze 768 z Koszyc do Szczurowej i Brzeska. Zbudowany w 2002 roku. Niedawno otrzymał imię zmarłego wojewody Marka Nawary.
43. Opatowiec/Ujście Jezuickie - prom u zbiegu Dunajca do Wisły. Czynny w zależności od pory roku - w lecie do 20.00. Opłaty od samochodów i osób.
44. Nowy Korczyn - na drodze 973 w kierunku Żabna i Tarnowa. Przeprawa promowa niepłatna, zwyczajowy napiwek.
45. Szczucin - most kratownicowy na drodze głównej 73 z Kielc do Tarnowa
46. Połaniec - prom do wsi Borowa, obecnie po otwarciu mostu zlikwidowany
47. Połaniec - most na wschód od miasta w okolicach elektrowni oddany do użytku w 2014 roku. W ciągu drogi 764 (Kielce - Staszów - Połaniec - Tuszów Narodowy - Mielec)
48. Zaduszniki koło Mielca - most kolejowy na dawnej Linii Hutniczo-Siarkowej, odrestaurowany w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku posiada pas dla pieszych i rowerzystów
49. Prom w Baranowie Sandomierskim na drodze nr 872, opłata za samochód
50. Nagnajów - most kolejowy i drogowy (trasa nr 9). Na zachód od Tarnobrzega.
51. Tarnobrzeg/Ciszyca - prom z najkrótszym dojazdem do centrum Tarnobrzega.
52. Most drogowy w Sandomierzu - obecny został zbudowany w 2011 roku, ale obok jest stara przeprawa wymagająca remontu. Na wschód od mostu miejsce gdzie dawniej funkcjonował prom
Most w Sandomierzu.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 7349
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Przeprawy przez Wisłę

Post autor: Comen » 17 cze 2018, o 11:07

część 4 od Sandomierza do Puław
Wisła Środkowa to jedna z dzikszych rzek Europy z dużą liczbą zalesionych kęp i łach w nieuregulowanym korycie. Płynie dość głęboką doliną przełamując się przez Wyżynę Małopolską. Przepraw zwłaszcza mostowych jest na tym odcinku niewiele.
53. Zalesie Gorzyckie - most kolejowy kratownicowy z 1928 roku (odcinek jednotorowy) po wschodniej stronie Gór Pieprzowych. Obecnie jest wyłączony z ruchu pociągów.
54. Zawichost - historyczna przeprawa promowa poniżej wzgórza kościelnego (istniała ponoć już za czasów Zygmunta Augusta). Przejazd płatny.
55. Piotrowice - przyczółek promowy na północ od centrum wsi. Przeprawa bywa używana jedynie przez wojsko.
56. Annopol - most drogowy z 1967 roku na drodze 74 (Kielce - Lublin) - najważniejsza przeprawa na tym odcinku Wisły
57. Piotrawin - nieistniejący prom z kamiennym przyczółkiem na zachodnim brzegu w pobliżu miejscowości Kolonia Raj
58. Kamień - nowy most drogowy o długości ponad 1 km (10 przęseł) otwarty w 2015 roku na miejscu przedwojennego drewnianego zniszczonego w czasie wojny obronnej i nigdy nie odbudowanego.
59. Kępa Gostecka-Kłudzie - po otwarciu mostu w Kamieniu przeprawa została zamknięta
60. Kazimierz-Janowiec - prom o dużym znaczeniu turystycznym otwarty w 1996 roku z pomocą Holendrów, jednostka zbudowana w stoczni w Płocku maksymalnie może zabrać 5 samochodów i 60 osób. Kursuje od kwietnia do listopada od 8 do 21 nominalnie co pół godziny, w praktyce według "potrzeb", czyli przy dużym zainteresowaniu częściej. Opłaty 6 zł za osobę dorosłą, 9 zł za samochód, rowery bezpłatnie - tańsze bilety grupowe.
61. Prom Serokomla (Bochotnica) - druga turystyczna przeprawa w okolicach Kazimierza nad Wisłą. Otwarta od maja do końca października. Ceny 10 zł. samochód osobowy wraz z kierowcą, 5 zł. pasażer lub pieszy, rowery bezpłatnie
62. Puławy - Most drogowy im. Ignacego Mościckiego zbudowany w 1934 roku i odbudowany po wojnie w 1949 roku. Dość ciasny. Ciekawa konstrukcja kratownicowa. Po obu stronach pasa ruchu chodniki.
63. Puławy - Most Jana Pawła II - nowa konstrukcja z 2008 roku z wielkim przęsłem łukowym na drodze głównej nr 12 (Radom - Lublin, obwodnica Puław)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 11329
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Przeprawy przez Wisłę

Post autor: Adler » 22 mar 2019, o 23:25

Comen pisze:
2 cze 2018, o 11:58
44. Nowy Korczyn - na drodze 973 w kierunku Żabna i Tarnowa. Przeprawa promowa niepłatna, zwyczajowy napiwek.
Most na Wiśle w Borusowej zamiast promu. Połączy dwa województwa.