Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Był kiedyś taki konkurs

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Był kiedyś taki konkurs

Post autor: Comen » 10 cze 2022, o 19:24

Od drugiej połowy lat 60-tych w Polsce prowadzono konkurs pod hasłem Mistrz Gospodarności. Jego zamysłem była aktywizacja społeczności małych miasteczek. Nieco później przeszło to także w formułę rywalizacji w programie telewizyjnym o nazwie Turniej Miast. Ale konkurs dotrwał zdaje się nawet poza okres PRL-u do pierwszej dekady lat 90-tych. Zadziwiające jest natomiast to że bardzo ciężko znaleźć w rodzimym Internecie jednoznaczne i skoordynowane informacje na temat zwycięzców w poszczególnych latach. Jeśli są to bardzo chaotyczne na stronach magistrackich poszczególnych miast i gmin. Sytuacji nie ułatwia fakt, że konkurs miał swoja wersję centralną oraz wersje wojewódzkie (w okresie kiedy województw było 49). Niektóre miasta chwalą się zatem zwycięstwem w szrankach wojewódzkich, inne krajowych i trudno to czasem jednoznacznie zweryfikować. Dodatkowo w kolejnych edycjach konkurs rozgrywano w dwóch kategoriach, a potem nawet w trzech: gminy niemiejskie, miasta bardzo małe i trochę większe (kryterium była liczba mieszkańców, choć nie wiem czy co roku aktualizowano cenzus). Co ciekawe wśród wczesnych laureatów jest miasto stosunkowo duże: Żory - ale wtedy było raczej niewielkie i być może zwycięstwo w konkursie stanowiło spory impuls dla rozwoju. Dobrym przykładem są także Mońki - kilka lat wcześniej niewielka wieś, którą nieoczekiwanie obdarzono funkcją stolicy powiatu. Oprócz pierwszego miejsca przyznawano także tytuły wicemistrzowskie oraz liczne wyróżnienia. Oczywiście kryły się za tym realne całkiem spore jak na owe czasy fundusze przeznaczane przynajmniej formalnie na inwestycje w miastach. Zwycięzcami były najczęściej miasta Wielkopolski i Pomorza, trochę rzadziej Małopolski, Śląska czy Podlasia. Natomiast brak praktycznie laureatów z Polski centralnej. Zastanawiam się na ile pozostały ślady tamtych sukcesów w obecnych miastach. Na ile stało się to rekomendacją turystyczną. Dziś chyba jednak żadną, chociaż te turnieje miast miały też na celu propagowanie lokalnego dziedzictwa, czyli turystyki kulturowej. Ja byłem w 10 miejscowościach z poniższej listy. W każdym razie nie są to koniecznie takie miejscowości, które zyskały znacznie po transformacji ustrojowej. Starałem się zrekonstruować listę laureatów, z tym że jest dość chaotyczna i niepełna. Jeśli ktoś ma lepsze informacje z chęcią zobaczę korektę.
1967 - Drezdenko
1968/69 - Żory
1970 - Stary Sącz, Brzozów
1971 - Ciechanowiec, Przeworsk
1972 - Siewierz, Limanowa
1973 - Nowe Miasteczko, Przeworsk
1974 - Toszek, Chodzież
1975 - Mońki, Syców, Złotów
1976 - Czerniejewo, Margonin, Drezdenko
1977 - Brańsk, Pępowo (gmina niemiejska)
1978 - Czarne
1979 - Wisła, Tarnowo Podgórne (gmina niemiejska)
1980 - Sławno
1981 - Nowa Sól, Bobolice
1982 - Grodzisk Wielkopolski
1984 - Łańcut, Węgorzewo
1985 - Sulmierzyce, Żukowo (gmina niemiejska)
1986 - Sulmierzyce, Międzychód
1987 - Miejska Górka, Hajnówka
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Był kiedyś taki konkurs

Post autor: gar » 11 cze 2022, o 10:21

Był taki konkurs. Pamiętam go jak przez mgłę, ale pamiętam że coś takiego było i z tego co się orientuję cieszyło się sporym powodzeniem. Patrząc na listę laureatów niektórzy zwycięzcy mnie zaskakują.

ODPOWIEDZ