Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kościoły dwunawowe

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Kościoły dwunawowe

Post autor: gar » 3 kwie 2023, o 22:40

Kościoły zazwyczaj posiadają nieparzystą liczbę naw (1, 3, 5), ale od tego zdarzają się wyjątki. Kto był w kościele o parzystej liczbie naw niech się pochwali gdzie nawiedził takie dziwactwo.
Polska:
Wiślica
Bystrzyca Kłodzka
Czechy:
Telcz
Trebon
Wiem, że są takowe we Francji, ale nie kojarzę gdzie. Byłem też w kościele 4-nawowym i nie mogę sobie przypomnieć gdzie to było (chyba Austria, ale głowy nie dam).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kościoły dwunawowe

Post autor: Comen » 4 kwie 2023, o 22:20

Nie zawsze to się zachowało w czystym stanie. Na pewno byłem we wszystkich tych których wymieniłeś. Byłem jeszcze na pewno w kolegiacie w Ziębicach. Wymienić powinienem krakowski kościół św Krzyża, choć niektórzy twierdzą, że to jedna nawa podtrzymywana w środku filarem palmowym. Dwunawowy jest też chyba kościół św Stanisława w Szydłowie oraz kaplica na zamku w Lublinie. We Francji głównym przykładem jest Kościół Jakobinów w Tuluzie, pewnie przykładów znajdzie się tam więcej, choć w Alzacji nie znalazłem żadnego takiego a Tuluza to jeszcze przede mną. We Florencji byłem natomiast w dawnym kościele Orsanmichele, który też miał dwie nawy. Pierwotnie była to loggia kupiecka, stąd dziwny plan. Obecnie w Orsanmichele znajduje się kolekcja rzeźby.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kościoły dwunawowe

Post autor: gar » 4 kwie 2023, o 23:16

W Ziębicach też byłem i o nim zapomniałem. W Szydłowie to na pewno św. Stanisław ?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kościoły dwunawowe

Post autor: gar » 5 kwie 2023, o 08:56

W Szydłowie to chyba św. Władysław.
Z dwunawowych ponad 20 lat temu byłem jeszcze w Stopnicy (też świętokrzyskie), a w 4-nawowym w Lwówku Śląskim.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kościoły dwunawowe

Post autor: Comen » 5 kwie 2023, o 19:58

Tak moja pomyłka. W Szydłowie jest kościół św Władysława chyba na cześć ojcu Kazimierza.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kościoły dwunawowe

Post autor: Comen » 1 maja 2023, o 21:48

Tu jeszcze świeże odkrycie. Kościół św Piotra i Pawła w Stopnicy. W sumie co się dziwić skoro to jeden z kościołów kazimierzowskich.
A W nawie kościelnej.jpg
Kościół w Stopnicy filary między nawami.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ