Najlepsze forum turystyczne w sieci! Już od ponad 10 lat!

Odprawa paszportowa

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 11026
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Odprawa paszportowa

Post autor: Adler »

W tym wątku porady na temat, jak właściwie przygotować się do odprawy paszportowej (różne środki lokomocji)...
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 11026
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler »

Na początek teoria:

Co czeka turystę zanim wsiądzie do samolotu, czyli jak przejść liczne kontrole na lotnisku


Bez względu na cel podróży i długość lotu, każdy podróżny musi przejść liczne kontrole. Czasem turysta więcej czasu spędza na lotnisku niż w samolocie. Dlatego też przewoźnicy chcą, aby podróżni zjawiali się na lotnisku dużo wcześniej. Przed wylotem na inny kontynent powinno się przychodzić dwie godziny wcześniej, natomiast przed lotem do innego państwa europejskiego około godziny.


Najpierw pasażer musi przejść odprawę bagażowo-biletową, czyli check-in. Bilet oraz bagaże należy okazać przedstawicielowi linii lotniczej, nad którym na monitorze widać logo przewoźnika, nazwę miasta, do którego się leci oraz numer lotu. Główny bagaż należy położyć na taśmie. Jest to ostatni moment, kiedy można coś z niego wyjąć lub do niego włożyć. Trzeba pamiętać, że w bagażu podręcznym nie można przewozić żadnych ostrych przedmiotów, ani scyzoryków, ani pilniczków i nożyczek do paznokci. Zabronione są też pojemniki z gazem i płynami żrącymi. Po zważeniu bagażu, pasażerowi zostaje przydzielone miejsce w samolocie i wręczona karta pokładowa. W dolnym prawym rogu karty pokładowej zakreślony zostanie numer bramki, do której trzeba się zgłosić.

Następnie z bagażem podręcznym, kartą pokładową i paszportem lub dowodem osobistym pasażer udaje się na odprawę paszportową, gdzie Straż Graniczna sprawdza dokumenty.

Dalej podróżny przechodzi przez bramkę bezpieczeństwa, która wykrywa metalowe przedmioty. Prześwietlany jest też bagaż podręczny. Zazwyczaj przed bramką jest długa kolejka, więc trzeba przeznaczyć kilkanaście minut na tę kontrolę. Wszystkie monety i przedmioty z metalowymi częściami np. paski z klamrami, zegarki z bransoletkami, pióra oraz telefon komórkowy należy zgromadzić w jednym miejscu. Przy bramce turyści wkładają je do plastikowej kuwety, gdzie zostaną prześwietlone. Podobnie prześwietlony zostanie bagaż podręczny oraz kurtki. Laptopy trzeba wyjąć z teczek i puścić osobno. Z toreb nie trzeba natomiast wyjmować aparatów fotograficznych. Niektórzy pasażerowie zostaną poproszeni przez pracowników Straży Granicznej o wyjęcie całej zawartości bagażu podręcznego, aby móc się temu przyjrzeć z bliska. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa pasażerowie znajdują się w poczekalni, skąd będą bezpośrednio przechodzić do samolotu. Można się jeszcze cofnąć, ale wtedy trzeba będzie ponownie przejść kontrolę bezpieczeństwa.

W poczekalni pasażerowie oczekują na wezwanie do boardingu, czyli wejścia na pokład samolotu. W momencie ogłoszenia i wyświetlenia na monitorze, trzeba jeszcze raz pokazać pracownikowi linii lotniczej paszport oraz kartę pokładową zwaną boardingową. Następnie turyści zostają wpuszczeni do rękawa, którym idą do drzwi samolotu lub na płytę lotniska, skąd zabierają ich autobusy do samolotu ustawionego w głębi lotniska.

Po wejściu do samolotu podróżni umieszczają w luku nad fotelami bagaż podręczny i zajmują miejsce.

Po wylądowaniu pasażerowie opuszczają samolot rękawem lub są podwożeni autobusem do hali lotniska. Następnie kierują się żółtymi napisami wskazującymi drogę do baggage claim, czyli odbioru bagażu.

Turyści przechodzą jeszcze raz kontrolę paszportu, a następnie podchodzą do taśmy, którą wyjedzie ich bagaż. Należy znaleźć monitor z nazwą przewoźnika i miasta, z którego dany turysta przyleciał. Przywiezienie bagażu zazwyczaj zajmuje obsłudze lotniska kilkanaście minut. Każde uszkodzenie bagażu należy niezwłocznie zgłosić w punkcie przyjmującym reklamacje.


źródło: archiwum tur-info.pl