Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Atrakcje turystyczne w Kielcach

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: regon » 17 paź 2020, o 14:33

Co polecacie do zwiedzania w Kielcach. Oprócz tych najbardziej znanych - katedra, Muzeum Narodowe, muzeum zabawek, Kadzielnia i skansen w Tokarni? Jest tu jeszcze coś ciekawego?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: Comen » 17 paź 2020, o 22:13

Oprócz Kadzielni jest kilka innych kamieniołomów rezerwatów np. Slichowice, klasztor na Karczówce. Nie wiem jak tam z ogrodem botanicznym, podejrzewam że już otwarty. Oprócz tego główna ulica Sienkiewicza, rynek, były dworzec autobusowy (sputnik) to też jakieś atrakcje. A jak skansen w Tokarni to bliżej jest Raj i Chęciny (zamek,zabytkowe miasteczko). W Chęcinach a w zasadzie na południe od miasteczka przy starej drodze krakowskiej jest Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: Adler » 17 paź 2020, o 22:51

regon pisze:
17 paź 2020, o 14:33
Co polecacie do zwiedzania w Kielcach. Oprócz tych najbardziej znanych - katedra, Muzeum Narodowe, muzeum zabawek, Kadzielnia i skansen w Tokarni? Jest tu jeszcze coś ciekawego?
Fotorelacje na forum:
- Relacja: Świętokrzyskie, 26-27.05.16 r.
- Relacja: Kielce 2 stycznia 2015. Trochę miasta, trochę górek

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: regon » 18 paź 2020, o 13:23

Dzięki bardzo za podpowiedzi.
Nasz pobyt w Kielcach był bardzo ograniczony czasowo, nie daliśmy zaliczyć wszystkiego. Dlatego tekst o tym mieście częściowo oparłam o to co tu napisaliście. Jakby co poddaję się znów dobrowolnie krytyce, a jak trzeba będzie to poprawię błędy.

Wyszło mi tak:

Co warto zobaczyć w Kielcach? – na pewno sporo

Zapewne każdy (lub prawie każdy) wie, że Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. A więc jednym z kilkunastu najważniejszych miast w Polsce. Mieszka tu na stałe około 200 tysięcy osób, a powierzchnia wynosi niespełna 110 kilometrów kwadratowych. Jest to bardzo ważny ośrodek naukowy, gospodarczy i kulturalny.

A co warto zobaczyć w Kielcach?

Podobnie jak w innych dużych miastach oferta turystyczna jest bogata. Ponieważ jednak pomiędzy różnymi atrakcjami znajdują się spore odległości przyda się samochód albo komunikacja miejska. A o szczegółach piszemy poniżej.

Położenie i atrakcje przyrodnicze

Miasto znajduje się na terenie Gór Świętokrzyskich. Dlatego nie zdziwiło nas, że znaleźliśmy tu kilka rezerwatów przyrody. Najbardziej znanym z nich jest Kadzielnia. Warto też wymienić Karczówkę, Ślichowice i Wietrznię, oraz Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy. W Kielcach znajdziecie też ogród botaniczny i zabytkowy dziewiętnastowieczny park im . Stanisława Staszica. Ze względu na wspomniane wyżej położenie w Górach (wprawdzie najniższych w Polsce ale jednak górach) spore są różnice wzniesień pomiędzy różnymi punktami Kielc. I tak najniżej znajduje się dolina Silnicy (rzeki) – około 260 m.n.p.m., a najwyżej wzniesienie Telegraf (408 m.n.p.m.)

Zabytki architektury

Najsłynniejszym jest siedemnastowieczny Pałac Biskupów Krakowskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Przewodniki wymieniają Pałacyk Zielińskiego, Dworek Laszczyków i Dworek Karscha. Jest tu też kilka wartych zauważenia kościołów na czele z katedrą. Na uwagę zasługują także siedemnastowieczna świątynia p.w. Trójcy Świętej lub osiemnastowieczna św. Wojciecha zbudowana na miejscu innej jeszcze dużo starszej. Albo też kościół na wzgórzu Karczówka. Z zabytków religii mojżeszowej trzeba wspomnieć synagogę i cmentarz. Oczywiście w mieście jest też Rynek.

Co warto zobaczyć w Kielcach jeszcze?

Znajdziecie tu kilka muzeów Oprócz wspomnianego wyżej Muzeum Narodowego naszą uwagę przyciągnęło Muzeum Zabawek i Zabawy. Polecane zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jako centrum handlowo – reprezentacyjne Kielc uchodzi ulica Sienkiewicza. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę na imprezy kulturalne może się wybrać na przykład do filharmonii, albo jednego z kilku tutejszych teatrów.

Trochę historii

Nie jest znana dokładna data nadania praw miejskich. Źródła podają, że przed 1259. Kielce były dawniej własnością biskupstwa krakowskiego. Znajdowały się w województwie sandomierskim, w powiecie chęcińskim. Teraz jest odwrotnie Chęciny są w powiecie kieleckim, a Sandomierz w województwie świętokrzyskim ze stolicą w Kielcach.

Miasto było mocno zniszczone w czasie potopu szwedzkiego. W czasie zaborów dostało się pod władzę carskiej Rosji.

Co w pobliżu?

Poza Kielcami, ale całkiem niedaleko znajdziecie na przykład skansen w Tokarni, zamek w Chęcinach, jaskinię Raj, sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: Comen » 18 paź 2020, o 15:42

Tak swoją drogą amfiteatr na Kadzielni dość mocno moim zdaniem oszpecił ten zakątek Kielc.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: Comen » 3 cze 2021, o 21:29

Brak możliwości robienia zdjęć w jaskini Raj moim zdaniem znacznie obniża jakość tej atrakcji. Regulamin jest dość archaiczny w sytuacji, kiedy większość aparatów foto czy komórek potrafi zrobić poprawne zdjęcia bezfleszowe. A już zakaz robienia fotografii w pomieszczeniu wstępnym z wystawą poglądową dotyczącą jaskiń jest bezsensowny, biorąc pod uwagę, że podobna ekspozycja znajduje się 100 m dalej w Centrum Neandertalczyka i tam nikt nikomu nie zabrania pstrykać fotek. Ten zakaz jest raczej dla wygody przewodnika a nie z pobudek ochronnych.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: gar » 3 cze 2021, o 23:22

Niektórzy zostali w erze kamienia łupanego. Dopóki nie wymrą wiele się na to nie poradzi.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: Adler » 4 cze 2021, o 07:32

Jest możliwość dopłaty za robienie zdjęć?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: Comen » 4 cze 2021, o 13:39

Właśnie nie ma
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Atrakcje turystyczne w Kielcach

Post autor: petruss1990 » 4 cze 2021, o 19:22

Kilka lat temu, ale nie tak dawno, wpadłem do jaskini na styk przed wejściem. Grzebię w plecaku w poszukiwaniu aparatu; pani: "pan się nie trudzi, schowa plecak w kanciapie (dalej wchodzi się baz plecaka?) i tak zdjęć robić nie wolno". Potem w tej śluzie ze 2 razy przewodnik przypominała o zakazie robienia fotek.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

ODPOWIEDZ