Skoro mamy dwa długie weekendy, to dla miłośników zwiedzania mam propozycję. Od niedawna w woj. świętokrzyskim istnieje Szlak Archeo - Geologiczny. Utworzono go by chronić i promować unikatowe obiekty o ogromnych walorach edukacyjnych, o których częściowo w tym temacie już wspominałam. Ponadto szlak promuje geoturystykę (nową, rozwijającą się formę turystyki aktywnej). Szlak łączy zarówno obiekty, które od lat były perełkami na świętokrzyskiej mapie turystycznej, jak również miejsca promowania wiedzy geologicznej i muzealne ekspozycje.
Szlak Archeo - Geologiczny rozpoczyna się w północnej części regionu świętokrzyskiego od Bałtowskiego Parku Jurajskiego, Krzemionek i wiedzie poprzez Krainę Tetrapoda (ostatnio sławnego), Kielce, do spełniającego cechy geoparku, Chęcińskiego Parku Krajobrazowego.
O Bałtowie już była mowa, więc nie będę powielać informacji... Drugim przystankiem na szlaku są Krzemionki. Jest to miejsce największej eksploatacji krzemienia pasiastego. Do zwiedzania udostępnione są wyrobiska, tworzące trasę muzealną o długości 460 metrów.Daje ona obraz technik wydobywczych, jakie stosowali neolityczni górnicy... Warto posiadać choćby kawałeczek krzemienia pasiastego. A dlaczego? A choćby dlatego, że nazywany jest "kamieniem optymizmu".... W sam raz dla smutasów

Kolejne przystanki na szlaku, to choćby Wąwóz w Skałach leżący na pn-wsch od Nowej Słupi. Cóż ciekawego można tam zobaczyć? M.in. odsłonięcia warstw dolomitów, kopulaste kolonie sinic, łany roślinności kserotermicznej, bogatą faunę kopalną tj. koralowce, trylobity, liliowce, ramienionogi... Generalnie - jest to raj dla geologów...
Z wąwozu jest już tylko tzw. rzut beretem do Nowej Słupi. Miejscowość ta, wraz z pobliskimi Rudkami nazywana jest kolebką świętokrzyskiego hutnictwa. Polecam wizytę w Muzeum Starożytnego Hutnictwa.
A dalej obowiązkowo polecam wspinaczkę na Łysiec czyli Święty Krzyż. Oprócz walorów geologicznych - przepiękne gołoborza, warto zwiedzić zespół kościelno - klasztorny. A i nie wolno zapominać o wałach otaczających miejsca kultu pogańskiego z VIII - IX wieku..
To jest dopiero namiastka całego szlaku. Jednak ze względu na jego długość i atrakcyjność, nie będę opisywać całego w jednym poście. Polecam samodzielne doszukanie informacji i również polecam się na pw. ;-)