Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Mała Fatra...

Ciekawe miejsca w górach w Europie i na świecie.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Mała Fatra...

Post autor: Adler » 16 lip 2013, o 15:16

Kto z Was miał już przyjemność wędrować tamtejszymi szlakami?
Mile widziane porady, wskazówki, opłaty za parkingi, noclegi, itp.
Całkiem możliwe, że niebawem wybiorę się na Velky Rozsutec. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Mała Fatra...

Post autor: Comen » 2 sie 2013, o 17:26

Byłem w Małej Fatrze ale tylko jeden dzień, wędrowałem tylko wzdłuż dolinek zwanych Diery. Spacer dość wprawdzie efektowny ale bez wielkich podejść ze Stefanowej przez przełęcz Vrchpodżiar, Nowe Diery i Dolne Diery do Białego Potoku. W bocznej dolince Nove Diery ścieżka jest ubezpieczona w kilku miejscach drabinkami i łańcuchami, a miejscami prowadzi wprost korytem górskiego potoku. Przed wejściem do dolin od strony Bilego Potoku jest parking i polowa letnia karczma z piwem i daniami barowymi. Ja akurat nocowałem w Żylinie ale najdogodniejszym punktem wypadowym jest oczywiście Terchova u ujścia doliny Vratnej. W tej wsi letniskowej jest wiele kwater prywatnych. Na Velky Rozsutec można wejść właśnie przez Dolne Dery a potem efektownym przepaścistym szlakiem prowadzącym przez Górne Diery wśród rozlicznych skałek. Prostsze jest wejście od strony głównego łańcucha fatrzańskiego, ze Stefanowej przez przełęcz Medziholie
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mała Fatra...

Post autor: Adler » 4 sie 2013, o 15:58

Ok, dzięki za info.
W międzyczasie znalazłem już (z polecenia) sprawdzony nocleg w Terchovej (-> http://www.penzionprihati.sk" onclick="window.open(this.href);return false;).
Poza wyjściem na Velky Rozsutec w planie jeszcze Velky Krivan.
Bardzo ciekawe pasmo górskie, a zdjęcia i filmy w Internecie robią wrażenie.

Jeśli nic się nie zmieni (terminarz), 2 dni pod koniec sierpnia. <tak>

Maciej

Re: Mała Fatra...

Post autor: Maciej » 7 wrz 2013, o 20:16

Witam Ciebie Przemku i innych
Pewnie jesteś już po Wielkim Rozsutcu - po polsku jest to Wielki Roztrzepaniec * tak nazwany pewnie z powodu wyglądu ). Może trochę spóżniłem się z odpowiedzią ale i tak mogę pomóc Tobie i innym ponieważ poznałem szczególnie Małą Fatrę i Słowacki Raj.
W Małej Fatrze "zaliczyłem" :
Dolne Diery - kilka razy
Nowe Diery
Górne Diery
Zbójnicki Chodnik
Boboty
Mały Rozsutec
Wielki Rozsutec - trzy razy
Wielki Krywań
Mały Krywań
Koronę od Smilnowskiego Siodła przez Chleb - Południowy Gruń - Chata pod Grunią - trasą zjazdową do Starego Dworu
Szedłem z Hotelu Diery w Białym Potoku (tam zaczynają się Dolne Diery) do Terchowej, dalej Tieśniawy do Vratnej, dalej dla ułatwienia pieszo - pod kolejką na Smilnowskie siodło nastepnie do Chaty pod Chlebom na Czesnakową polewkę i ta sama trasą do hotelu Diery. To jest traska !!!
Zostało mi jeszcze dojść do Suchego, przejść Barianiarki, Sokolie a ztym znowu wiąze się Wielki Krywań , połowa Chodnika Zbójnickiego . Jeszcze pozostał mi Stoch, którego zawsze omijałem bo "traski i tak były długie.
Np. Dolne Diery - Górne Diery - Siodło Międzyrozsutce - Wielki Rozsutec - Siodło Miedzychole - Stefanowa - Terchova - Hotel Diery w Białym Potoku ( to są ładene kilometry a deniwelacja 1006m.
Na razie tyle.
Pozdrawiam.
Maciej

amina

Re: Mała Fatra...

Post autor: amina » 8 wrz 2013, o 14:13

ja ;)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mała Fatra...

Post autor: Adler » 8 wrz 2013, o 21:24

Maciej,
wskazówki jak najbardziej na czasie. <okok>
Wyjazd mamy zaplanowany na przełom września i października: viewtopic.php?f=207&t=2125" onclick="window.open(this.href);return false;


Amina,
co miałaś na myśli? <mysli>

Maciej

Re: Mała Fatra...

Post autor: Maciej » 10 wrz 2013, o 07:59

Witam.
Jeśli wybieracie się na Veľký Rozsutec to można w ten sposób : Štefanová - Podždiar - Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Medziholie - Štefanová i wtedy zaliczycie Górne Diery lub , żeby było ciekawiej to można zacząć za Hotelem Diery w Białym Potoku i przejść Dolne lub Nowe Diery ( te zaczynają się prawie na poczatku Dolnych)do Chaty Podždiar (ale prawdopodobnie po sezonie będzie zamknięta i piwka czy wódeczki na grzybach nie skosztujecie ) dalej Górne Diery i tak jak wyżej Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Medziholie - Štefanová . Ta dłuższa trasa - a szedłem nią dwa razy troszkę zmęczy - ale zapamięta się ją na długo. Niwelacja terenu to ok.1009 m czyli podobnie jak wejście z Popradzkiego Plesa na Rysy od słowackiej strony - a przecież Mała Fatra to nie sa wysokie góry.
Jeśli chodzi o Velky Kriwań to mozna wszystko "zrobić na nózkach" oczywiście zaczynając w Vratnej albo skorzystac z kolejki linowej. Ja zaliczyłem oba sposoby , w obie strony - można się zmeczyć. Dobrze opisane trasy znajdziesz na oficjalnej stronie Obec Terchova. Miłego spacerku. Maciej

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mała Fatra...

Post autor: Adler » 8 paź 2013, o 18:35

W ostatnim czasie zbieram informacje o Fatrze.
Ciekawe, z jakiego powodu...:]

Być może komuś przyda się rozpiska (schemat szlaków) w tym paśmie górskim, gdyż ciężko w księgarniach z mapami z tego rejonu: Mała Fatra - Schemat szlaków

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Mała Fatra...

Post autor: Comen » 8 paź 2013, o 18:58

Tak na oko brakuje tu przynajmniej kilku szlaków w rejonie Terchovej np. na Boboty czy Sokolie i Vratnej np. z bufetu pod Chliebom na Smilovske sedlo. Generalnie gęstość szlaków w Małej Fatrze Krywańskiej jest chyba największa na Słowacji
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mała Fatra...

Post autor: Adler » 8 paź 2013, o 19:14

A zatem mapka nr 2: tutaj

Comen,
wrzuć jeszcze jakiś screen/link z pominiętymi i nieuwzględnionymi szlakami.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Mała Fatra...

Post autor: Comen » 8 paź 2013, o 19:44

Ta druga mapka zdecydowanie dokładniejsza. Ja mam w domu niestety dość starą słowacką mapę Małej Fatry z końca lat 80-tych. Była kiedyś taka seria Edicia turistickych map i można je było dostać w Polsce swego czasu za bezcen. Po starych cenach ta kosztowała 4000 zł czyli w przeliczeniu na nowe 40 groszy, myślę że wtedy wartość tej kwoty była niewiele wyższa. Wiem że kupiłem chyba z 8 różnych. Przesyłam screena aczkolwiek ta którą mama ma numer 11 i obejmuje cała Mała Fatrę a nie tylko rejon Vratnej
Mala Fatra.jpg
Dzisiaj polecam w każdym razie mapę z zielonej serii wydawnictwa VKU Harmanec Mala Fatra Vratna albo Narodny Park Mala Fatra . W Polsce można je było nabyć w niektórych księgarniach i sklepach podróżnika, na pewno są dostępne w Internecie no i pewnie można je też kupić na miejscu na Słowacji np. w punkcie informacji turystycznej w Terchovej
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mała Fatra...

Post autor: Adler » 8 paź 2013, o 19:47

A wrzuciłbyś tutaj screena swojej mapy, tej z lat 80-tych?
Mam na myśli zarys szlaków.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Mała Fatra...

Post autor: Comen » 8 paź 2013, o 20:03

Zdjęcie, ale jakość marna. Niestety nie mam skanera. Mogę jakoś Ci tę mapę pożyczyć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mała Fatra...

Post autor: Adler » 8 paź 2013, o 20:10

Ok, nie ma problemu.
Poradzimy sobie z Yoaną.

Dzięki za dobre chęci. <okok>

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mała Fatra...

Post autor: Yoana » 9 paź 2013, o 12:14

Na stronie Terchovej znalazłam kilka mapek, także przed wyjazdem wydrukuję. ;-)
Myślę, że na miejscu kupimy bardziej szczegółową mapę.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mała Fatra...

Post autor: Adler » 15 paź 2013, o 23:30

Comen pisze:polecam w każdym razie mapę z zielonej serii wydawnictwa VKU Harmanec Mala Fatra Vratna
Już zakupiona w budce z pamiątkami (informacją turystyczną) pod pomnikiem Janosika w Terchovej. <tak>

Maciej

Re: Mała Fatra...

Post autor: Maciej » 3 lis 2013, o 21:01

Witam ponownie.
Ja tam było w Małej Fatrze - myślę, że jak zwykle pięknie i pogodnie .
Czytam , że trudno o mapy szlaków słowackich gór - to prawda -,ale mnie udało się parę lat temu kupic dobre mapy w |EMPIK-u. Mapę Małej Fatry, Słowackiego Raju z dobrze opisanymi szlakami włacznie z czsami przejść. Z tymi czsami tochyba cos nie tak, albo podane zostały przez wyczynowców. Myślę, że oni niewiele widzieli prócz tego co pod własnymi nogami. Ja zawsze dodaję ok. 30% i wiem, że i przejdę i nacieszę wzrok widokami. toś pisze, że brakuje opisów szlaku na Boboty i Sokolie ale ja uważam że sa na wielu mapach. Zresztą szlak na Boboty jest dwukierunkowy (jeśli się nie mylę) i można iść od Chaty Podziar lub w odwrotnym kierunku z Tieśniaw ( idąc drogą od Terchowej w kierunku Vratnej) szlak zaczyna się po lewej stronie natomiast jeśli chodzi o Sokolie to mozna iść Zbójnickim Chodnikiem ( również o Tieśniaw - tylko po prawej stronie drogi jest początek) i już na górze, gdzieś w lesie odbić w lewo na szlak w kierunku Sokolie. Ja przeszedłem cały chodnik a jest ciekawy i ma kilka niezłych ekspozycji, zwłaszcza w tej drugiej częsci. Sokolie zostawiam na przyszły rok ale chyba pójdę od Starego Dworu a zakończę w Tieśniawach. Tyle na dziś - serdecznie pozdrawiam .

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mała Fatra...

Post autor: Adler » 3 lis 2013, o 21:04

Maciej pisze:Witam ponownie.
Jak tam było w Małej Fatrze - myślę, że jak zwykle pięknie i pogodnie .
Było bardzo fajnie. <okok>
Jeszcze tam wrócimy.

Fotorelacja z naszej wyprawy:
viewtopic.php?f=211&t=2181" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Mała Fatra...

Post autor: Adler » 23 lip 2014, o 12:09

Vratna zalana/podmyta. :(
Olbrzymie straty w dolinie i dalej w stronę Żiliny.
Burze, ulewy, podmycia terenu, osuwiska - taki krajobraz aktualnie na Małej Fatrze. :|
W miniony piątek przejeżdżałem tamtędy, nic tego nie zapowiadało (spory upał).

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Mała Fatra...

Post autor: tadeks » 24 lip 2014, o 14:07

Vratna lub okolice:
wczoraj (23.07) zginął polski turysta z Gdyni. Jedna info: w lawinie kamiennej, druga: porażony piorunem.

ODPOWIEDZ