Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 4 kwie 2020, o 12:26

Bo godziny wybrane dla seniorów są nonsensowne o czym już wcześniej pisałem. Zniesiono za to godziny seniorów na stacjach benzynowych. Chyba ktoś się zorientował, że powoduje to jedynie utrudnienia, a zysku społecznego nie ma w tym ani krzty.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 4 kwie 2020, o 14:56

Wędrowałem dziś po ulicach miasta i w wielu miejscach wędrują pary osób. Praktycznie nikt nie przestrzega wymaganej odległości 2 m. Nie dziwię się.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 4 kwie 2020, o 15:47

gar pisze:
4 kwie 2020, o 14:56
Wędrowałem dziś po ulicach miasta i w wielu miejscach wędrują pary osób. Praktycznie nikt nie przestrzega wymaganej odległości 2 m. Nie dziwię się.
Polacy jak zawsze najmądrzejsi. Tylko rodzin z dziećmi do 13 roku życia oraz z niepełnosprawnymi nie dotyczą ta zalecenia. Pozostali? Wykonać. Nie ma zmiłuj.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 4 kwie 2020, o 16:55

Jeśli się mieszka w jednym gospodarstwie to raczej nie ma sensu się izolować na ulicy. W innym przypadku sens widzę, ale uważam, że należy zdać się w tej gestii na rozsądek społeczeństwa a nie wydawać nierealnych zarządzeń, żeby było że coś robimy. Panowie z tego co słychać to robicie niewiele albo za mało, aby zwiększyć liczbę testów i zabezpieczyć ludzi pełniących służbę przede wszystkim w szpitalach.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 4 kwie 2020, o 19:30

salewiak pisze:
4 kwie 2020, o 15:47
gar pisze:
4 kwie 2020, o 14:56
Wędrowałem dziś po ulicach miasta i w wielu miejscach wędrują pary osób. Praktycznie nikt nie przestrzega wymaganej odległości 2 m. Nie dziwię się.
Polacy jak zawsze najmądrzejsi. Tylko rodzin z dziećmi do 13 roku życia oraz z niepełnosprawnymi nie dotyczą ta zalecenia. Pozostali? Wykonać. Nie ma zmiłuj.
Polacy na całe szczęście swój rozum mają i wiedzą, że idiotyczne zarządzenia się bojkotuje. Z żoną i dziećmi powyżej 14 roku życia jestem w 1 gospodarstwie domowym, więc jeśli mieliśmy się zarazić to już jest po herbacie. Jeśli jesteśmy zdrowi to niczego to nie zmienia. Zachowywanie odległości 2-metrowej na spacerach czy wyjściu do sklepu w sytuacji takich rodzin jest aberracją. Jeśli każą Ci wędrować na rękach do sklepu, bo taki władza ma kaprys to Ty to wykonuj. Ja jestem w wojsku, które zachowuje się racjonalnie, ale nie idiotycznie.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: tadeks » 4 kwie 2020, o 21:24

Na Filipinach obostrzenia skutecznie egzekwują. Cytat z o2.pl:
Na Filipinach zastrzelono mężczyznę, który nie miał założonej maseczki ochronnej. Wcześniej prezydent Rodrigo Duterte otwarcie powiedział, że policja i wojsko mają strzelać do każdego, kto podczas pandemii złamie kwarantannę lub będzie stwarzać kłopoty.
Zastrzelony to 63-latek. Mężczyzna wpadł w złość, kiedy powiedziano mu żeby założył maskę. 63-latek zagroził interweniującym funkcjonariuszom nożem. Wtedy policjanci otworzyli ogień. Do zdarzenia doszło w mieście Nasipit (południowe Filipiny).


Będę śledził jaki jest tam efekt takich metod walki z koronawirusem.. Obecnie, na 4 IV, na Filipinach ok.3100 osoby zarażone, ok.150 śmiertelne.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 4 kwie 2020, o 22:04

I jedna więcej z broni palnej. Podobna sytuacja była w Korei Północnej w której oficjalnie nie ma jeszcze chorych - ten obywatel nielegalnie przekroczył granicę z Chinami.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: petruss1990 » 4 kwie 2020, o 22:37

Jak ktoś chce chodzić w maseczce, niech chodzi. WHO wprawdzie nie zaleca, ale przykład Tajwanu pokazuje, że to może mieć sens ale(bo zawsze jest jakieś ale)... Dobre maseczki są słabo dostępne w handlu, a te wolontaryjne są różnej jakości. Maseczka jest teoretycznie jednorazowa, ale lepiej ją delikatnie przeprać niż nosić jedna codziennie (bo drogie).
Zgadzam się że izolacja osób mieszkających razem jest absurdem (a może ma to ułatwić pracę "służbom" żeby nie weryfikowały par?). Wychodzę na spacer regularnie, ale krążę w okolicach dróg serwisowych obwodnicy Lublina. Mijam kilku biegaczy (dzisiaj 2 osoby). Policja póki co problemów nie robi.
Co do broni w USA rośnie sprzedaż amunicji (strach przed rabunkiem, produktów spożywczo- przemysłowych)
Co do realnych liczb zakażonych/ofiar to myślę, że oficjalne dane trzeba pomnożyć x3-4.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 4 kwie 2020, o 23:03

gar pisze:
4 kwie 2020, o 19:30
Jeśli każą Ci wędrować na rękach do sklepu, bo taki władza ma kaprys to Ty to wykonuj. Ja jestem w wojsku, które zachowuje się racjonalnie, ale nie idiotycznie.
Po co te złośliwości?
Powiem tak: każdy ma swój rozum i robi to, co uważa za stosowne. Jeśli jednak widzę na ulicach osoby, które nie przestrzegają ogólnokrajowych zaleceń, będę to głośno krytykować. Tak mam. Poza tym oceny co do skuteczności wprowadzonych obostrzeń pozostawmy jednak specjalistom z zakresu medycyny. Z całym szacunkiem.

Przykład azjatycki ze strzelaniem do ludzi pozostawię bez komentarza.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: petruss1990 » 4 kwie 2020, o 23:30

Koledze chodziło, chyba, a sztuczną absurdalność niektórych przepisów. Podejście "służb" też potrafi być zero- jedynkowe, bez logicznej elastyczności.

A dla lekkiego rozluźnienia atmosfery. W demobilach zalegają siatki maskujące BW (w sam raz dla tych co uparcie dążą do lasu)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 6 kwie 2020, o 00:12

Wczoraj 3 osoby (wg danych z internetu) dostały mandaty za korzystanie z myjni samochodowych, które są legalnie otwarte. Taka polska logika.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: sleepwalker » 6 kwie 2020, o 08:31

A stojący w kolejce do tejże myjni dostali pouczenie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 6 kwie 2020, o 09:09

gar pisze:
6 kwie 2020, o 00:12
Wczoraj 3 osoby (wg danych z internetu) dostały mandaty za korzystanie z myjni samochodowych, które są legalnie otwarte. Taka polska logika.
To nie jest załatwienie "koniecznej potrzeby". Działania prewencyjne w aktualnej sytuacji jak najbardziej słuszne. Jeden ze znanych pseudoprawników twierdzi, że w sądzie (jeśli ktoś nie przyjmie takiego mandatu) sprawa zostanie umorzona. (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 6 kwie 2020, o 09:33

3 sprawy, które utwierdzają mnie w przekonaniu, że niektórym służbom mundurowym co nieco się zlasowało
1: To jest załatwienie koniecznej potrzeby. Za jazdę samochodem z nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi lub z ograniczoną widocznością przewidziany jest mandat.
2: Myjnie są otwarte co oznacza że można z nich korzystać; zamknięto np. lasy, parki, fryzjerów, kosmetyczki, księgarnie, restauracje itp. i z tego korzystać nie można; skoro myjni nie zamknięto to logiczny wniosek z tego że można z niej korzystać
3. Myjnia to miejsce wirusobójcze, czyli odwiedzenie go raz na jakiś czas powinno być wręcz obowiązkowe

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 6 kwie 2020, o 09:40

gar pisze:
6 kwie 2020, o 09:33
To jest załatwienie koniecznej potrzeby. Za jazdę samochodem z nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi lub z ograniczoną widocznością przewidziany jest mandat.
Pokaż mi samochody, które przy aktualnej pogodzie takie "nieczytelne miejsca na aucie" mają. :]
gar pisze:
6 kwie 2020, o 09:33
Myjnia to miejsce wirusobójcze, czyli odwiedzenie go raz na jakiś czas powinno być wręcz obowiązkowe
Pierwsze słyszę. Ale muszę zapytać jakiegoś wirusologa. Słyszałem (też jedna z wielu opinii), że ponoć ozonowanie auta może pomóc.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 6 kwie 2020, o 09:46

salewiak pisze:
6 kwie 2020, o 09:40
gar pisze:
6 kwie 2020, o 09:33
To jest załatwienie koniecznej potrzeby. Za jazdę samochodem z nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi lub z ograniczoną widocznością przewidziany jest mandat.
Pokaż mi samochody, które przy aktualnej pogodzie takie "nieczytelne miejsca na aucie" mają. :]
gar pisze:
6 kwie 2020, o 09:33
Myjnia to miejsce wirusobójcze, czyli odwiedzenie go raz na jakiś czas powinno być wręcz obowiązkowe
Pierwsze słyszę. Ale muszę zapytać jakiegoś wirusologa. Słyszałem (też jedna z wielu opinii), że ponoć ozonowanie auta może pomóc.
1. Nie zapominaj, że nie wszystkie drogi są asfaltowe. Nawet u mnie w sporym mieście jest sporo dróg gruntowych (wczoraj miałem przyjemność z takiej korzystać). A na osiedlu na którym trwa budowa syf jest pierwszorzędny, więc auta po kilkunastu przejazdach po takich drogach wyglądają jak wyglądają.
2. Detergenty + ciepła woda robią robotę

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 6 kwie 2020, o 10:02

Z dzisiejszych nowości:
- 162 z 4102 osób wyzdrowiały
- zaostrzą się przepisy:
Wśród z nich znajdzie się dodanie teleoperatorom obowiązków podawania danych o lokalizacji użytkowników telefonów komórkowych objętych kwarantanną i chorych na Covid-19 - informuje rp.pl. Straż Ochrony Kolei natomiast dostanie prawo do legitymowania i zatrzymywania osób, u których występują objawy chorób zakaźnych.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: petruss1990 » 6 kwie 2020, o 16:06

Przepisy głupie nie są, ale egzekwującym brakuje elastyczności. Nie ma oceny sytuacji.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 7 kwie 2020, o 07:15

Liczba zachorowań stale rośnie, ale w Polsce ciągle jest kilkadziesiąt powiatów wolnych od koronawirusa. Idąc kluczem turystycznym świeży oddech mamy jeszcze m.in. na "polskich wyspach" (Uznam i Wolin), w Borach Tucholskich, w twierdzy Malbork, na Mazurach (powiat mrągowski w tym Mikołajki i zachodni brzeg jeziora Śniardwy), nad Wigrami, w Puszczy Białowieskiej i w Bieszczadach. Z dawnych miast wojewódzkich wciąż nie odnotowano przypadków w Białej Podlaskiej i Suwałkach, na Górnym Śląsku enklawą są Świętochłowice, w Małopolsce powiat miechowski - wczoraj odnotowano natomiast pierwszy przypadek pod Tatrami. Na Mazowszu najbardziej dotkniętym epidemią wciąż wolny od niej jest powiat sochaczewski.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 7 kwie 2020, o 09:14

To już wiem gdzie wybrać się na dzisiejszy spacer :)
W Bieszczadach chyba tylko 1 z powiatów jest "czysty" (bieszczadzki, bo w leskim o jakimś zakażeniu czytałem).

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: tadeks » 7 kwie 2020, o 13:23

Comen pisze:
7 kwie 2020, o 07:15
w Polsce ciągle jest kilkadziesiąt powiatów wolnych od koronawirusa. Idąc kluczem turystycznym świeży oddech mamy jeszcze m.in. na "polskich wyspach" (Uznam i Wolin), w Borach Tucholskich, w twierdzy Malbork, na Mazurach (powiat mrągowski w tym Mikołajki i zachodni brzeg jeziora Śniardwy), nad Wigrami, w Puszczy Białowieskiej i w Bieszczadach.
W moim województwie takich teoretycznie czystych powiatów jest 9.
https://gp24.pl/gdzie-sa-zakazeni-w-woj ... d/42833403

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 7 kwie 2020, o 16:02

gar pisze:
7 kwie 2020, o 09:14

W Bieszczadach chyba tylko 1 z powiatów jest "czysty" (bieszczadzki, bo w leskim o jakimś zakażeniu czytałem).
Tak dokładnie. Najwyższe partie polskich Bieszczadów strefą wolną od koronawirusa. Natomiast pamiętać trzeba że to kwestia dynamiczna. Tak naprawdę nie wiemy ile osób już jest zarażonych, ale nie ma jeszcze żadnych objawów i porusza się po ulicach jakby nigdy nic.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 7 kwie 2020, o 16:12

Im mniej ludzi tym mniejsza szansa na zarażenie, więc te tereny mają szanse na to aby długo (a może i całą epidemię) być czyste. Szczególnie gmina Lutowiska ma na to wielkie szanse, bo średnia osób zamieszkałych na kilometr kawadratowy jest tam (jeśli mnie pamięć nie myli) najniższa w Polsce. A że turystów póki co nie ma ...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 7 kwie 2020, o 21:31

Byłem dzisiaj w Krakowie. Spacerują, biegają, jeżdżą na rowerach rekreacyjnie i to nawet w kilka osób. Ich to nie dotyczy. Pocieszające jest to, że spora grupa osób chodzi w maseczkach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 7 kwie 2020, o 22:15

Ale autobusy jeżdżą praktycznie puste. Ruch samochodowy jak na Kraków znikomy. Ludzi na osiedlach jest trochę, ale chyba też mniej niż w normalny dzień bez epidemii.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ